95. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme jednoduché, leč výborně fungující svícení portrétu jedním světlem, zamrzlé jezero Bajkal, americký fotbal z ptačí perspektivy, červené linie v krajině, poutavé fotografie solární elektrárny v nevadské poušti a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Jednoduché svícení portrétu jedním světlem shora (portrét, svícení)

Dvouminutové video, které demonstruje přímočarý, ale efektivní postup takovým způsobem, že po jeho shlédnutí nebudete mít žádné nejasnosti – co více si přát? Úspěšný fotograf Jeff Rojas v jednom takovém předvádí svou překvapivě jednoduchou konfiguraci světel pro svícení portrétů. Tedy světel – ono je vlastně jenom jedno s velkým osmibokým softboxem a umístěné (světe div se) téměř nad hlavou fotografovaného. Snazší už to snad nemůže být – a výsledky jsou přitom velmi dobré, ostatně, posuďte sami:


Zamrzlé jezero Bajkal (krajina)

Fotografka Kristina Makeeva se vydala na třídenní putování po zamrzlém jezeře Bajkal a vytvořila přitom sérii fotografií plných ledu ve všemožných podobách – od rampouchů přes ostré praskliny, jemné bublinky až po lesklé plochy. Mému vkusu by asi trochu lépe vyhovovalo barevně decentnější podání, ale kdo ví, možná to tam přesně takto vypadá. Tenhle zprostředkovaný výlet na Sibiř jsem si každopádně docela užil a s chutí jsem si prohlédl nejen fotografie, ale i přečetl článek, ve kterém Kristina uvádí některé zajímavosti, jako například to, jak se v ledu s mohutným hlukem vytvářejí 10 až 30 kilometrů dlouhé trhliny.


Americký fotbal z ptačí perspektivy (sport)

Nový pohled na obecně známé téma může přinést pouhá změna perspektivy. Například takový americký fotbal se fotí (stejně jako ten náš a řada dalších sportů) obvykle z očí do očí. Fotograf Ric Tapia dostal nápad, že využije ochoz po obvodu stadionu v Atlantě, a nafotí utkání z ptačí perspektivy – a výsledkem jsou neotřelé a zajímavé fotografie. Nejlépe na mě osobně působí záběry, které vznikly téměř nebo zcela kolmo dolů, čehož samozřejmě nešlo dosáhnout vždy, protože lávka nevede nad prostředkem stadionu. Opět zajímavý nápad zkombinovaný s chutí ho dotáhnout a v tomto konkrétním případě také s jistou dávkou odvahy a fyzické kondice, protože ono je to dost vysoko a mířit odtud fotoaparátem s objektivem 400 mm/2,8 musela být lahůdka.


Nicolas Rivals – La Línea Roja (luminografie, krajina)

Série luminografií francouzského fotografa Nicolase Rivalse využívá motiv červené linie coby symbolu spojení člověka a přírody. Pro tento účel vyhledal řadu lokalit, kde posléze vznikaly noční fotografie doplněné světelnými instalacemi, nejčastěji geometrických tvarů, které společně s nepatřičnou barvou kontrastují s přírodními tóny a motivy. Luminografie neboli malování světlem se v našem newsletteru objevuje poměrně často a je zajímavé, že prozatím se stále daří nacházet různá pojetí, která se neopakují. Ještě poznámka na okraj k tomto projektu: pokud vás mate španělština v originálním názvu, pak vězte, že odkazuje k tomu, že Nicolas jej realizoval právě ve Španělsku.


Solární elektrárna v Nevadské poušti (krajina)

Zatímco u nás jsou solární pole většinou spíše předmětem kontroverze, elektrárna Crescent Dunes v Nevadské poušti posloužila fotografovi Reubenovi Wu jako objekt pro jeho fotografický projekt. Obří pole více než 10 tisíc zrcadel se samozřejmě jeví jako poněkud zajímavější motiv než tuzemské fotovoltaické panely (nevadská elektrárna pracuje na jiném principu – zrcadla odrážejí sluneční paprsky na věž uprostřed, kde teplo vytváří páru otáčející turbínami). Každopádně Reuben si vybral nepochybně dobře a také dobře fotil – zaujaly mě zvlášť záběry, jako ten, který jsem vybral na ukázku:

Krátce

Nedávno jsme tu měli měsíční duhu a dnes pro změnu návod od stejného autora, co dělat, abyste jí (možná) zahlédli na vlastní oči ・ Spíš filmařské téma, ale pěkné: triky z éry němého filmu ・ Několik tipů, jak fotit svatební prsteny s pomocí domácích rekvizit ・ Česká společnost Edelkrone už se v Lepších fotkách mihla se svým unikátním kompaktním sliderem Wings a tentokrát mě zaujal její univerzální rychloupínací systém, který dovoluje fotoaparát rychle nasadit na jakoukoliv destičku nebo stativový šroub ・ Zajímavý článek o focení ferrotypií a daguerrotypií s dvouokými zrcadlovkami Rolleiflex ・ Pokud jste propásli vysílání v České televizi, můžete shlédnout portrét fotografa Josefa Koudelky online ・ Publikujete své fotografie na sociálních sítích? Pak by se vám mohl hodit tento tahák s radami pro rok 2017 – od rozlišení profilovek přes rozměry sdílených snímků až po novinky a trendy ・ Jednoduché a poměrně levné svícení napodobující přirozené světlo z dostupných komponent ・ Fantastická práce retušérky Tetyany Dyachenko na obnově starých poničených fotografií