93. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme dávku fotografických ohlédnutí za uplynulým rokem, zmražené sportovce, krátký, ale užitečný videokurz k fotografování low–key aktů, zajímavé dvojportréty celebrit nebo kostel duchů v České republice, o kterém jsem se dozvěděl od nizozemského fotografa z článku na americkém webu. Nechybí samozřejmě ani další zajímavé zdroje v sekci krátce.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nejlepší fotografie roku 2016 (inspirace)

Se svými pohledy na nejlepší fotografie roku přispěchala média, agentury i jednotlivci. Tento příspěvek odkazuje na výběr The Guardianu, který mě docela zaujal, ale k dispozici je i řada dalších rekapitulačních přehledů, namátkou například podle Reuters, Time, AFP, Wired a už v posledním loňském vydání jste mohli najít to nejlepší dle National Geographic. Vyrojily se samozřejmě i žánrové výběry, například nejlepších svatebních fotografií dle Junebug Weddings, vědeckých fotografií dle Nature, sportovních fotografií podle Sports Illustrated nebo vesmírných fotografií podle Space.com. Se svými top fotografiemi přišli také jednotliví fotografové – například Pete Souza (oficiální fotograf Bílého domu) nebo Greg Basco (vynikající fotograf tropické přírody) a řada dalších.


Zmražení sportovci (sport, aranžovaná fotografie)

Slovo zmrazit má ve fotografickém žargonu význam kompletního zastavení pohybu, ale v tomto případě jde o mražení skutečné (tedy skoro) – fotograf Denis Klero v projektu pro Red Bull vytvořll fotografie akčních sportovců v ledu a sněhu, který si ovšem vyrobil v ateliéru (a trochu dodělal v postprodukci). Článek samotný mnoho informací o vzniku fotografií neprozrazuje, ale ledacos je možné vidět v přiloženém videu ze zákulisí. Zajímavý nápad, který by se jistě dal využít i pro jiné stylizované projekty.


Low–key akt (akt, svícení)

Čtyřdílná minisérie krátkých videí z produkce GoodLightMag ukazuje, jak snadno začít s fotografováním low–key aktů (tady musím uvést, že autor se zaměřuje hlavně na detail a abstraktnější pojetí – ostatně anglický název série je Low–key bodyscapes (což se do češtiny překládá dosti špatně). Nicméně od lingvistiky zpět k fotografii. Jednotlivá videa postupně představují základní a osvědčené možnosti svícení, použití modifikátorů světla (včetně ukázek) a způsoby, jak hledat zajímavé pózy. Pokud by vám tento úvod do problematiky nestačil, autor nabízí obsáhlejší informace v e-knize, která už ovšem není k dispozici zdarma.


Veřejná a soukromá tvář celebrit (portrét)

V Lepších fotkách se už jednou objevily festivalové portréty celebrit – šlo tehdy o ferrotypie z festivalu Sundance. Dnešní příspěvek je rovněž z filmového festivalu a rovněž jsou jeho motivem slavné osobnosti, ale tím podobnost končí. Fotograf Andrew H. Walker fotil současnou technikou, ale zaměřil se na koncept, kdy fotografované požádal o vyjádření jejich veřejné a soukromé tváře, z nichž následně vytvořil sérii dyptychů. I když lze samozřejmě pochybovat o tom, že celebrity na povel předvedou své skutečné vnitřní „já“, výsledek je velmi zajímavý a nápad jako takový, byť ne zcela unikátní, mi připadá poměrně inspirativní. Mimochodem, značně tomu napomáhá fakt, že autor neprozrazuje, která z dvojice fotografií reprezentuje veřejnou a která soukromou osobnost fotografovaného.


Kostel duchů v Lukové (urbex)

Při hledání inspirace v zahraničí se člověk občas dozví něco i o své domovině – prostřednictvím fotografií kostela duchů nizozemského fotografa Romana Robroeka (který také není v Lepších fotkách poprvé) jsem se seznámil se stavbou kostela v Lukové a uměleckým projektem Jakuba Hadravy, který do jeho lavic umístil postavy – duše věřících, kteří kostelu zůstali věrni, i když chátral a rozpadal se. Zajímavé fotografie i zajímavý příběh.

Krátce

Inspirativní text o tom, kterak se Rob Whitworth dostal od videa nahraného na Vimeo až k práci na BBC Planet Earth II ・ Líbil by se vám softbox, jehož míru rozptýlení světla můžete plynule měnit? ・ Proslýchá se, že tradiční výrobce středoformátových fotoaparátů Hasselblad byl koupen firmou DJI, známým výrobcem dronů. Symbolický kruh by se tak uzavřel – první fotoaparát Hasselblad byl totiž vyvinut pro letecké snímkování ・ Vývojový diagram, který vám poradí, jestli máte vzít práci zadarmo – díky Přemyslu Bukovskému dostupné i v češtině! ・ S nástupem zimy nesmí chybět článek o focení ve sněhu – a také jeden o tom, jak v zimě létat a fotit s dronem ・ Jak se profesionální fotograf popere s úkolem nafotit automobil dětskou hračkou? (v maďarštině, ale pochopitelné :) ・ Obyčejný balónek pro změkčení bleskového světla ・ Boudoir fotografka Jennifer Tallerico píše o tom, co všechno lze levně získat do studia – řeč je o rekvizitách ・ Levný eyelighter ze stínítka do auta ・ Nedávno jsme tu měli bílou duhu a tentokrát se můžete podívat na obdobně vzácný fenomén zvaný měsíční duha – a dokonce v kombinaci s polární září