92. vydání

Poslední letošní přísun inspirace je tady – znovu se setkáme zase až v novém roce. Chtěl bych na tomto místě všem čtenářům a odběratelům poděkovat za jejich přízeň a všem vám popřít hezké a příjemné svátky prožité přesně podle vašich představ!

Dnes tu máme výlet pod hladinu, kde leží norská „Atlantida“, výsledky soutěže National Geographic Photographer of the Year, 5 technik pro krajinářskou fotografii a 25 tipů pro focení dětí a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Norská Atlantida (podvodní fotografie)

Delší dobu tu nebyly zajímavé podvodní fotografie, takže mě potěšilo, když jsem narazil na práci fotografa Larse Korvalda, který se s fotoaparáty vydal na dno norské Atlantidy – jezera Lygnstøylsvatnet. Zatopených míst, kde původně žili lidé, je poměrně hodně, ale podvědomě si je spojujeme s naší činností, jako je například regulace toků a výstavba elektráren. V Norsku se o podobný výsledek postarala příroda, když v roce 1908 masivní sesuv půdy přehradil řeku Norangselva a způsobil zaplavení údolí. Tato přírodní katastrofa vytvořila unikátní jezero s průzračnou vodou a dnem pokrytým zelenými rostlinami, které má na společně se pozůstatky zatopených staveb značně unikátní atmosféru.


Výsledky soutěže NG Nature Photographer of the Year 2016 (příroda, zvířata)

Soutěž National Geographic Nature Photographer of the Year 2016 zná vítěze. O přízeň poroty se bojovalo ve čtyřech kategoriích – zvířecí portrét, krajina, akce a ekologická témata – a oceněno bylo celkem 19 fotografií, takže jejich prohlídka vám zase tolik času nezabere. Jelikož fotografii, která získala hlavní cenu, jsme už viděli mezi finalisty soutěže Wildlife Photographer of the Year a dokonce i přímo tady na Lepších fotkách v odkazu na soutěže Siena International Photography Awards 2016, zvolil jsem jako ukázku jiný snímek, který mi padl do oka.


5 technik pro krajinářskou fotografii (krajinářská fotografie)

Jsem si poměrně dost jist, že článek představující 5 technik, které mohou vylepšit vaše krajinářské fotografie bude pro část fotografů za hranou – ostatně, potvrzuje to i diskuse pod ním. Ve všech pěti případech jde totiž o postupy, které pracují s více fotografiemi, které jsou v postprodukci spojeny do výsledného snímku. Autor nicméně celkem správně argumentuje tím, že cílem není vytvořit jinou realitu, ale naopak přiblížit se tomu, jak danou scénu vnímá přítomný divák, neboť jak známo lidské oko a mozek společně fungují přeci jenom trochu jinak než objektiv a fotoaparát. Některé techniky budete jistě znát a možná i používat, jiné jsou známé méně. Jedná se o spojování ostrosti pro vykreslení všech detailů (focus stacking), spojování expozic pro zvládnutí dynamického rozsahu scény (HDR, exposure blending), skládání fotografií pro potlačení šumu v noční fotografii (noise reduction stacking), skládání několika fotografií různými ohnisky pro zvýraznění objektů v pozadí (focal length blending) a podobně zaměřené skládání několika fotografií širokoúhlým objektivem s mírně odlišnou perspektivou pro zachycení výrazného pozadí (perspektive blending). Poslední dvě techniky jsem osobně neznal a i když nevím, jestli je budu používat, rozhodně jsem se o nich rád dozvěděl.


25 tipů pro focení dětí (portrét)

Pokud fotíte aranžovanou fotografii dětí, poměrně brzy zjistíte, jak těžké je někdy zaujmout je a přivést k pěknému výrazu. Fotograf Randy Klein sepsal své tipy pro focení dětí – nečekejte mnoho rad týkajících se samotného focení po technické stránce (snad až na úvod, kde Randy zmiňuje, čím fotí a proč), ale hlavně takové, které vám pomohou právě s atmosférou, výrazy, úsměvy, zaujetím a podobně. Některé z nich možná budete znát, ale řada dalších vám možná rozšíří repertoár. Osobně bych ale přeci jen vyzdvihl jednu ryze praktickou – rychle začněte, rychle nafoťte. To považuji za důležité, protože snad žádným trikem nedokážete děti zaujmout na delší dobu a pak už je focení utrpení pro obě strany.

Krátce

Neodrážejte světlo do tváře zespodu, radí Joe Edelman – a myslí tím situaci, kdy odrazná deska tvoří hlavní světlo a nikoliv když slouží jen k prosvětlení stínů ・ Nedávno tu byly důvody, proč fotit domácí mazlíčky širokáčem, dnes jsou na pořadu dne pejsci a teleobjektiv ・ Věděli jste, že na trhu se objevují padělky objektivů? ・ Tahák ideálních velikostí fotografií pro různé sociální sítě ・ Jestli někdo rozumí svícení portrétů, tak je to nepochybně Joe McNally, který vytvořil na toto téma pro Adorama TV sérii videonávodů ・ Zajímavý článek o jednom speciálním focení se Sluncem v záběru ・ Jak dopadne fotoaparát fotografující start rakety ze vzdálenosti 40 metrů? ・ Fotožurnalista musel pro New York Times přefotit scénu, z níž odstranil obraz – nikoliv ve Photoshopu, ale fyzicky při focení, protože se mu v něm odráželo světlo blesku ・ Služba Relonch nabízí za 99 dolarů měsíčně fotoaparát a službu, která upraví fotografie pro bezpracné dosažení dobrého výsledku ・ Výroční vydání magazínu Wild Planet je dostupné zdarma ・ Rady pro obnovu poničených starých fotografií ・ Chcete fotit detaily sněhových vloček? Pak se vám možná bude hodit návod na výrobu zařízení, které to umožní ・ Benjamin Von Wong dokončil projekt #MermaidsHatePlastic, o kterém jsem se zde zmiňoval před časem – jeho úkolem je prostřednictvím fotografií upozornit na znečištění oceánů plastikovými lahvemi