91. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme jednu z prvních rekapitulací uplynulého roku v podobě nejlepších fotografií z National Geographic, dramatický pohled na boj s rakovinou, rady, jak využít vítr v portrétní fotografii nebo reportáž z festivalu Burning Man. Nechybí samozřejmě ani řada dalších tipů a odkazů v sekci Krátce.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nejlepší fotografie NG 2016 (inspirace)

S blížícím se koncem roku lze očekávat zvýšený výskyt galerií obsahujících ty nejlepší fotografie, které se v uplynulých měsících objevily na stránkách časopisů či v nabídce agentur. Letošním prvním příspěvkem z této kategorie je 52 nejlepších fotografií publikovaných v National Geographic 2016 – a že bylo z čeho vybírat, protože letošní bilance v NG činí 91 fotografů, 107 příběhů a více než 2 miliony fotografií. Pokud dojedete na konec odkazovaného článku, najdete zde odkazy na další žebříčky rekapitulující končící rok.

Fotografie z článku „What Happens to the U.S. Midwest When the Water's Gone?“ (© Randy Olson)

Fotografie z článku „What Happens to the U.S. Midwest When the Water’s Gone?“ (© Randy Olson)


The Looking Glass – příběh boje s rakovinou (příběh)

Silné fotografie vyprávějí obvykle neméně silné příběhy. Fotograf Joseph Xu byl postaven před nelehký úkol – jeho kamarádka Diana jej požádala, aby zdokumentoval dvojitou mastektomii, kterou musela podstoupit v důsledku neúspěšné léčby rakoviny prsu. Výsledkem je značně syrový, leč emotivní a působivý soubor fotografií, který zobrazuje krátkou, ale o to dramatičtější část boje se zákeřnou nemocí. Po jeho shlédnutí nelze nemyslet na to, jaký dopad má samotná nemoc i následky léčby na nemocné i jejich blízké. Pozor, soubor obsahuje značně expresivní fotografie!

Ze série The Looking Glass (© Joseph Xu)

Ze série The Looking Glass (© Joseph Xu)


Jak využít vítr v portrétní fotografii (portrét)

Již několikrát jsem v našem newsletteru psal o tom, že se vyplatí využívat pro focení i ty rozmary počasí, které považujeme spíš za nepříjemné. Většinou šlo o nepohodu, v níž by člověk raději zůstal doma a usrkával teplý čaj – tentokrát se ale prostřednictvím článku fotografa Dustyho Wooddella podíváme na to, jak pracovat při focení portrétů s větrem. Ten si nejspíš nespojujeme vyloženě se špatným počasím, pokud tedy neohýbá stromy až k zemi nebo neodnáší střechy domů, ale focení s ním má svá úskalí. Dusty se postupně věnuje všem podstatným aspektům od zajištění techniky (zatěžování stativů apod.) přes výběr vhodné lokality, oděvů a účesů až po pózování. Pokud tohle všechno zvládnete, může se stát vítr vaším trumfem pro některé druhy focení.

Vítr může přispět při focení třeba k takovémuto výsledku (© Dusty Wooddell)

Vítr může přispět při focení třeba k takovémuto výsledku (© Dusty Wooddell)


Jean-Luc Grossmann – Burning Man 2016 (reportáž, portrét)

Fotograf Jim Richardson jednou řekl: „Pokud chcete být lepším fotografem, musíte být u něčeho zajímavého“. Je jen málo událostí, které svou zajímavostí, vizuálností a extravagancí trumfnou festival Burning Man, který se každoročně odehrává v nevadské poušti. Pokud tento námět uchopí šikovný fotograf, je prakticky jisté, že se bude na co dívat. A Jean-Luc Grossmann rozhodně takovým fotografem je, jak se můžete přesvědčit v jeho reportáži BURNING MAN – An out of the box adventure. Vydejte se s ním na jízdu plnou prachu, slunce, kostýmů, soch, instalací a bůhví čeho ještě dalšího. Ostatně, kdy jindy máte příležitost vidět třeba velrybu v poušti?

The Temple (© Jean-Luc Grossmann)

The Temple (© Jean-Luc Grossmann)

Krátce

Využití masek na světlech (tzv. gobo) jsem tu už několikrát měli, ale neškodí se podívat i na další přístupy – tentokrát své zkušenosti se svícením přes gobo popsal Joe Edelman ・ Setkání digitálního a „analogového“ světa – kyanotypie s tištěným internegativem ・ Kdykoliv se Felix Hernandez dá do práce s miniaturami, bývá na výsledky radost pohledět – a totéž platí i o jeho videu Jak vznikal projekt Inner Trip ・ Působivé video věnované pohyblivé plastice Franze Kafky v Praze ・ Už nějakou dobu jsme nebyli na Islandu, tak to napravme – vezme nás tam krátký film Vindur ・ Víte, že existovaly fotoaparáty, které fotily kruhové fotografie? Jaká ale platí kompoziční pravidla pro kruhový formát? ・ Asi nejjednodušší „udělej si sám“ řešení pro solární nabíjení baterií do kamer a fotoaparátů – opravdu moc chytrý nápad ・ Několik triků pro úpravu jídla pro fotografování – pokud jste se s touto problematikou ještě nesetkali, asi vás překvapí, jak nejedlé může jídlo připravené speciálně pro focení nebo natáčení být ・ Pohled právníka na podmínky Instagramu ・ Oregon je nepochybně krásná země – a shora vypadá možná ještě lépe ・ Vynikající alternativa k Photoshopu Affinity Photo má novou verzi 1.5 a je nyní dostupná i pro Windows (pro zájemce mohu poskytnout školení práce v tomto editoru) ・ Modelka černé pleti Deddeh Howard nafotila projekt Black Mirror, v němž věrně napodobuje známé kampaně ze světa módy, aby – dle svých slov – upozornila na nedostatečnou rozmanitost v žánru fashion fotografie a reklamy

Z projektu Black Mirror modelky Deddeh Howard

Z projektu Black Mirror modelky Deddeh Howard

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.