91. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme jednu z prvních rekapitulací uplynulého roku v podobě nejlepších fotografií z National Geographic, dramatický pohled na boj s rakovinou, rady, jak využít vítr v portrétní fotografii nebo reportáž z festivalu Burning Man. Nechybí samozřejmě ani řada dalších tipů a odkazů v sekci Krátce.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nejlepší fotografie NG 2016 (inspirace)

S blížícím se koncem roku lze očekávat zvýšený výskyt galerií obsahujících ty nejlepší fotografie, které se v uplynulých měsících objevily na stránkách časopisů či v nabídce agentur. Letošním prvním příspěvkem z této kategorie je 52 nejlepších fotografií publikovaných v National Geographic 2016 – a že bylo z čeho vybírat, protože letošní bilance v NG činí 91 fotografů, 107 příběhů a více než 2 miliony fotografií. Pokud dojedete na konec odkazovaného článku, najdete zde odkazy na další žebříčky rekapitulující končící rok.


The Looking Glass – příběh boje s rakovinou (příběh)

Silné fotografie vyprávějí obvykle neméně silné příběhy. Fotograf Joseph Xu byl postaven před nelehký úkol – jeho kamarádka Diana jej požádala, aby zdokumentoval dvojitou mastektomii, kterou musela podstoupit v důsledku neúspěšné léčby rakoviny prsu. Výsledkem je značně syrový, leč emotivní a působivý soubor fotografií, který zobrazuje krátkou, ale o to dramatičtější část boje se zákeřnou nemocí. Po jeho shlédnutí nelze nemyslet na to, jaký dopad má samotná nemoc i následky léčby na nemocné i jejich blízké. Pozor, soubor obsahuje značně expresivní fotografie!


Jak využít vítr v portrétní fotografii (portrét)

Již několikrát jsem v našem newsletteru psal o tom, že se vyplatí využívat pro focení i ty rozmary počasí, které považujeme spíš za nepříjemné. Většinou šlo o nepohodu, v níž by člověk raději zůstal doma a usrkával teplý čaj – tentokrát se ale prostřednictvím článku fotografa Dustyho Wooddella podíváme na to, jak pracovat při focení portrétů s větrem. Ten si nejspíš nespojujeme vyloženě se špatným počasím, pokud tedy neohýbá stromy až k zemi nebo neodnáší střechy domů, ale focení s ním má svá úskalí. Dusty se postupně věnuje všem podstatným aspektům od zajištění techniky (zatěžování stativů apod.) přes výběr vhodné lokality, oděvů a účesů až po pózování. Pokud tohle všechno zvládnete, může se stát vítr vaším trumfem pro některé druhy focení.


Jean-Luc Grossmann – Burning Man 2016 (reportáž, portrét)

Fotograf Jim Richardson jednou řekl: „Pokud chcete být lepším fotografem, musíte být u něčeho zajímavého“. Je jen málo událostí, které svou zajímavostí, vizuálností a extravagancí trumfnou festival Burning Man, který se každoročně odehrává v nevadské poušti. Pokud tento námět uchopí šikovný fotograf, je prakticky jisté, že se bude na co dívat. A Jean-Luc Grossmann rozhodně takovým fotografem je, jak se můžete přesvědčit v jeho reportáži BURNING MAN – An out of the box adventure. Vydejte se s ním na jízdu plnou prachu, slunce, kostýmů, soch, instalací a bůhví čeho ještě dalšího. Ostatně, kdy jindy máte příležitost vidět třeba velrybu v poušti?

Krátce

Využití masek na světlech (tzv. gobo) jsem tu už několikrát měli, ale neškodí se podívat i na další přístupy – tentokrát své zkušenosti se svícením přes gobo popsal Joe Edelman ・ Setkání digitálního a „analogového“ světa – kyanotypie s tištěným internegativem ・ Kdykoliv se Felix Hernandez dá do práce s miniaturami, bývá na výsledky radost pohledět – a totéž platí i o jeho videu Jak vznikal projekt Inner Trip ・ Působivé video věnované pohyblivé plastice Franze Kafky v Praze ・ Už nějakou dobu jsme nebyli na Islandu, tak to napravme – vezme nás tam krátký film Vindur ・ Víte, že existovaly fotoaparáty, které fotily kruhové fotografie? Jaká ale platí kompoziční pravidla pro kruhový formát? ・ Asi nejjednodušší „udělej si sám“ řešení pro solární nabíjení baterií do kamer a fotoaparátů – opravdu moc chytrý nápad ・ Několik triků pro úpravu jídla pro fotografování – pokud jste se s touto problematikou ještě nesetkali, asi vás překvapí, jak nejedlé může jídlo připravené speciálně pro focení nebo natáčení být ・ Pohled právníka na podmínky Instagramu ・ Oregon je nepochybně krásná země – a shora vypadá možná ještě lépe ・ Vynikající alternativa k Photoshopu Affinity Photo má novou verzi 1.5 a je nyní dostupná i pro Windows (pro zájemce mohu poskytnout školení práce v tomto editoru) ・ Modelka černé pleti Deddeh Howard nafotila projekt Black Mirror, v němž věrně napodobuje známé kampaně ze světa módy, aby – dle svých slov – upozornila na nedostatečnou rozmanitost v žánru fashion fotografie a reklamy