90. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme grafický fotografie solných plantáží, 100 nejvýznamnějších fotografií všech dob podle časopisu TIME, působivou kombinaci mlhy, světel a barev, kalendář Pirelli pro rok 2017, reportáž z hořících ropných polí v Iráku od Joeyho L a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Grafické pohledy na solné plantáže (krajina, letecká fotografie)

Na solné plantáže v Mexiku, USA a Austrálii zaměřil z ptačí perspektivy svůj fotoaparát fotograf David Burdeny a vytvořil působivou sérii snímků plných sytých barev, geometrických tvarů a linií. V některých případech ukazuje zasazení v krajině a měřítko, když se na fotografii objeví například kopcovitý horizont, jindy (a pro mě zajímavěji) zůstává v oblasti abstraktní, kdy byste se bez popisku mohli jen dohadovat, jestli jde o fotografii či malbu, případně jestli se díváme z vesmíru na Zemi nebo mikroskopem do Petriho misky.

Saltern Study 06, Great Salt Lake, UT, 2015 (© David Burdeny)

Saltern Study 06, Great Salt Lake, UT, 2015 (© David Burdeny)


100 nejvýznamnějších fotografií všech dob podle TIME (inspirace, historie)

Nedávno jsem zde odkazoval projekt, v němž časopis TIME sestavuje stovku nejvýznamnějších fotografií historie. V současné době už lze zakoupit knihu, ale zároveň si můžete sbírku, kterou pod křídly časopisu sestavil tým specialistů od historiků, kurátorů a fotoeditorů, prohlédnout na webu. Je to o to zajímavější exkurz do dávné i blízké fotografické historie, že každou fotografii provází i její příběh. Pokud nechcete jen proklikat „obrázky“, vyhraďte si raději trochu delší čas – také se samozřejmě připravte na to, že řada fotografií nezobrazuje zrovna příjemná témata.

Jedna z těch optimističtějších fotografií ve výběru – The Pillow Fight(© Harry Benson)

Jedna z těch optimističtějších fotografií ve výběru – The Pillow Fight(© Harry Benson)


Andreas Levers – Mlha a světlo (město)

Mlha může být vítaným zpestřením pro většinu exteriérových žánrů fotografie. Většinou funguje jako filtr, který snižuje kontrast a tlumí barvy. Fotograf Andreas Levers naopak mlhu využívá jako prostředek, který barvu podtrhuje – vyhledává totiž městská zákoutí, v nichž mlha zviditelňuje silné a často výrazně barevné zdroje světla. Ať už jsou to nádraží, podchody, semafory, benzínky nebo pouliční lampy, jeho fotografie jsou neobvykle komponované, barevně zajímavé a mají velmi zajímavou atmosféru.

Fotografie ze série At Night (©  Andreas Levers)

Fotografie ze série At Night (© Andreas Levers)


Kalendář Pirelli 2017 – ve jménu přirozené krásy (portrét)

Každoroční očekávání toho, kterým směrem se vydá kalendář Pirelli, je u konce. Letos se jeho zpracování ujal již potřetí fotograf Peter Lindbergh (předtím v letech 1996 a 2002 a přímo kvůli němu bylo uvolněno pravidlo, že jeden fotograf může kalendář nafotit jen dvakrát) a sám se vyjádřil v tom smyslu, že jeho cílem bylo vyjádřit osobnost, citlivost a odvahu být sám sebou. Dalo by se ale také říct, že letošním motivem je přirozená krása – tedy žádná nákladná výprava či opojení perfektními těly a výrazným makeupem doplněné razantní retuší, ale naopak charismatické ženy v černobílých fotografiích zjednodušených až na dřeň. Na webu kalendáře si můžete prohlédnout některé finální fotografie i reportážní snímky z jeho vzniku a samozřejmě nechybí ani povídání a video o jeho vzniku. Mimochodem, v časopise Time si můžete přečíst rozhovor s Peterem Lindberghem, který se přirozeně dotýká i tématu letošního kalendáře.

Kalendář Pirelli 2017 – Nicole Kidman (© Pirelli & Peter Lindbergh)

Kalendář Pirelli 2017 – Nicole Kidman (© Pirelli & Peter Lindbergh)


Joey L – Den kdy nevyšlo slunce (reportáž)

Renomovaný fotograf Joey L se vydal v rámci spolupráce s britskou nevládní organizací Oxfam do Iráku, kde dokumentoval oblasti poblíž bojové linie s ISIS zasažené masivními požáry ropných polí. Jeho fotografie jsou tentokrát trochu atypické a spadají hned do několik žánrů – od leteckých fotografií pořízených s pomocí dronu, přes čistou reportáž z bojů s ohněm až po aranžované portréty místních lidí, kteří musí v těchto děsivých podmínkách žít. Výsledek je působivý jak po fotografické stránce (což ostatně u Joeyho očekáváme automaticky), tak z hlediska sdělení, které předává. Součástí odkazovaného článku je i rozhovor s autorem.

© Joey L

© Joey L

Krátce

Rychlý způsob změny jednobarevného pozadí fotografie ve Photoshopu ・ Fotografie jako terapie pro oběti sexuálního násilí ・ Fotografové zobrazují ve své tvorbě různé věci – jednou z nich mohou být i zvířata, kterých každoročně obrovské počty zahynou pod koly aut (pozor, některé z fotografií jsou poměrně explicitní) ・ Výborné hyperlapse video představující tureckou Kappadokii ・ Benjamin Von Wong připravuje nový fotografický projekt a shromáždil pro něj tisíce PET lahví. Proč a jak ukazuje ve svém videu ・ Tři důvody, proč fotit psy ultraširokoúhlým objektivem – ačkoliv vím, že jsou podobné fotografie v módě, mně to příliš neimponuje, ale kolik lidí, tolik chutí ・ Chodíte na výstavy nebo setkání s fotografy? Pokud ne, možná byste s tím měli začít ・ Když máte nápady, zajímavým motivem pro makrofotografii mohou být třeba i obyčejné příbory ・ Tónování fotografií pomocí Adobe Kuler ・ PDF se 111 portréty demonstrujícími použití různých světel a modifikátorů Hensel – 1. část, 2. část ・ Praktické tipy napomáhající tomu, aby se fotografovaní lidé cítili komfortně ・ Jak začít s umělým světlem? Třeba s jedním systémovým bleskem a deštníkem ・ Reality show Top Photographer je soutěž, v niž se utkalo ve fotografických discipínách pět fotografů – celou první sérii můžete shlédnout online ・ Dvě fotografie stejných modelek se stejným nasvícením, ovšem s odstupem 14 let

Stejná modelka, stejné nasvícení, ale 14 let rozdílu mezi prvním a druhým snímkem (© Urs Recher)

Stejná modelka, stejné nasvícení, ale 14 let rozdílu mezi prvním a druhým snímkem (© Urs Recher)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.