89. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme dobrodružné svatební focení, zdařilé fotografie architektury ze sousedství, opravdu chytrou marketingovou kampaň na Instagramu, výsledky soutěže Czech Press Photo 2016 a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Svatební fotografie s dobrodružstvím (svatební fotografie)

Cest k zákazníkům i zajímavějším fotografiím je celá řada, ale kanadský svatební fotograf Carey Nash přišel s nápadem, který mu možná pomůže řešit obojí – pořádá dobrodružné svatební fotografování, při kterých bere své klienty na nejúžasnější místa naší planety. Je jasné, že něco takového není řešení pro každou svatbu – někomu podobně velkolepý styl nebude vyhovovat, pro jiné bude nerealizovatelný či nedostupný, ale zájemců, kteří chtějí trochu (no, spíš hodně) jiné svatební fotky, je nejspíš celkem dost, protože Carey už fotil v 75 zemích světa. Každopádně krásné propojení práce a koníčku, kterým je pro něj (jak jinak) cestování.


Dennis Ramos – poutavé fotografie architektury ze sousedství (město)

Dennis Ramos je úspěšný fotograf krajiny, který se v rámci projektu na podporu podnikání v městském centru města Tampa Bay pustil do fotografování architektury, která nepatří zrovna mezi nejvyhlášenější. Výsledkem jsou výrazné černobílé snímky, které na jedné straně pracují s dramatickou stylizací, ale zároveň ukazují, jak vhodná volba světla a kompozice umožňuje vytvořit poutavé fotografie i v těch částech města, která určitě nepatří k vyhlášeným architektonickým perlám. Nepochybně to chce čas a úsilí, ale dobré fotografie se (většinou) nerodí na počkání nebo náhodou.


Chytrá kampaň #collabwitharic na Instagramu (marketing)

Torontský reklamní fotograf Aric Guin přemýšlel, jak zaujmout lidi, kteří rozhodují o tom, kdo bude realizovat jejich zakázky – tedy umělecké ředitele reklamních agentur. Tušil (nejspíš celkem správně), že vizitky a jiné propagační materiály zaslané standardní cestou končí v odpadkových koších, a tak na to šel jinak. Vymyslel chytrou instagramovou kampaň, během níž oslovil vybrané umělecké ředitele tak, že k jejich vlastní fotografii na této sociální síti vytvořil druhou do páru s patřičným komentářem – někdy vtipným, jindy přemýšlivějším a někdy i poměrně drzým. A výsledek? 65 % z oslovených mu odpovědělo a 20 % si jej již přímo najalo. To jsou čísla, kterých není snadné obvyklými kanály dosáhnout (nemluvě o následném virálním dosahu) a která potvrzují, že (nejen) v marketingu je třeba uvažovat neotřele.


Výsledky Czech Press Photo 2016 (soutěž)

V pondělí byly slavnostně vyhlášeny výsledky zřejmě nejprestižnější české fotografické soutěže Czech Press Photo 2016. Na své si samozřejmě přijdou milovníci novinářské a reportážní fotografie, pestrost kategorií nicméně dává prostor i jiným žánrům, takže zde najdete například povedené portréty (zvlášť si dovolím upozornit na vítěznou sérii Honzy Sakaře), zajímavé fotografie sportu a přírody i stylizované záběry (například kategorie Lifestyle). Budete-li mít cestu okolo Staroměstského náměstí, doporučuji navštívit přímo výstavu, neboť papír je papír a navíc zde visí i další zajímavé fotografie, které nedosáhly na nějaké ocenění, ale přesto porotu zaujaly. Těší mě, že s jistou dávkou hrdosti mohu konstatovat, že i já zde mám vystavenu jednu fotografii v kategorii Příroda a věda :)

Krátce

Věděli jste, že Jack London byl také fotograf? ・ Pět fotografických seriálů a dokumentů – tři na YouTube, dva kousky na Netflixu ・ Peter Hurley zveřejnil svůj další drobný, ale užitečný tip pro portrétní fotografy – po čelisti, mhouření očí a zeštíhlení rukou tentokrát radí, jak fotit nestejně vysoký pár, aniž by se vyšší člověk musel nepěkně hrbit ・ Neupravené fotografie se hromadí a přibývají další – situace, kterou zná většina fotografů. Zde je několik tipů, jak si nenechat neupravené fotografie přerůst přes hlavu ・ Zajímavé rady, jak vybřednout z tvůrčí krize ・ Jak fotit časosběrné video Mléčné dráhy ・ Povedené doporučení fotografických knih – některé jsou známé, jiné (alespoň pro mě) zcela neznámé. Další zajímavé tipy najdete v diskusi pod článkem ・ Fotograf Melvin Nicholson zachytil poměrně vzácný jev zvaný bílá duha – jedná se o duhu, která typicky vzniká lomem v kapičkách mlhy, a která má tak slabou barevnost, že se jeví jako prakticky zcela bílá. Dobrý úlovek!