88. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme dramatické krajiny Alexandra Deschaumese, krajiny uzavřené v zavařovacích sklenicích, křehkou krásu pampeliškových portrétů, barevné pohledy do mnichovské metro a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Dramatické krajiny Alexandra Deschaumese (krajina)

Krajinářská fotografie má tisíce podob. V podání Alexandra Deschaumese jde většinou o dramatické zachycení hor či jiných míst, kam není snadné se dostat, a která vám nic neodpustí. Asi před rokem jsem jeho fotografii zvolil jako ilustrační k jednomu z výběrů serveru 500px. Tehdy šlo o černobílý snímek vodopádu, ale Alexandre pracuje často i s barvou a vlastně se dá říct, že většina jeho fotografií je od té zmíněné docela odlišná. Takže jsem moc rád, že mi jeho jméno opět vyplulo ve sbírkách inspirace napovrch a já vám jej mohu představit zase v trochu jiném světle. Pokud by vás fotografie zaujaly, můžete si objednat i autorovu knihu.

Born of the Abyss (© Alexandre Deschaumes)

Born of the Abyss (© Alexandre Deschaumes)


Jarred & Displaced – krajiny v zavařovačkách (fotografická kompozice)

Christoffer Relander promítl své dětské sny do fotografické tvorby a vytvořil unikátní projekt Jarred & Displaced, ve kterém umísťuje krajinu svého domova v jižním Finsku do sklenic od zavařeniny. Nečiní tak samozřejmě fyzicky, ale prostřednictvím precizně provedených dvojexpozic na filmový materiál – věřte nebo ne, ale k vytvoření těchto skvělých kompozic dochází opravdu přímo ve fotoaparátu bez další (analogové či digitální) manipulace. Pokud vás podobné techniky zajímají, stojí za to podívat se i na video, ve kterém sice Christoffer své postupy nijak nepopisuje, ale lze je odpozorovat. Opravdu povedený projekt, který mě opravdu potěšil svou nápaditostí a provedením.

Jarred & Displaced – Tjikko (© Christoffer Relander)

Jarred & Displaced – Tjikko (© Christoffer Relander)


Křehká krása pampeliškových portrétů (portrét)

Když se spojí pampelišky s fotografií, nejčastěji můžete čekat záplavu žluti na louce nebo makrosnímky odkvetlých květin se semínky na ochmýřených „paraplíčkách“. Francouzská fotografka Isabelle Chapuis uchopila toto téma ve spolupráci s květinovým umělcem jménem Duy Anh Nhan Duc zcela jinak. Základní ingrediencí jsou i zde odkvetlé pampelišky, nicméně nejde jen o ně, ale především o křehké, květinou inspirované a doplněné portréty. Divákům nezbývá, než obdivovat celou myšlenku projektu, nápaditost Nhan Ducových květinových kreací, trpělivost, s níž musely být vytvořeny, a v neposlední řadě i fotografčinu práci se světlem a modelkou.

Z projektu Dandelion (© Duy Anh Nhan Duc & Isabelle Chapuis)

Z projektu Dandelion (© Duy Anh Nhan Duc & Isabelle Chapuis)


Mnichovské metro očima Nicka Franka (architektura)

Společnost Canon Europe oslovila fotografa Nicka Franka, aby vytvořil sérii fotografií fotoaparátem G7 XII, a výsledkem jsou barvou oplývající snímky z mnichovského metra. I když je jasné, že hlavní složkou je barevná a symetrická architektura zastávek, není zároveň pochyb o tom, že Nick má ono pověstné oko, které posouvá fotografie na další úroveň. Osobně nejvíce oceňuji jeho téměř abstraktní hrátky s barvou a tvary, ale za shlédnutí určitě stojí i popisnější snímky.

Mnichovské metro (© Nick Frank)

Mnichovské metro (© Nick Frank)

Krátce

Mám rád způsob, jakým Sean Tucker přemýšlí o fotografování a své myšlenky prezentuje – ve video Take Aim se věnuje zacílení a směřování k cíli, který vás bude naplňovat ・ Trochu jiné, ale rovněž působivé a inspirativní video zachycuje ve zkratce příběh fotografa Coryho Richardse ・ Je dosti nepravděpodobné, že by k vám někudy nedoputovaly nejoblíbenější fotografie prezidenta Obamy oficiálního fotografa Bílého domu Peta Souzy, ale pro jistotu odkaz na ně nevynechám ・ Rad k fotografování domácích mazlíčků už tu bylo několik a přidám další – jak úspěšně nafotit skupinku psů ・ 8 nápadů pro instantní fotografii – tipů je vlastně devět a připravte se na to, že některé z nich vám při trochu provětrají při ceně instantních materiálů peněženku ・ Zopakovat 30 let staré snímky znovu v současnosti není převratná či nová myšlenka, nicméně náboj to dostane, když si dáte tu práci a najdete a nafotíte znovu i ty samé lidi ・ Rychlý a přehledný úvod do problematiky tilt/shift objektivů ・ Zajímavě vyhlížející e-kniha o fotografování aktu s malým rozpočtem a omezenou technikou (bohužel jsem jí nečetl) ・ Trochu jinak pojatá fotografie Superměsíce – po klasických krajinách a městských panoramatech je to příjemná změna

Fotografie Superměsíce přes ND filtr (© Andrea Fanelli)

Fotografie Superměsíce přes ND filtr (© Andrea Fanelli)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.