87. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme focení zajímavých portrétů na obyčejných místech, trik pro „přední bokeh“, rady pro fotografování neznámých lidí, výsledky soutěže SIPAContest a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Focení zajímavých portrétů v běžném prostředí (portrét)

Nick Fancher se objevuje v Lepších fotkách už poněkolikáté a opět nás nechává prostřednictvím článku nahlédnout do toho, co najdete v jeho knize Studio Anywhere 2. Cílem tentokrát bylo ukázat, jak se dají tvořit zajímavé portréty na zcela běžných místech na ulici, ve veřejných garážích či na chodbě domu. Částečně pracuje s přirozeným světlem, které využívá hlavně na pomezí slunce a stínu pro low key nebo high key fotografie, částečně pak s blesky, které dovolují dosahovat obdobných výsledků a máte je plně pod kontrolou. Díky ukázkám jde opět o užitečný článek, byť pro zkušenější fotografy asi nic vyloženě nového nepřináší.

Ukázka z článku – focení na pomezí slunce a stínu (© Nick Fancher)

Ukázka z článku – focení na pomezí slunce a stínu (© Nick Fancher)


Jak na „přední bokeh“ s pomocí kapek (svícení, ateliér)

Termín „front bokeh“ použitý v článku je možná trochu divný, ale jelikož jsem lepší nenašel, zůstávám u něj, a pokusím se raději popsat, co je cílem tohoto tipu. Asi víte, že světelné body mimo zaostřenou oblast se ve fotografii projeví v podobě rozostřených kroužků či jiných tvarů daných tvarem clony objektivu. Obvykle v tomto smyslu uvažujeme o pozadí fotografie, ale naprosto stejně by se chovaly i drobné zdroje světla před zaostřenou rovinou – jak je tam ovšem dostat? Fotograf Jake Hicks představuje svou metodu, kdy využívá kapky na skle před fotografovaným námětem – jednoduchý trik, ale aby fungoval, musíte se poprat nejen s nasvícením, ale také třeba i s tím, jak kapky udržet na svisle umístěném skle, a to vše v článku najdete. Jen doplním, že podobně můžete v exteriéru využít sněžení či déšť – samozřejmě s poněkud omezenější kontrolou nad výsledkem.

Ukázka výsledného efektu (© Jake Hicks)

Ukázka výsledného efektu (© Jake Hicks)


Jak fotografovat neznámé lidi (portrét, cestovatelská fotografie)

Paul Choy je další z fotografů, který se rozhodl naučit nás nesmělé fotografovat cizí lidi. Jeho postup se mi líbí respektem, který fotografovaným vyjadřuje, a je i poměrně jednoduchý. Na druhou stranu, pořád je tu ten háček s nesmělostí – je sice pěkné, že víte, co máte lidem říct, jak se máte na focení připravit, případně jaké situace jsou z tohoto pohledu komplikovanější, ale žádným sebelepším trikem nezlomíte stud v sobě. Jediná šance je to prostě překonat a troufnout si. Druhým zádrhelem může být „boj“ o přirozenost – Paul Choy radí se lidem napřed představit a požádat je o možnost vyfocení, což samozřejmě narušuje dění a může vést k nechtěnému pózování. Inu, není to jednoduchý žánr – ostatně asi jako každý.

Jeden z ukázkových portrétů neznámých lidí (© Paul Choy)

Jeden z ukázkových portrétů neznámých lidí (© Paul Choy)


Výsledky Siena International Photography Awards 2016 (soutěž)

Nemine snad nyní týden, aby nebyly vyhlášeny výsledky další fotografické soutěže. Myslím, že SIPAContest patří k těm v tuzemsku spíše méně známým, ale rozhodně se nejedná o soutěž malou – letos bylo přihlášeno 50 000 fotografií od fotografů ze 130 zemí, kteří se utkali o vítězství v devíti kategoriích. Celkovým vítězem se stala wildlife fotografie terejů lovících sardinky (což je poutavé, leč poněkud opakující se téma), ale na své si rozhodně přijdou i příznivci jiných žánrů. V každé kategorii je navíc oceněno okolo 20 fotografií, takže zábavy a inspirace je zde hromada – jen počítejte s tím, že některé snímky jste už možná potkali v jiných souvislostech.

Celkové vítězství si odnesl Greg Lecoeur za fotografii nazvanou Sardine Run

Celkové vítězství si odnesl Greg Lecoeur za fotografii nazvanou Sardine Run

Krátce

Tři nefotografické věci, které se hodí mít v brašně – je to spíš rada zaměřená na focení lidí (já osobně při focení zvířat třeba lak na vlasy moc nevyužiji), ale proč ne ・ Time připravil knihu o 100 nevlivnějších fotografií všech dob (samozřejmě dle jejich názoru) ・ Pokud patříte k lidem, kterým pomáhá ve zlepšování dávat si konkrétní úkoly, můžete se podívat na seznam 40 cvičení – některá z nich jsou poměrně atypická (a někdy trochu šílená) ・ Zajímavá úprava objektivu Helios obsahující mimo jiné poškrábání některých jeho čoček a vložení oválné fialové clony ・ Asi nepřekvapí, že Photoshop a podobné nástroje mohou zásadně transformovat realitu – ukázky několika fotografií před a po beru jako inspiraci, čeho se dá dosáhnout, pokud se touto cestou tvůrčího sebevyjádření vydáte ・ 5 tipů, jak fotografové mohou využít igelitové sáčky ・ Server 500px nově umožňuje procházet fotografie podle lokality ・ Jak získat zakázku bez zkušeností ・ Tři tipy pro úpravu dětských portrétů ・ Vynikající alternativa k Photoshopu, aplikace Affinity Photo přichází na Windows – zatím v betaverzi (a tudíž dočasně zdarma) ・ Krátký film The Camera Collector o sběrateli fotoaparátů je ke shlédnutí zdarma ・ Fotografování wildlife ve městě

Městský wildlife – sokol stěhovavý v Bristolu (© Bertie Gregory)

Městský wildlife – sokol stěhovavý v Bristolu (© Bertie Gregory)