88. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme dramatické krajiny Alexandra Deschaumese, krajiny uzavřené v zavařovacích sklenicích, křehkou krásu pampeliškových portrétů, barevné pohledy do mnichovské metro a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Dramatické krajiny Alexandra Deschaumese (krajina)

Krajinářská fotografie má tisíce podob. V podání Alexandra Deschaumese jde většinou o dramatické zachycení hor či jiných míst, kam není snadné se dostat, a která vám nic neodpustí. Asi před rokem jsem jeho fotografii zvolil jako ilustrační k jednomu z výběrů serveru 500px. Tehdy šlo o černobílý snímek vodopádu, ale Alexandre pracuje často i s barvou a vlastně se dá říct, že většina jeho fotografií je od té zmíněné docela odlišná. Takže jsem moc rád, že mi jeho jméno opět vyplulo ve sbírkách inspirace napovrch a já vám jej mohu představit zase v trochu jiném světle. Pokud by vás fotografie zaujaly, můžete si objednat i autorovu knihu.


Jarred & Displaced – krajiny v zavařovačkách (fotografická kompozice)

Christoffer Relander promítl své dětské sny do fotografické tvorby a vytvořil unikátní projekt Jarred & Displaced, ve kterém umísťuje krajinu svého domova v jižním Finsku do sklenic od zavařeniny. Nečiní tak samozřejmě fyzicky, ale prostřednictvím precizně provedených dvojexpozic na filmový materiál – věřte nebo ne, ale k vytvoření těchto skvělých kompozic dochází opravdu přímo ve fotoaparátu bez další (analogové či digitální) manipulace. Pokud vás podobné techniky zajímají, stojí za to podívat se i na video, ve kterém sice Christoffer své postupy nijak nepopisuje, ale lze je odpozorovat. Opravdu povedený projekt, který mě opravdu potěšil svou nápaditostí a provedením.


Křehká krása pampeliškových portrétů (portrét)

Když se spojí pampelišky s fotografií, nejčastěji můžete čekat záplavu žluti na louce nebo makrosnímky odkvetlých květin se semínky na ochmýřených „paraplíčkách“. Francouzská fotografka Isabelle Chapuis uchopila toto téma ve spolupráci s květinovým umělcem jménem Duy Anh Nhan Duc zcela jinak. Základní ingrediencí jsou i zde odkvetlé pampelišky, nicméně nejde jen o ně, ale především o křehké, květinou inspirované a doplněné portréty. Divákům nezbývá, než obdivovat celou myšlenku projektu, nápaditost Nhan Ducových květinových kreací, trpělivost, s níž musely být vytvořeny, a v neposlední řadě i fotografčinu práci se světlem a modelkou.


Mnichovské metro očima Nicka Franka (architektura)

Společnost Canon Europe oslovila fotografa Nicka Franka, aby vytvořil sérii fotografií fotoaparátem G7 XII, a výsledkem jsou barvou oplývající snímky z mnichovského metra. I když je jasné, že hlavní složkou je barevná a symetrická architektura zastávek, není zároveň pochyb o tom, že Nick má ono pověstné oko, které posouvá fotografie na další úroveň. Osobně nejvíce oceňuji jeho téměř abstraktní hrátky s barvou a tvary, ale za shlédnutí určitě stojí i popisnější snímky.

Krátce

Mám rád způsob, jakým Sean Tucker přemýšlí o fotografování a své myšlenky prezentuje – ve video Take Aim se věnuje zacílení a směřování k cíli, který vás bude naplňovat ・ Trochu jiné, ale rovněž působivé a inspirativní video zachycuje ve zkratce příběh fotografa Coryho Richardse ・ Je dosti nepravděpodobné, že by k vám někudy nedoputovaly nejoblíbenější fotografie prezidenta Obamy oficiálního fotografa Bílého domu Peta Souzy, ale pro jistotu odkaz na ně nevynechám ・ Rad k fotografování domácích mazlíčků už tu bylo několik a přidám další – jak úspěšně nafotit skupinku psů ・ 8 nápadů pro instantní fotografii – tipů je vlastně devět a připravte se na to, že některé z nich vám při trochu provětrají při ceně instantních materiálů peněženku ・ Zopakovat 30 let staré snímky znovu v současnosti není převratná či nová myšlenka, nicméně náboj to dostane, když si dáte tu práci a najdete a nafotíte znovu i ty samé lidi ・ Rychlý a přehledný úvod do problematiky tilt/shift objektivů ・ Zajímavě vyhlížející e-kniha o fotografování aktu s malým rozpočtem a omezenou technikou (bohužel jsem jí nečetl) ・ Trochu jinak pojatá fotografie Superměsíce – po klasických krajinách a městských panoramatech je to příjemná změna