37. vydání

Rámování ve fotografii

Dnes nebude řeč o rámech ve smyslu prvku finální adjustace fotografie, ale o rámování coby technice, které nám umožňuje soustředit divákovu pozornost tam, kam potřebujeme. Kdykoliv máte možnost svůj hlavní motiv ve fotografii uzavřít do rámu tvořeného okolním prostředím, zkuste to – často zjistíte, že to fotografii pomůže. Důvod je jednoduchý: „rám“ totiž poslouží jako vizuální pomůcka, která přivede zrak pozorovatele dovnitř, kde se obvykle nachází nejdůležitější prvek fotografie. Kromě zdůraznění hlavního motivu zabráníme tomu, aby divák musel po fotografii bloumat očima a sám se chytat. Může to znít jako berlička, ale jakékoliv způsoby nasměrování divákovy pozornosti jsou důležitou součástí kompozice a jejich správné využívání lze považovat pokročilou schopnost autora. Vhodných technik k dosažení tohoto cíle existuje celá řada a rámování je jenom jednou z nich, zároveň je ale asi nejsnáze uchopitelná a zvládnutelná. Zarámovat hlavní motiv může pomoct například vegetace, stavby, skutečná okna a dveře, mraky, stíny – záleží jen na konkrétní situaci a vaší fantazii. A když to nejde jinak, leckdy postačí citlivě přidaná vinětace, která ztmaví okraje snímku.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Svein Nordrum – černobílé nálady (portrét)

Svein Nordrum má na 500px nevelké, ale o to zajímavější portfolio, které je tvořeno z drtivé většiny černobílými fotografiemi – převážně specifickými portréty, částečně fotografiemi z ulic měst a částečně krajinami. Všechny stojí za shlédnutí, ale za nejzajímavější považuji právě jeho náladové a netypické portréty, v nichž často pracuje s mlhou, poloprůhlednými materiály a někdy i cílenou neostrostí. Nejspíš nepůjde o snímky vyloženě úspěšné u mainstreamového publika, ale nápaditostí a provedením určitě vynikají.


Humorný život z francouzských ulic (humor, street fotografie)

Přiznám se, že o fotografovi jménem René Maltête jsem doposud neslyšel, ale byla by velká škoda, kdybych se o něm nedozvěděl, protože patřil k těm vzácným umělcům, v jejichž díle hraje významnou roli humor – velmi chytrý, často jemný nebo dokonce částečně skrytý vtip, který vás pobaví a potěší. A když je tohle vše zabaleno do řemeslně skvělých fotek, je jasné, že René Maltête v newsletteru rozhodně nemůže chybět.


Vodopády třicetkrát jinak (krajina, inspirace)

Voda v téměř jakékoliv podobě je extrémně oblíbeným námětem krajinářské fotografie a vodopády jsou pak v tomto oboru králem. Malé, velké, úzké, široké, nízké i vysoké – všechny skýtají zajímavé příležitosti a tento výběr 30 fotografií vodopádů to jen potvrzuje. Editoři si navíc uložili omezení, že půjde o snímky, které nepoužívají dlouhou expozici k rozmazání vody, což je v současnosti možná převládající přístup. Do dnešního newsletteru jsem tento přehled zařadil opět z důvodu velké pestrosti uchopení tématu. Jakožto fotograf zvířat bych možná měl na ukázku vybrat velmi známou – a skvělou! – fotografii Marsela van Oostena, zachycující slona na vrcholu Viktoriiných vodopádů, ale tentokrát je můj favorit zcela jiný:


Nejrozšířenější typy svícení portrétů (portrét, svícení)

Další z videí Good Light Magazine se zaměřuje na typy svícení portrétů – během 14 minut se důkladně seznámíte s těmi nejrozšířenějšími jako je Rembrandt, loop či butterfly. Dozvíte se, jak každého typu svícení dosáhnout, jaký je jeho typický vzhled a dopad na vyznění tváře i těla modelky a navíc si jej můžete prohlédnout v provedení s tvrdším i rozptýleným světlem. Pro každého začínajícího portrétistu stojí video určitě za shlédnutí.

Krátce

10 způsobů, jak využít při focení jeden softbox ・ Znovuvytvoření portrétů z první světové války ・ Čtyři pokročilé způsoby využití techniky luminosity masks ・ Netradiční ptačí portréty simulující techniku zvanou ferrotypie (tintype) v projektu Antique Aviary ・ Boj s mrkáním ve skupinových fotografiích (a nevynechejte diskusi, kde je další užitečný tip)