36. vydání

Pozvánka do knihovny

Dnes si vás dovolím pozvat do knihovny – a to rovnou do Knihovna Akademie věd ČR, která jednou ročně pořádá zajímavou akci nazvanou Knihovna snů, letos s podtitulem Oheň pekelný. Proč zrovna toto téma? Nechme promluvit organizátory:

Před 600 lety byl upálen Mistr Jan Hus.

Rok 2015 byl OSN vyhlášen za Mezinárodní rok světla.

My jsme se zápalem připravili 4. ročník mikro-festivalu Knihovna snů a připojili se jím k „Týdnu vědy a techniky AV ČR – 15 světelných let“.

S respektem k ohni, s radostí ze světla a beze strachu z pekla.

Hoříme pro Vás!

Přestože se jedná bezpochyby o zajímavou akci, mám samozřejmě vlastní speciální důvod, proč vás na ní zvu. Už podruhé jsme se s kolegy z fotografické skupiny x-pozice zapojili do příprav a program přednášek jsme doplnili dvěma fotografickými výstavami. Tou první je kolektivní dílo Sedm smrtelných hříchů odkazující na zmíněné plameny pekelné – nemusíte se ale bát, jako vždy pro nás bylo snazší uchopit tíživý námět spíše s nadhledem a humorem.

S ohledem na letošní téma Knihovny snů má i druhá výstava poněkud depresivní název Osobní peklo, ale i v těchto individuálních pracích členů x-pozice najdete různé pohledy, včetně těch méně vážných, a věřím, že některým osobní peklům autorů budete velmi dobře rozumět.

Ani tím nejsou fotografická témat vyčerpána. V neobvyklém prostředí knihovního trezoru najdete výstavu Karla Richtra Women: Scenes in the library tvořenou portréty pořízenými technikou mokrého kolodiového procesu. Jelikož jsem měl možnost fotografie už vidět, mohu výstavu vřele doporučit. A pokud vás kolodiový proces zaujme, Karel Richtr o něm bude v sobotu i přednášet.

Rozhodnete-li se do krásného prostředí knihovny zavítat, hlavní program s přednáškami proběhne již zítra, v sobotu 31. 10. 2015, a vstup je zdarma. Fotografické výstavy pak zůstanou instalovány až do 23. 12. 2015.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

10 důvodů, proč fotit v dešti (inspirace)

Myšlenka, že za hezkého počasí fotí každý a tudíž až to špatné vás může odlišit a přinést nové příležitosti, už tu několikrát zazněla. Editoři serveru 500px jí dokazují ukázkami toho, co vám fotografování v dešti může přinést, a to pěkně po kategoriích – nechybí například snímky zvířat, krajiny, reportáž nebo portréty. Takže nepromokavé oblečení na sebe a šup ven!


Morava jako malé Toskánsko v očích polského fotografa (krajina)

Polský fotograf Marcin Sobas nazval Moravu malým Toskánském a jeho fotografie dokazují, že na to není jen takové plácnutí do větru – opravdu zde najdete jasnou podobnost s některými typickými snímky ze střední Itálie. Opět tu máme hmatatelný důkaz, že za zajímavými příležitostmi není třeba cestovat lán světa, ale často se stačí podívat jen za humna. Snad jen ta větička o tom, že zde potkáte mnoho srnců, zajíců a medvědů, je (k mému žalu) z jedné třetiny přinejmenším nadsazená.


Proč byste se měli učit techniku „dodge & burn“ od specialistů na makeup (retušování)

Metoda „dodge & burn“ je klíčovou technikou pro správnou retuš portrétů při zachování textury a požadovaných detailů pleti fotografované osoby. Bohužel, je to také nejzdlouhavější a nejnáročnější postup, který vyžaduje praxi a cit – zřejmě i proto se tak často setkáváme s automatizovanými postupy, které sice šetří čas, ale bohužel poměrně často vedou k efektu voskové figuríny, kdy pleť vypadá všelijak, jen ne přirozeně. Pro správné aplikování metody D&B není důležité jen zvládnutí technického řešení, ale také znalosti, které je prý lepší naučit se od specialistů na makeup než od fotografů.


Příběh vítězných fotografií zvířat nafocených v zahradě za domem (wildlife)

Za fotografiemi zvířat musíte často cestovat do nejzapadlejších a nejméně dotčených koutů světa, ale občas můžete vytvořit unikátní záběry pár kroků od domu. To je případ fotografií Richarda Peterse, za které letos obdržel ceny European Wildlife Photographer of the Year a Wildlife Photographer of the Year. Článek o jejich vzniku je opravdu zajímavé čtení a příběhem skvěle uchopené příležitosti. A samozřejmě i pořádné dávky štěstí, o tom není pochyb – ale to už k fotografii (nejen wildlife) prostě patří.


Zhang Jia Wu – portréty z veřejné dopravy (reportáž)

Dobrá fotografie se dá udělat téměř v každém prostředí – a dopravní prostředky veřejné dopravy rozhodně nejsou výjimkou. Naopak, fotograf Zhang Jia Wu dokazuje, že když se to umí, najdete v nich situace a scény, na které je po jejich zachycení do fotografií radost hledět. Hlavní roli – jako vždy – hraje dobré oko, dobré světlo a v případě Zhang Jia Wu také často tlumené barvy s barevnými akcenty.

Krátce

Věděli jste, že při nočním focení v chladu může zahřátý fotoaparát způsobit kondenzaci a zamlžení objektivu? Tady je řešení ・ Fotíte nebo chcete fotit koncerty? Přečtěte si rady od letitého promotéra, jak nekazit ostatním zážitek a nebýt za hlupáka ・ Dokonalost je mýtus a snaha o ní vás brzdí – no, tak to je pro ten hlas v mé hlavě dost špatná zpráva ・ Jeden ze způsobů, jak vyhledávat lokality pro krajinářskou fotografii