74. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme rady pro minimalisticky založené fotografy, 7 zlozvyků vedoucích k nudným výsledkům ve street fotografii, velmi zajímavý návod k úpravám fotek pořízených v ostrém světle, tři krátké portrétní tutoriály Damiena Lovegrova a mnoho dalšího.

Kromě nabídky fotografického počtení si vás tentokrát též dovoluji pozvat na výstavu mých fotografií zvířat a přírody, která proběhne v X-Foto gallery v Hybernské ulici č. 24 v Praze. Zahájení výstavy se uskuteční ve středu 10. 8. v 18 hodin. Více než dvacet velkoformátových fotografií pak bude na místě k vidění až do 24. 8. Pokud máte rádi dobrou kávu, stavte se mezi 10. a 18. hodinou, kdy je otevřena kavárna, ale fotografie jsou přístupné i mimo tuto dobu. Vstup na zahájení i výstavu samotnou je zdarma :)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Rady pro minimalistickou fotografii (inspirace)

Méně je někdy více a platí to i ve fotografii. Článek s radami pro vytváření zajímavých minimalistických fotografií na 500px patří sice do série zaměřené zejména na prodejní úspěchy ve fotobance, obsahuje nicméně i několik povedených ukázek minimalistických fotografií. Zajímavé na něm je, že ukazuje tento přístup v různých žánrech – mezi ukázkami jsou například zátiší, produktové fotografie, něco z ulic měst i krajiny.


7 zlozvyků vedoucích k nudným pouličním fotografiím (street fotografie)

Velmi trefný článek představuje nejčastější chyby ve street fotografii. Většina z nich by se se dala poměrně přesně aplikovat na řadu mých občasných výletů do tohoto žánru. Autor se věnuje formě, obsahu i zpracování, když přidává osmý bonusový tip nazvaný „nudná fotka je nudná i v černobílém provedení” (au, to bolí :) Nejvíc mě ale pobavil termín „Spray and Pray“ pro fotografickou střelbu od boku. Pěkné a doporučuji nejen těm, kdo se streetem začínají.


Postup úprav fotografie pořízené v ostrém světle (postprodukce)

Fotograf Ben Sasso se podělil o své postupy, jak upravuje fotografie pořízené v ostrém denním světle. Pro začátek je třeba říct, že se bavíme o aranžovaném focení, kdy byl před modelkou částečně umístěn difuzér, nicméně i tak se slunce na výsledku výrazně podepsalo a okolní krajina samozřejmě byla nasvícena přímo. Ben posléze demonstruje, jak z takových fotografií s pomocí Lightroom vytěžit maximum – a musím říct, že se mu to daří velmi dobře.


Tři krátké tutoriály portrétní fotografie od Damiena Lovegrova (portrét)

Damiena Lovegrove jsem v Lepších fotkách již jednou prezentoval, a protože mám rád jeho práci, rád mu dám prostor ještě jednou – tentokrát nikoliv proto, abych ukázal jeho další fotografie, nýbrž v rolis lektora, který vytvořil pro Fujifilm tři krátké tutoriály portrétní/beauty fotografie. V zásadě jde vždy o záznam konkrétního focení s lehkým povídáním okolo, což je formát, který mně osobně docela vyhovuje, neboť mám rád, když kurz řeší skutečné situace. V jednotlivých videích se Damien věnuje portrétu v exteriéru a dvakrát v interiéru – jednou s umělým a jednou s přirozeným světlem. Hezká práce.

Krátce

Příběh fotografa, který dal své fotografie k dispozici zdarma a vydělal na tom ・ 10 rad pro úspěšné financování fotoknih na Kickstarteru, které budou do značné míry platné i pro jiné crowdfundingové platformy ・ Zřejmě smutný konec výrobce fotobatohů F-Stop – aneb jak zlikvidovat úspěšnou značku v několika snadných krocích… ・ Raději nechtějte vědět, jak může vypadat doručení balíčku s křehkou fototechnikou ・ Služba blockai se snaží využít k ochraně práv fotografů pomocí záznamů v blockchainu virtuální měny Bitcoin ・ Ukázky filmových triků z Hry o trůny ・ Twitterový účet Composition Cam ukazuje kompozici použitou v různých scénách známých filmů (výběr z účtu najdete také na PetaPixelu) ・Kompletní proces módního focení dle Lindsay Adler ・ Hra Pokémon Go vám může pomoci k zajímavým fotografiím – tedy asi stejně, jako cokoliv jiného, co vás donutí jít na nová místa ・ Ukrajinský Majdan ve fine art fotografiích ・ Osobnosti lišek v portrétech Roeselien Raimond ・ Zajímavý návod, jak vytvořit trikové fotografie svítících hub – jedná se samozřejmě nejen o focení, ale i poměrně komplexní postprodukci, která obnáší retuše, skládání zaostření a další úpravy