74. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme rady pro minimalisticky založené fotografy, 7 zlozvyků vedoucích k nudným výsledkům ve street fotografii, velmi zajímavý návod k úpravám fotek pořízených v ostrém světle, tři krátké portrétní tutoriály Damiena Lovegrova a mnoho dalšího.

Kromě nabídky fotografického počtení si vás tentokrát též dovoluji pozvat na výstavu mých fotografií zvířat a přírody, která proběhne v X-Foto gallery v Hybernské ulici č. 24 v Praze. Zahájení výstavy se uskuteční ve středu 10. 8. v 18 hodin. Více než dvacet velkoformátových fotografií pak bude na místě k vidění až do 24. 8. Pokud máte rádi dobrou kávu, stavte se mezi 10. a 18. hodinou, kdy je otevřena kavárna, ale fotografie jsou přístupné i mimo tuto dobu. Vstup na zahájení i výstavu samotnou je zdarma :)

Gepard štíhlý

Gepard štíhlý (© Michal Krause)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Rady pro minimalistickou fotografii (inspirace)

Méně je někdy více a platí to i ve fotografii. Článek s radami pro vytváření zajímavých minimalistických fotografií na 500px patří sice do série zaměřené zejména na prodejní úspěchy ve fotobance, obsahuje nicméně i několik povedených ukázek minimalistických fotografií. Zajímavé na něm je, že ukazuje tento přístup v různých žánrech – mezi ukázkami jsou například zátiší, produktové fotografie, něco z ulic měst i krajiny.

Drive (© Jarrad Seng)

Drive (© Jarrad Seng)


7 zlozvyků vedoucích k nudným pouličním fotografiím (street fotografie)

Velmi trefný článek představuje nejčastější chyby ve street fotografii. Většina z nich by se se dala poměrně přesně aplikovat na řadu mých občasných výletů do tohoto žánru. Autor se věnuje formě, obsahu i zpracování, když přidává osmý bonusový tip nazvaný „nudná fotka je nudná i v černobílém provedení” (au, to bolí :) Nejvíc mě ale pobavil termín „Spray and Pray“ pro fotografickou střelbu od boku. Pěkné a doporučuji nejen těm, kdo se streetem začínají.

Ukázka z článku – chyba nazvaná „Lidé, kteří nedělají nic zajímavého“

Ukázka z článku – chyba nazvaná „Lidé, kteří nedělají nic zajímavého“


Postup úprav fotografie pořízené v ostrém světle (postprodukce)

Fotograf Ben Sasso se podělil o své postupy, jak upravuje fotografie pořízené v ostrém denním světle. Pro začátek je třeba říct, že se bavíme o aranžovaném focení, kdy byl před modelkou částečně umístěn difuzér, nicméně i tak se slunce na výsledku výrazně podepsalo a okolní krajina samozřejmě byla nasvícena přímo. Ben posléze demonstruje, jak z takových fotografií s pomocí Lightroom vytěžit maximum – a musím říct, že se mu to daří velmi dobře.

Ukázka fotografie před úpravou a po ní (© Ben Sasso)

Ukázka fotografie před úpravou a po ní (© Ben Sasso)


Tři krátké tutoriály portrétní fotografie od Damiena Lovegrova (portrét)

Damiena Lovegrove jsem v Lepších fotkách již jednou prezentoval, a protože mám rád jeho práci, rád mu dám prostor ještě jednou – tentokrát nikoliv proto, abych ukázal jeho další fotografie, nýbrž v rolis lektora, který vytvořil pro Fujifilm tři krátké tutoriály portrétní/beauty fotografie. V zásadě jde vždy o záznam konkrétního focení s lehkým povídáním okolo, což je formát, který mně osobně docela vyhovuje, neboť mám rád, když kurz řeší skutečné situace. V jednotlivých videích se Damien věnuje portrétu v exteriéru a dvakrát v interiéru – jednou s umělým a jednou s přirozeným světlem. Hezká práce.

Ukázka z druhého videa Damiean Lovegrova

Ukázka z druhého videa Damiean Lovegrova

Krátce

Příběh fotografa, který dal své fotografie k dispozici zdarma a vydělal na tom ・ 10 rad pro úspěšné financování fotoknih na Kickstarteru, které budou do značné míry platné i pro jiné crowdfundingové platformy ・ Zřejmě smutný konec výrobce fotobatohů F-Stop – aneb jak zlikvidovat úspěšnou značku v několika snadných krocích… ・ Raději nechtějte vědět, jak může vypadat doručení balíčku s křehkou fototechnikou ・ Služba blockai se snaží využít k ochraně práv fotografů pomocí záznamů v blockchainu virtuální měny Bitcoin ・ Ukázky filmových triků z Hry o trůny ・ Twitterový účet Composition Cam ukazuje kompozici použitou v různých scénách známých filmů (výběr z účtu najdete také na PetaPixelu) ・Kompletní proces módního focení dle Lindsay Adler ・ Hra Pokémon Go vám může pomoci k zajímavým fotografiím – tedy asi stejně, jako cokoliv jiného, co vás donutí jít na nová místa ・ Ukrajinský Majdan ve fine art fotografiích ・ Osobnosti lišek v portrétech Roeselien Raimond ・ Zajímavý návod, jak vytvořit trikové fotografie svítících hub – jedná se samozřejmě nejen o focení, ale i poměrně komplexní postprodukci, která obnáší retuše, skládání zaostření a další úpravy

Ukázka fotografie svítících hub (© Daniel Laan)

Ukázka fotografie svítících hub (© Daniel Laan)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.