69. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme příběhy vyprávěné prostřednictvím skládaných fotografií, portrétní session v ulicích města Bruggy, 7 důvodů, proč fotit rybím okem, africký wildlife pod hvězdnou oblohou, portréty v mléčné koupeli a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Příběhy vyprávěné skládanými fotografiemi (digitální kompozice)

Opravdu podrobné povídání o tvorbě skládaných fotografií připravil Andy Bloxham. Skládané fotografie vznikají cíleným nasnímáním řady snímků, které se posléze spojí do jediného snímku, v němž se odehrávají děje, které je složité (nebo i nemožné) zachytit v jediné expozici. Článek se věnuje přípravě, kompozici, svícení, vlastnímu focení i postprodukci. Celkově je to vlastně způsob focení, kdy máte vše plně pod kontrolou, rozšířený o možnost přidat do fotografií prvek nemožného – pokud vás tento způsob práce láká, článek určitě doporučuji.


Damien Lovegrove – portréty v ulicích města Bruggy (portrét, módní fotografie)

Blog ProPhotoNut Damiena Lovegrova doporučuji všem zájemcům o portrétní, módní a boudoir fotografii. Už několikrát jsem jej chtěl v Lepších fotkách zmínit, ale stále to nějak nevycházelo, tak k tomu nakonec dochází až teď s Damienovým článkem o focení portrétů v ulicích města Bruggy. I když jeho originální název přímo zmiňuje ulici, nečekejte street fotografie, ale naopak zcela aranžované a často i umělým světlem nasvícené portréty. Co se mi na něm (a dalších článcích na ProPhotoNut) opravdu líbí je, že ukazuje nejen hotové fotografie, ale také popisuje či na snímcích ze scény předvádí, jak vznikly. Autor navíc střídavě pracuje s přirozeným, umělým i kombinovaným světlem, takže si můžete prohlédnout, jak se tyto postupy projevují. Damien navíc hojně komunikuje se čtenáři v diskusích pod články, takže se ho můžete na jeho focení i zeptat.


7 důvodů, proč fotit objektivem „rybí oko“ (technika)

Objektivy typu rybí oko (fisheye) mají jak své zaryté příznivce, tak odpůrce. Můj názor asi nejvíce rezonuje s prvním komentářem pod článkem, který ukazuje, že rybí oko může být super – onen čtenář napsal: „Cokoliv ve správných rukách je super“. Jinými slovy, když víte, co a proč děláte, můžete používat i takto relativně výrazné efekty a výsledek bude skvělý. Albert Dros to každopádně obrazovým doprovodem svého výčtu pozitiv fisheye objektivů ukazuje poměrně přesvědčivě, a tak článek doporučuji nejen příznivcům ale i odpůrcům těchto specifických skel.


Fotografování africké divočiny pod hvězdnou oblohou (wildlife)

Will Burrard-Lucas patří k těm wildlife fotografům, které se vyplatí sledovat mimo jiné proto, jak se neustále snaží přicházet s něčím novým. Ve svém posledním projektu představuje možnosti, jak fotografovat divoká zvířata spolu s hvězdnou oblohou. Základní postup nebude samozřejmě cizí těm, kdo fotografují noční oblohu s krajinou – snímek pořízený na jednu expozici vzniká tak, že zvířata se nasvítí bleskem a hvězdná obloha se zaznamená zbývajícím časem otevřené závěrky. S ohledem na nutnost použít širší ohnisko je ale poněkud složitější dosáhnout té první části – tedy rozumně nasvíceného popředí s volně žijícími zvířaty. Tady přišel ke slovu další nástroj, který Will Burrard-Lucas používá – pojízdná kamera BeetleCam. Též doporučuji doskrolovat v článku až dolu na jeho noční fotografie s deštěm.


Portréty v mléčné koupeli (portrét, akt, glamour)

Máte krásnou modelku a hledáte inspiraci, jak jí nafotit? Napusťte vanu, obarvěte vodu mlékem (které ostatně prospívá pleti :) a začněte experimentovat. To je rada serveru 500px, jehož editoři pro vaší inspiraci vybrali rovnou 45 portrétů v mléčné koupeli. Musím říct, že některé z fotografií jsou opravdu poutavé, a je zajímavé vidět, jak různí fotografové využívají tuto rekvizitu různým způsobem – od romantických po vyzývavé až eroticky laděné fotografie. Ve výběru se samozřejmě vyskytují i snímky s dalšími doplňky, mezi nimiž ovšem vedou květiny.

Krátce

Svářecí sklo coby nejlevnější ND filtr – optická kvalita je asi nejistá, ale na druhou stranu, proč to při ceně okolo 30 korun nezkusit? ・ Další zajímavý filtr, který umí měnit barevnou teplotu v rozmezí od 2900 do 6300 K a tudíž fotografii posunout do chladných či teplých tónů. Ovšem také sebere 2 EV světla. ・ 6 tipů, jak lépe vyprávět prostřednictvím fotografií příběh ・ Adobe ve své reklamní kampani ukazuje umělce, kteří znovuvytvořili čtyři zmizelé obrazy jen z fotografií z fotobanky ・ Příběh o tom, že s jistou dávkou šikovnosti a součástkami z eBay můžete celkem levně opravit objektiv, který autorizovaný servis prohlásil za definitivně zničený ・ A když už jsme u oprav fotoaparátů a objektivů, na YouTube je kanál s hromadou videí k tomuto tématu ・ 120 mikrometrů velký objektiv umožní vytvořit fotoaparát, který by mohl posloužit například k neinvazivnímu snímkování uvnitř lidského těla. A způsob jeho výroby? 3D tisk. ・ Že si na helmu přidělá GoPro kameru třeba motorkář nebo biker už nikoho nepřekvapí, ale když tak učiní fotograf pracující s mokrým kolodiovým procesem, vznikne parádní video , které ukazuje celý postup od přípravy desky přes focení až po vyvolání snímku přímo v terénu. ・ Po čase zase jedna šikovná dáma s makeupem – Lucia Pittalis se umí proměnit v podstatě libovolnou celebritu. Leckdy je to tedy už spíš blíž body-paintingu než makeupu, ale stejně, dobrá práce ・ Společnost ON1, tvůrce sady aplikací ON1 Photo (dříve Perfect Photo) nedávno oznámila, že na podzim přijde s inovativním RAW konvertorem ON1 Photo Raw. Nyní nabízí možnost ovlivnit jeho vývoj – stačí na nově zřízené stránce navrhnout funkce, které byste v aplikaci rádi viděli, případně hlasovat pro jiné návrhy. Pokud nápad dosáhne nejméně 200 hodnocení třemi a více hvězdičkami, bude předán ke zvážení týmu, jenž novou aplikaci vytváří.