70. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme focení boudoir s minimalistickým vybavením, poctu Hře o trůny, tři rady pro pózování ženicha s nevěstou, video o boji, který fotograf musí vést, aby zachytil přirozenou podstatu fotografovaného, květinová zátiší, v nichž se vůně zhmotňuje, a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Boudoir fotografie s minimálním vybavením (boudoir)

Jennifer Tallerico se rozhodla vypořádat s častými stesky začínajících boudoir fotografů, že nemají potřebnou techniku, dostatečně velké prostory nebo finance na vytvoření nákladných scén. V článku Tipy k boudoir fotografii pro minimalisty vzpomíná na to, jak začínala ve své ložnici o rozměrech 3,7×3,4 metru bez světel s pevným 50mm objektivem a přesto pro klienty tvořila celé série fotografií. Ale nejen to – rozhodla se také podobnou situaci uměle navodit. I když teď už využívá velký ateliér, nafotila ukázkové fotografie jen s využitím přirozeného světla z okna, malého prostoru v rohu studia a několika levných rekvizit. Vše je navíc pěkně popsáno. A výsledek? Rozhodně ukazuje, že i v omezených podmínkách lze fotit špičkově.


Pocta Hře o trůny (krajina)

Kilian Schönberger je fanouškem televizní série Hry o trůny – a jelikož je současně také fotografem, vytvořil svou vlastní fotografickou Poctu Hře o trůny, která rozhodně stojí za shlédnutí. Kilian pochází z Německa a i proto, že mu zápletky ze seriálu často připomínaly dění ve středověké střední Evropě, nafotil své snímky právě zde a v okolních zemích. Nalezl řasu skvělých lokalit s hrady, zříceninami, věkovitými stromy, menhiry, mosty a vesnicemi, a nafotil je působivým způsobem. Jediným problémem prý bylo hledání dostatečně epických krajinných scenérií, které jsou kvůli hustotě osídlení v Evropě spíše vzácností.


3 pozice při focení ženicha s nevěstou (svatební fotografie)

Svatební fotografka Vanessa Joy připravila článek a video se 3 pozicemi při focení ženicha s nevěstou. Pro začátečníky jde o velmi užitečné rady a i když většina zkušenějších fotografů už jistě má vymyšlené své postupy pro typické svatební situace, neškodí se podívat, jak to dělají jiní. Mně osobně zaujalo to, jak se některé z navržených pozic dají velmi dobře proměnit v sérii hned několika fotografií s poměrně výrazně odlišným vyzněním.


Jak fotit přirozené portréty (portrét)

Fotograf Sean Tucker se už v Lepších fotkách mihl se svým projektem Snowdonia. Tehdy jsem jej v textu představil jako portrétního fotografa, který opustil svou komfortní zónu a vyrazil fotit krajinu. Dnes se Sean vrací už se svým hlavním žánrem, kterým je studiový portrét. Ve svém posledním videu se věnuje problematice focení přirozených portrétů. Je velmi zajímavé si poslechnout o souboji, který se odehraje v pozadí každého focení, a jehož cílem je najít skulinku v brnění, kterým většina lidí obalí svou přirozenost. Video samotné vás má přivést k přemýšlení o tom, co je prací portrétního fotografa – a že opravdu nevystačíte jen s „řekněte sýr“, ale najdete v něm i nějaký ten užitečný tip, který můžete vyzkoušet.


Květinové zátiší trochu jinak (zátiší)

Zátiší je něco, co si asi nejvíc představuji jako klidný, časem snad téměř opominutý a zaprášený kout, který objeví oko pozorného fotografa, a následně jej s úctou a přirozeným odstupem zachytí na film nebo čip. To je ale určitě jen jeden z pohledů na tento žánr – takové zátiší si můžeme docela klidně vytvořit a pojmout ho naopak moderně a dynamicky. Podívejte se třeba na tutoriál Květinové zátiší trochu jinak, v němž naše stará známá Dina Belenko ukazuje, jak vytvořila fotografii, v níž se vůně levandule doslova zhmotňuje a pluje prostorem. Uvidíte, že to není zase tak složité. Dina pak na stejné téma vytvořila ještě sérii dalších fotografií, které najdete na konci článku.

Krátce

Zajímavý rozhovor s profesionálním koloristou o barevných úpravách videa i fotografií (tentokrát je ale důležitější text než obrazový doprovod) ・ Opakování je matka moudrosti: vliv velikosti a umístění zdroje světla na charakter nasvícení ・ Docela pěkný článek o tom, jak vymýšlet neotřelé nápady na focení ・ Joel Grimes natočil video ukazující svícení portrétu v exteriéru s kombinací přirozeného světla a beauty dishe ・ Dobrý fotograf udělá pro fotku cokoliv ・ Jak se měnily hollywoodské ideály krásy v čase? Odpověď hledejte v zprůměrovaných tvářích hvězd jednotlivých dekád ・ 4K video několika evropských takřka pohádkových hradů a zámků ・Fotíte venkovní portrét a hodila by se vám trocha větru? Zkuste bateriový větrák za 20 dolarů ・ Rozhovor s Danem Vojtěchem na 500px ・ Bouře nad Pacifikem zachycená z letadla