68. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme psychologii barev, rady k sestavení portfolia, skvělý návod k nasvícení pozadí barevnými světly, fotografování Mléčné dráhy z letadla, portréty cestujících v metru jak z obrazů z 16. století a mnoho dalšího.

Články a zajímavosti

Psychologie barev (praxe)

Psychologie barev shrnutá do pětiminutového videa, aneb jak barvy podtrhují náladu a vyznění fotografie. Přesněji řečeno, jak je využívají filmaři, protože video je sestřihem řady většinou velmi dobře známých záběrů z úspěšných filmů. Přiřazení barev různým emocím je zde někdy zřejmější, jindy méně jasné, a rozhodně je dobré vnímat i to, jak výsledek podtrhuje kromě barvy i kulisy, kompozice a výkony herců, ale v zásadě jde o docela hezký návod, jak volit barevné podání v různých situacích a nešlápnout přitom vedle. Nemusím snad nijak zdůrazňovat, že filmové postupy lze v tomto případě snadno aplikovat i na fotografii.

Ukázka z videa Color Psychology

Ukázka z videa Color Psychology


Jak sestavit portfolio (podnikání)

Pokud se chcete jako fotograf prezentovat, budete potřebovat portfolio, které by vaší práci mělo vykreslit v tom nejlepším světle. Jak ale takové portfolio sestavit? Mělo by být digitální nebo papírové? Revidovat jej nebo jen doplňovat? Těmto a dalším otázkám se věnuje ve svém krátkém videu módní fotograf Alexi Lubomirski a pokud se nacházíte ve fázi podobných úvah, doporučuji jej ke shlédnutí.

Z videa Jak sestavit portfolio

Z videa Jak sestavit portfolio


Perfektní nasvícení pozadí barevnými světly (ateliér, svícení)

Je-li ve studiu jen jedno pozadí, mělo by být šedé, protože z něj můžete vhodným nasvícením vytvořit v podstatě jakékoliv od černé přes bílé až po barevné. Dosáhnout ideálních výsledků ale není jednoduché a proto přijde vhod perfektní průvodce nasvětlováním pozadí světly s barevnými filtry. Jeho autor Jake Hicks se věnuje vlivu expozice, použitého modifikátoru světla a vzdálenosti a všechny tyto vlivy demonstruje na ukázkách. Dobrá práce.

Ukázky z článku (© Jake Hicks)

Ukázky z článku (© Jake Hicks)


Jak na fotografii Mléčné dráhy z letadla (astrofotografie)

Nevěřil bych, že je něco podobného vůbec možné, ale zjevně opravdu lze fotografovat Mléčnou dráhu z běžného dopravního letadla (a pro ty, co v tom hledají nějakou kulišárnu, doplním, že za letu). Ian Norman má zjevně rád nové výzvy, což dosvědčil již jeho tutoriál fotografování Mléčné dráhy při světelném smogu, a tentokrát se velmi úspěšně popral i s výše zmíněnou situací. Opět jde o video, ve kterém vás seznámí jak s postupem při fotografování, tak se způsoby úpravy fotografií v postprodukci. Z mnoha poměrně zřejmých důvodů se tentokrát jedná o skládání více expozic, takže focení je trochu náročnější a i samotné video patří k těm mírně delším – vyhraďte si na jeho sledování zhruba 20 minut času.

Ukázka skládané fotografie Mléčné dráhy pořízené z letadla (© Ian Norman)

Ukázka skládané fotografie Mléčné dráhy pořízené z letadla (© Ian Norman)


Portréty z metra coby malby z 16. století (portrét)

Fotograf Matt Crabtree vytvořil sérii portrétů stylizovaných do vzhledu obrazů ze 16. století. To by samo o sobě mohlo být dosti zajímavé, ale Mattův projekt je to inspirativnější, že jeho fotografie nejsou aranžované, ale naopak zachycují běžné cestující v londýnském metru. Velkou roli zde samozřejmě hraje postprodukce (mimochodem, všechny fotografie byly zachyceny i upraveny pomocí mobilního telefonu), ale klíčový je dle mého názoru většinou hlavně oko a cit pro správný výběr kompozice a pózy, které nevědomě fotografovaní zaujímají.

16th century Tube Passengers no.24 (© Matt Crabtree)

16th century Tube Passengers no.24 (© Matt Crabtree)

Krátce

Kdybyste to náhodou někdo potřeboval, tak tady je podrobný návod, jak fotit světelné meče ・ Je slideshow nejhorší způsob, jak prezentovat fotografie? ・ Proč je lepší fotit s parťákem ・ Víte, že je možné fotografovat vzduch? ・ Mít mezi svatebními fotkami i ty z ošetření ženicha, kterého při focení uštkl chřestýš, je nakonec, když to dobře dopadlo, docela fajn kuriozita, co říkáte? ・ Po nedávném videu Manuella Ortize o použití blesku při exteriérovém focení portrétů tu máme jeho další kousek, kde vysvětluje, proč je v podobné situaci užitečné mít blesky s vysokorychlostní synchronizací ・ Potřebujete občas kvalitní teleobjektiv a nechcete utratit balík? Zkuste sovětský Jupiter 21M – 200 mm, clona 4, ostrá kresba, 8lamelová clona a cena na eBay mezi 30 a 50 dolary. ・ Po čase je tu opět jedna podrobně rozebraná postprodukce krajinářské fotografie ・ Pro kutily je tu návod, jak snadno postavit LED světla pro portrétní focení za 250 dolarů

Ukázka z videa o využití vysokorychlostní synchronizace při focení portrétů v exteriéru (© Manuel Ortiz)

Ukázka z videa o využití vysokorychlostní synchronizace při focení portrétů v exteriéru (© Manuel Ortiz)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.