68. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme psychologii barev, rady k sestavení portfolia, skvělý návod k nasvícení pozadí barevnými světly, fotografování Mléčné dráhy z letadla, portréty cestujících v metru jak z obrazů z 16. století a mnoho dalšího.

Články a zajímavosti

Psychologie barev (praxe)

Psychologie barev shrnutá do pětiminutového videa, aneb jak barvy podtrhují náladu a vyznění fotografie. Přesněji řečeno, jak je využívají filmaři, protože video je sestřihem řady většinou velmi dobře známých záběrů z úspěšných filmů. Přiřazení barev různým emocím je zde někdy zřejmější, jindy méně jasné, a rozhodně je dobré vnímat i to, jak výsledek podtrhuje kromě barvy i kulisy, kompozice a výkony herců, ale v zásadě jde o docela hezký návod, jak volit barevné podání v různých situacích a nešlápnout přitom vedle. Nemusím snad nijak zdůrazňovat, že filmové postupy lze v tomto případě snadno aplikovat i na fotografii.


Jak sestavit portfolio (podnikání)

Pokud se chcete jako fotograf prezentovat, budete potřebovat portfolio, které by vaší práci mělo vykreslit v tom nejlepším světle. Jak ale takové portfolio sestavit? Mělo by být digitální nebo papírové? Revidovat jej nebo jen doplňovat? Těmto a dalším otázkám se věnuje ve svém krátkém videu módní fotograf Alexi Lubomirski a pokud se nacházíte ve fázi podobných úvah, doporučuji jej ke shlédnutí.


Perfektní nasvícení pozadí barevnými světly (ateliér, svícení)

Je-li ve studiu jen jedno pozadí, mělo by být šedé, protože z něj můžete vhodným nasvícením vytvořit v podstatě jakékoliv od černé přes bílé až po barevné. Dosáhnout ideálních výsledků ale není jednoduché a proto přijde vhod perfektní průvodce nasvětlováním pozadí světly s barevnými filtry. Jeho autor Jake Hicks se věnuje vlivu expozice, použitého modifikátoru světla a vzdálenosti a všechny tyto vlivy demonstruje na ukázkách. Dobrá práce.


Jak na fotografii Mléčné dráhy z letadla (astrofotografie)

Nevěřil bych, že je něco podobného vůbec možné, ale zjevně opravdu lze fotografovat Mléčnou dráhu z běžného dopravního letadla (a pro ty, co v tom hledají nějakou kulišárnu, doplním, že za letu). Ian Norman má zjevně rád nové výzvy, což dosvědčil již jeho tutoriál fotografování Mléčné dráhy při světelném smogu, a tentokrát se velmi úspěšně popral i s výše zmíněnou situací. Opět jde o video, ve kterém vás seznámí jak s postupem při fotografování, tak se způsoby úpravy fotografií v postprodukci. Z mnoha poměrně zřejmých důvodů se tentokrát jedná o skládání více expozic, takže focení je trochu náročnější a i samotné video patří k těm mírně delším – vyhraďte si na jeho sledování zhruba 20 minut času.


Portréty z metra coby malby z 16. století (portrét)

Fotograf Matt Crabtree vytvořil sérii portrétů stylizovaných do vzhledu obrazů ze 16. století. To by samo o sobě mohlo být dosti zajímavé, ale Mattův projekt je to inspirativnější, že jeho fotografie nejsou aranžované, ale naopak zachycují běžné cestující v londýnském metru. Velkou roli zde samozřejmě hraje postprodukce (mimochodem, všechny fotografie byly zachyceny i upraveny pomocí mobilního telefonu), ale klíčový je dle mého názoru většinou hlavně oko a cit pro správný výběr kompozice a pózy, které nevědomě fotografovaní zaujímají.

Krátce

Kdybyste to náhodou někdo potřeboval, tak tady je podrobný návod, jak fotit světelné meče ・ Je slideshow nejhorší způsob, jak prezentovat fotografie? ・ Proč je lepší fotit s parťákem ・ Víte, že je možné fotografovat vzduch? ・ Mít mezi svatebními fotkami i ty z ošetření ženicha, kterého při focení uštkl chřestýš, je nakonec, když to dobře dopadlo, docela fajn kuriozita, co říkáte? ・ Po nedávném videu Manuella Ortize o použití blesku při exteriérovém focení portrétů tu máme jeho další kousek, kde vysvětluje, proč je v podobné situaci užitečné mít blesky s vysokorychlostní synchronizací ・ Potřebujete občas kvalitní teleobjektiv a nechcete utratit balík? Zkuste sovětský Jupiter 21M – 200 mm, clona 4, ostrá kresba, 8lamelová clona a cena na eBay mezi 30 a 50 dolary. ・ Po čase je tu opět jedna podrobně rozebraná postprodukce krajinářské fotografie ・ Pro kutily je tu návod, jak snadno postavit LED světla pro portrétní focení za 250 dolarů