67. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme filmařský trik napodobující průlet dronu, letající nápoje Diny Belenko, 15 mladých talentovaných fotografů přírody, přímé srovnání exteriérových portrétů v přirozeném světle a s bleskem, inspirační video Benjamina Von Wonga a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Napodobení záběrů z dronu s akční kamerou a stativem na světla (praxe)

Dnešní vydání otevřeme zajímavým trikem, jak napodobit video záběry z dronu s pomocí akční kamery a stativu na světla. Široké ohnisko a délka stativu opravdu velmi věrohodně imitují při správně zvládnutém pohybu kameramana průlety dronu. Je to trochu kuriozita a pochopitelně tím nenhradíte opravdovou létající kameru v nedostupných místech nebo když potřebujete záběry z větší výšky, ale výsledek mi připadá natolik zajímavý, že si podle mě zmínku rozhodně zasloužil.


Dina Belenko radí, jak fotografovat letící sklenky s nápoji (zátiší)

Fotografka Dina Belenko příležitostně ukazuje, jak fotí svá zátiší, do kterých většinou zakomponovává dynamické (a často překvapivé) prvky. Její poslední článek se věnuje létajícím sklenkám a šálkům s nápoji. Jako vždy jde o chytré nápady, podpory s mohutným využitím tavné pistole, sérii nafocených snímků a něco Photoshopu. Nechybí ani schéma nasvícení, takže pokud si chcete zkusit vytvořit něco podobného jako Dina, můžete se na to rovnou vrhnout. A až tu techniku ovládnete, nezapomeňte se pokusit vnést do svého focení něco navíc :)


15 mladých talentovaných fotografů přírody (příroda)

Asi poprvé odkazuji v Lepších fotkách článek v nizozemštině, ale myslím, že stojí za to. Představuje totiž 15 mladých a slibných fotografů přírody, což jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. A musím říct, že je na co se dívat – každý fotograf je ve výběru reprezentován ukázkovou fotografií, ale pokud budete mít čas, zkuste si rozkliknout i odkazy na jejich webové prezentace a projít si alespoň výběrová portfolia. Myslím, že nebudete litovat. A mí favorité? Asi Quentin Martinez a Bastien Riu.


Ukázka portrétního focení v exteriéru s bleskem a bez něj (svícení)

Že je pro focení v exteriéru nejlepší dobou zlatá hodinka, tedy čas po východu nebo před západem slunce je obecně známý fakt. Když jde ale o tak ideální světelné podmínky, proč by se do toho měl motat blesk? Inu, protože může pomoci dodat fotografiím hodně jinou náladu a vyznění. Zkuste se podívat na video fotografa Manuela Ortize, který se rozhodl právě tento rozdíl ukázat na fotkách – ostatně jeden obrázek přece vydá za tisíc slov. Je zjevné, že přirozené a bleskové světlo nám v tomto případě poskytne diametrálně odlišné výsledky a je jen na vás, co si vyberete.


Jak posunout své fotografie na další úroveň (inspirace)

Dnešní vydání je plné návratů známých tváří – byla tu Dina Belenko, v sekci Krátce najdete Layu Gerlocka, Jaye P. Morgana či Felixe Hernandeze a právě tady a teď Benjamina Von Wonga. Tentokrát přichází s článkem a videem o tom, jak posunout své fotografie na další úroveň. Nečekejte žádnou konkrétní technickou radu (pokud takovou hledáte, zřejmě se nedočkáte), ale spíš popis procesu, jakým Benjamin tvoří a co mu pomáhá přicházet s novými nápady. Video samotné je v podstatě rekapitulací úspěšných projektů, z nichž většina (ne-li všechny) prošly i naším newsletterem, ale vůbec neškodí se na ně podívat takhle pěkně pohromadě a nechat se inspirovat. A to i s ohledem na fakt, že většina z nás asi nebude fotit třeba modelky pod hladinou moře u potopené lodi.

Krátce

Užitečné video fotografa Thomase Heatona o plánování, přípravě a balení na krajinářskou fotocestu. V krátké době by měly vyjít další dvě pokračování. ・ Další ukázka svícení od Layi Gerlocka – tentokrát zadní nasvícení se stripboxy vlastní výroby ・ „Následuj svou vášeň zní jedna z rad“, jak dělat to, co vás baví. Mike Rowe tvrdí, že naopak svou vášeň následovat nemáte ・ Nedávné odkazy na kreslení světlem Erica Parého vzbudily zaslouženou pozornost, tak přidávám ještě jeden, kde krátce vysvětluje, jak kreslení světlem kombinuje s fotografiemi hvězdné oblohy ・ Povedený výběr z filmového festivalu věnovaného použití dronů ・ Textilní lepící páska gaffer tape má řadu využití (nejen) při focení – Jay P. Morgan jich zná 50 ・ Další zajímavé focení s miniaturami ・ Lidé mají při snaze udělat zajímavou fotku opravdu dost hloupé nápady ・ Hezký postup, jak odstranit selektivně šum ve fotografii s použitím funkce Blend-If ve Photoshopu ・ 3 krátké animované filmy o průkopnících fotografie představují Henryho Foxe Talbotova, Eadwearda Muybridge a Carletona Watkinse