67. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme filmařský trik napodobující průlet dronu, letající nápoje Diny Belenko, 15 mladých talentovaných fotografů přírody, přímé srovnání exteriérových portrétů v přirozeném světle a s bleskem, inspirační video Benjamina Von Wonga a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Napodobení záběrů z dronu s akční kamerou a stativem na světla (praxe)

Dnešní vydání otevřeme zajímavým trikem, jak napodobit video záběry z dronu s pomocí akční kamery a stativu na světla. Široké ohnisko a délka stativu opravdu velmi věrohodně imitují při správně zvládnutém pohybu kameramana průlety dronu. Je to trochu kuriozita a pochopitelně tím nenhradíte opravdovou létající kameru v nedostupných místech nebo když potřebujete záběry z větší výšky, ale výsledek mi připadá natolik zajímavý, že si podle mě zmínku rozhodně zasloužil.

Ukázka z videa – jelikož jde spíše o filmařskou radu, je dobré se raději podívat na záběry v pohybu

Ukázka z videa – jelikož jde spíše o filmařskou radu, je dobré se raději podívat na záběry v pohybu


Dina Belenko radí, jak fotografovat letící sklenky s nápoji (zátiší)

Fotografka Dina Belenko příležitostně ukazuje, jak fotí svá zátiší, do kterých většinou zakomponovává dynamické (a často překvapivé) prvky. Její poslední článek se věnuje létajícím sklenkám a šálkům s nápoji. Jako vždy jde o chytré nápady, podpory s mohutným využitím tavné pistole, sérii nafocených snímků a něco Photoshopu. Nechybí ani schéma nasvícení, takže pokud si chcete zkusit vytvořit něco podobného jako Dina, můžete se na to rovnou vrhnout. A až tu techniku ovládnete, nezapomeňte se pokusit vnést do svého focení něco navíc :)

Dynamic balance (© Dina Belenko)

Dynamic balance (© Dina Belenko)


15 mladých talentovaných fotografů přírody (příroda)

Asi poprvé odkazuji v Lepších fotkách článek v nizozemštině, ale myslím, že stojí za to. Představuje totiž 15 mladých a slibných fotografů přírody, což jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. A musím říct, že je na co se dívat – každý fotograf je ve výběru reprezentován ukázkovou fotografií, ale pokud budete mít čas, zkuste si rozkliknout i odkazy na jejich webové prezentace a projít si alespoň výběrová portfolia. Myslím, že nebudete litovat. A mí favorité? Asi Quentin Martinez a Bastien Riu.

© Bastien Riu

© Bastien Riu


Ukázka portrétního focení v exteriéru s bleskem a bez něj (svícení)

Že je pro focení v exteriéru nejlepší dobou zlatá hodinka, tedy čas po východu nebo před západem slunce je obecně známý fakt. Když jde ale o tak ideální světelné podmínky, proč by se do toho měl motat blesk? Inu, protože může pomoci dodat fotografiím hodně jinou náladu a vyznění. Zkuste se podívat na video fotografa Manuela Ortize, který se rozhodl právě tento rozdíl ukázat na fotkách – ostatně jeden obrázek přece vydá za tisíc slov. Je zjevné, že přirozené a bleskové světlo nám v tomto případě poskytne diametrálně odlišné výsledky a je jen na vás, co si vyberete.

Ukázka z videa (© Manuel Ortiz)

Ukázka z videa (© Manuel Ortiz)


Jak posunout své fotografie na další úroveň (inspirace)

Dnešní vydání je plné návratů známých tváří – byla tu Dina Belenko, v sekci Krátce najdete Layu Gerlocka, Jaye P. Morgana či Felixe Hernandeze a právě tady a teď Benjamina Von Wonga. Tentokrát přichází s článkem a videem o tom, jak posunout své fotografie na další úroveň. Nečekejte žádnou konkrétní technickou radu (pokud takovou hledáte, zřejmě se nedočkáte), ale spíš popis procesu, jakým Benjamin tvoří a co mu pomáhá přicházet s novými nápady. Video samotné je v podstatě rekapitulací úspěšných projektů, z nichž většina (ne-li všechny) prošly i naším newsletterem, ale vůbec neškodí se na ně podívat takhle pěkně pohromadě a nechat se inspirovat. A to i s ohledem na fakt, že většina z nás asi nebude fotit třeba modelky pod hladinou moře u potopené lodi.

Ball on Fire (© Benjamin Von Wong)

Ball on Fire (© Benjamin Von Wong)

Krátce

Užitečné video fotografa Thomase Heatona o plánování, přípravě a balení na krajinářskou fotocestu. V krátké době by měly vyjít další dvě pokračování. ・ Další ukázka svícení od Layi Gerlocka – tentokrát zadní nasvícení se stripboxy vlastní výroby ・ „Následuj svou vášeň zní jedna z rad“, jak dělat to, co vás baví. Mike Rowe tvrdí, že naopak svou vášeň následovat nemáte ・ Nedávné odkazy na kreslení světlem Erica Parého vzbudily zaslouženou pozornost, tak přidávám ještě jeden, kde krátce vysvětluje, jak kreslení světlem kombinuje s fotografiemi hvězdné oblohy ・ Povedený výběr z filmového festivalu věnovaného použití dronů ・ Textilní lepící páska gaffer tape má řadu využití (nejen) při focení – Jay P. Morgan jich zná 50 ・ Další zajímavé focení s miniaturami ・ Lidé mají při snaze udělat zajímavou fotku opravdu dost hloupé nápady ・ Hezký postup, jak odstranit selektivně šum ve fotografii s použitím funkce Blend-If ve Photoshopu ・ 3 krátké animované filmy o průkopnících fotografie představují Henryho Foxe Talbotova, Eadwearda Muybridge a Carletona Watkinse

Ukázka z focení kouzelné skříně (© Felix Hernandez)

Ukázka z focení kouzelné skříně (© Felix Hernandez)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.