66. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme surreálné portréty, využití techniky k zachycování emocí, focení štěňat ve studiu, 4 méně obvyklé způsoby využití softboxů, pohledy z vršku mostu Golden Gate a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Surreálné portréty Anaïs Faubert (portrét, digitální kompozice)

Článek, který představuje surreálné a snové portréty Anaïs Faubert začíná citátem fotografa Elliota Erwitta, který prý řekl: „Fotografie je uměním pozorování … Nemá to mnoho společného s tím, co vidíte, ale s tím, jak to vidíte“. Anaïs rozhodně vidí věci jinak než většina lidí – a proto v jejích digitálních dílech plují portrétovaným ve vlasech lodě, řádí tornáda nebo bouří sopky. Fotografie je pro ní jen prvotní surovinou, k níž přidává další přísady a výsledek je rozhodně poutavý.

© Anaïs Faubert

© Anaïs Faubert


Ben Sasso – Má technika a jak jí používám k zachycení emocí (technika, praxe)

Fotograf Ben Sasso sepsal velmi obsáhlý článek o technice, kterou používá, a především o tom, jak mu slouží k dosažení ideálních výsledků dle svých představ. Ben fotí na film i digitál, takže se věnuje poměrně hodně srovnání těchto dvou fotografických světů, ale píše také o typech objektivů, se kterými pracuje, o méně obvyklých pomůckách, jako je třeba rozbitá sklenka či igelitový sáček, nebo o tom, jak při focení používá hudbu. Celkově jde rozhodně o zajímavý text, který navíc doplňuje řada povedených ukázkových fotografií.

Ukázkové fotografie z článku (© Ben Sasso)

Ukázkové fotografie z článku (© Ben Sasso)


Několik tipů pro fotografování štěňat ve studiu (portrét, zvířata)

Nejen lidé, ale i zvířata se mohou objevit před vaším objektivem a pak se hodí každá rada, jak se s focením poprat se ctí. Fotograf Lee Morris si pořídil štěně a sám si tak přivodil přesně takovou situaci – a jelikož se jeho fotografiím dostalo pozitivní odezvy, zveřejnil krátké video o tom, jak štěně jménem Leo fotil. Nečekejte vyčerpávající kuchařku na focení zvířat v ateliéru, už proto, že Leo je očividně kliďas, který dopřál páníčkovi poměrně pohodové focení, ale najdete zde několik praktických tipů, které se vám mohou hodit, pokud se zvířecí aranžovanou fotografií začínáte.

Leo (© Lee Morris)

Leo (© Lee Morris)


4 netradiční způsoby využití softboxu (svícení, módní fotografie)

Videa výrobců techniky jsou sice marketingovými nástroji, ale pokud jsou dobře udělaná, zároveň si z nich lze ledacos odnést. Mezi taková patří i video Thinking outside the softbox výrobce Profoto, které předvádí čtyři méně obvyklé způsoby, jak využít při svícení módní fotografie softboxy. Dozvíte se, jak s jejich pomocí nasvítit siluetu, jak změnit softbox v tvrdé světlo, co se stane, když budete softboxem svítit shora nebo co je to světelná klec.

Ukázka výsledných fotografií z videa

Ukázka výsledných fotografií z videa


Fotografie z vršku mostu Golden Gate (architektura)

Ačkoliv vklad fotografa je nejzásadnější (a nejhůře dosažitelnou) ingrediencí dobrých fotografií, významně pomůže i to, když se dostanete na nějaké hodně neobvyklé místo – třeba na vrchol mostu Golden Gate v San Franciscu. Dá se říct, že pak už to stačí vyloženě nepokazit a zajímavé fotografie jsou na světě. Takovou příležitost měl fotograf Christopher Michel a vy se nyní díky tomu můžete podívat, jak ikonická stavba vypadá z jiného pohledu. A rozhodně se přesvědčíte o tom, že podobné focení není záležitostí pro slabší povahy :)

Golden Gate in B&W (© Christopher Michel)

Golden Gate in B&W (© Christopher Michel)

Krátce

Druhá část povídání o kompozici s Huntingtonem Witherillem – tu první jsme tu měli před dvěma týdny ・ Budoucnost optiky prý leží v metačočkách z nanočástic oxidu titaničitého ・ Zajímavý model/modelka je základ dobrého focení – důkazem budiž Philippe Dumas, muž, který si v 60 nechal narůst plnovous a nečekaně tím odstartoval dráhu modela ・ Malá ukázka, jak perspektiva mění vyznění fotografie (je ale důležité si uvědomit vliv změny pozice fotografa – samotné zoomování by perspektivu nezměnilo) ・ Video Las Vegas in Infrared stojí rozhodně za shlédnutí. Za jeho vizuální působivostí samozřejmě stojí hlavně dva výrazné prvky, tedy snímání v infračerveném spektru a zpomalené video, ale je třeba ocenit nápad autora, který je dovedně smíchal. A mimochodem, zajímavé je i to, že k natočení videa postačil kompaktní fotoaparát Sony RX100 IV – ten sice nepatří ve své kategorii k nejlevnějším (právě naopak), ale pořád se jedná o relativně dostupnou techniku. ・ Úplně první 100% digitální fotoaparát prý pochází z dílen Fuji  ・ Pět neobvyklých materiálů pro focení expresivních portrétů ・ Polaroid vyrábí pro svou akční kamerku držák v podobě funkční sklenky na nápoje – to se tedy máme na co těšit ・ 5 věcí, kterým se vyhnout, pokud chceme přirozené fotografie

Las Vegas in Infrared

Las Vegas in Infrared

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.