66. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme surreálné portréty, využití techniky k zachycování emocí, focení štěňat ve studiu, 4 méně obvyklé způsoby využití softboxů, pohledy z vršku mostu Golden Gate a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Surreálné portréty Anaïs Faubert (portrét, digitální kompozice)

Článek, který představuje surreálné a snové portréty Anaïs Faubert začíná citátem fotografa Elliota Erwitta, který prý řekl: „Fotografie je uměním pozorování … Nemá to mnoho společného s tím, co vidíte, ale s tím, jak to vidíte“. Anaïs rozhodně vidí věci jinak než většina lidí – a proto v jejích digitálních dílech plují portrétovaným ve vlasech lodě, řádí tornáda nebo bouří sopky. Fotografie je pro ní jen prvotní surovinou, k níž přidává další přísady a výsledek je rozhodně poutavý.


Ben Sasso – Má technika a jak jí používám k zachycení emocí (technika, praxe)

Fotograf Ben Sasso sepsal velmi obsáhlý článek o technice, kterou používá, a především o tom, jak mu slouží k dosažení ideálních výsledků dle svých představ. Ben fotí na film i digitál, takže se věnuje poměrně hodně srovnání těchto dvou fotografických světů, ale píše také o typech objektivů, se kterými pracuje, o méně obvyklých pomůckách, jako je třeba rozbitá sklenka či igelitový sáček, nebo o tom, jak při focení používá hudbu. Celkově jde rozhodně o zajímavý text, který navíc doplňuje řada povedených ukázkových fotografií.


Několik tipů pro fotografování štěňat ve studiu (portrét, zvířata)

Nejen lidé, ale i zvířata se mohou objevit před vaším objektivem a pak se hodí každá rada, jak se s focením poprat se ctí. Fotograf Lee Morris si pořídil štěně a sám si tak přivodil přesně takovou situaci – a jelikož se jeho fotografiím dostalo pozitivní odezvy, zveřejnil krátké video o tom, jak štěně jménem Leo fotil. Nečekejte vyčerpávající kuchařku na focení zvířat v ateliéru, už proto, že Leo je očividně kliďas, který dopřál páníčkovi poměrně pohodové focení, ale najdete zde několik praktických tipů, které se vám mohou hodit, pokud se zvířecí aranžovanou fotografií začínáte.


4 netradiční způsoby využití softboxu (svícení, módní fotografie)

Videa výrobců techniky jsou sice marketingovými nástroji, ale pokud jsou dobře udělaná, zároveň si z nich lze ledacos odnést. Mezi taková patří i video Thinking outside the softbox výrobce Profoto, které předvádí čtyři méně obvyklé způsoby, jak využít při svícení módní fotografie softboxy. Dozvíte se, jak s jejich pomocí nasvítit siluetu, jak změnit softbox v tvrdé světlo, co se stane, když budete softboxem svítit shora nebo co je to světelná klec.


Fotografie z vršku mostu Golden Gate (architektura)

Ačkoliv vklad fotografa je nejzásadnější (a nejhůře dosažitelnou) ingrediencí dobrých fotografií, významně pomůže i to, když se dostanete na nějaké hodně neobvyklé místo – třeba na vrchol mostu Golden Gate v San Franciscu. Dá se říct, že pak už to stačí vyloženě nepokazit a zajímavé fotografie jsou na světě. Takovou příležitost měl fotograf Christopher Michel a vy se nyní díky tomu můžete podívat, jak ikonická stavba vypadá z jiného pohledu. A rozhodně se přesvědčíte o tom, že podobné focení není záležitostí pro slabší povahy :)

Krátce

Druhá část povídání o kompozici s Huntingtonem Witherillem – tu první jsme tu měli před dvěma týdny ・ Budoucnost optiky prý leží v metačočkách z nanočástic oxidu titaničitého ・ Zajímavý model/modelka je základ dobrého focení – důkazem budiž Philippe Dumas, muž, který si v 60 nechal narůst plnovous a nečekaně tím odstartoval dráhu modela ・ Malá ukázka, jak perspektiva mění vyznění fotografie (je ale důležité si uvědomit vliv změny pozice fotografa – samotné zoomování by perspektivu nezměnilo) ・ Video Las Vegas in Infrared stojí rozhodně za shlédnutí. Za jeho vizuální působivostí samozřejmě stojí hlavně dva výrazné prvky, tedy snímání v infračerveném spektru a zpomalené video, ale je třeba ocenit nápad autora, který je dovedně smíchal. A mimochodem, zajímavé je i to, že k natočení videa postačil kompaktní fotoaparát Sony RX100 IV – ten sice nepatří ve své kategorii k nejlevnějším (právě naopak), ale pořád se jedná o relativně dostupnou techniku. ・ Úplně první 100% digitální fotoaparát prý pochází z dílen Fuji  ・ Pět neobvyklých materiálů pro focení expresivních portrétů ・ Polaroid vyrábí pro svou akční kamerku držák v podobě funkční sklenky na nápoje – to se tedy máme na co těšit ・ 5 věcí, kterým se vyhnout, pokud chceme přirozené fotografie