65. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme rovnou stovku zajímavých wildlife fotografů, matku, která tvoří se svými dětmi pohádkové příběhy, svatbu jako reportáž, techničtější tutoriál s tipy pro focení přes sklo, trochu jinou cestovatelskou fotografii autora s kouzelným jménem Merlin Kafka a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

100 wildlife fotografů, které se vyplatí sledovat (wildlife)

Pod tímto názvem se ukrývá výběr fotografů divoké přírody, jejichž fotografie by vás měly zaujmout či inspirovat. Není to první podobný seznam, který tu uvádím, ale jelikož jde o můj srdeční žánr, tak jsem neodolal. Fotografů je – jak plyne z titulku – rovná stovka, takže prohlédnutí jejich práce vám nejspíš zabere nějakou to dobu, zvláště s ohledem na to, že zdaleka ne všichni mají ukázkovou fotografii přímo v článku. Ale můžete si to schovat na dlouhé zimní večery (případně, jste-li fotografové, na dlouhá letní poledne, kdy se většinou nedá rozumně fotit ;)


Anna Rozwadowska – pohádkové scény s dětmi (portrét)

Polská fotografka Anna Rozwadowska podle svých slov spojila tři největší vášně – své děti, fotografování a šití. Výsledkem jsou pohádkové portréty dětí v dokonalých kostýmech a krásných (obvykle přírodních) scenériích. Když si její fotografie prohlédnete, zjistíte, že je v nich tu méně a jindy zase trochu více počítačové retuše, ale upřímně řečeno, pokud to celé baví hlavně ty děti – a já si umím představit, že ano – myslím, že je to zcela na místě.


Svatba jako reportáž (svatební fotografie)

Kevin Mullins je svatební fotograf, který se v mnoha ohledech vymyká typické představě o tomto žánru a profesi. Tou hlavní odlišností je fakt, že záměrně fotografuje svatby reportážním stylem , takže v jeho pojetí jde méně o aranžované portréty a více o poutavé okamžiky. Neobvyklostí je téměř úplně absentující blesk – svatebního fotografa bez této pomůcky potkáte málokdy. Tam, kde si většina z nás zoufá z velkých kontrastů, Kevin spíš ještě přitvrzuje. Navíc fotí bezzrcadlovkou Fujifilm a světe div se, převážně do JPEGu. Není to poprvé, kdy se s podobným přístupem potkávám, ale když dva dělají totéž, není to vždy totéž – Kevinovy snímky jsou esteticky na výši, skvěle využívají světlo, a způsob, jakým zachycuje emoce, je podle mě unikátní. Článek, který odkazuji, je věnován hlavně způsobu práce s danou technikou, která tvoří přirozený středobod těchto odlišností, ale ačkoliv je poměrně zajímavé si i tom přečíst, hlavním důvodem je soustředění mnoha různorodých ukázek včetně videí s prezentacemi fotografií, které doporučuji ke shlédnutí. Netvrdím, že tento styl bude vyhovovat každému, ale já bych si od Kevina rozhodně svatbu nafotit nechal.


Jak fotit přes sklo bez nežádoucích odrazů (praxe)

Tvůrce časosběrných videií Justin Tierney se při svých projektech setkává s nutností fotografovat z výškových budov a rozhleden, kde není možné otevřít okna, takže nezbývá, než fotografovat přes sklo. Proto sepsal návod, jak v takových situacích dosáhnout co nejlepších výsledků, což především znamená vyhnout se nežádoucím odrazům. Kromě obecnějších a poměrně známých tipů má v záloze i několik konkrétních praktických rad, které se mohou hodit. Věděli jste například, že existují návleky na objektivy, které pomocí přísavek připevníte na sklo a zcela tak reflexy odstíníte?


Trochu jiná cestovatelská fotografie s Merlinem Kafkou (cestovatelská fotografie, město, krajina)

Na serveru 500px vyšel rozhovor o cestovatelské fotografii s fotografem Merlinem Kafkou. Najdete zde příjemné povídání, ale především také sbírku zajímavých fotografií z cest, zaměřených především na města a nověji také krajinu. Většina snímků nesoucích znatelný autorský rukopis pracuje s klidnými motivy, liniemi a také poměrně výraznou stylizací, která snad nemusí být někomu po chuti, ale osobně soudím, že k tématům docela dobře pasuje.

Krátce

InstantFlex TL70 je fotoaparát inspirovaný TLR Rollei, ovšem s jednou zásadní inovací – tvoří totiž instantní fotografie na papíry Fujifilm Instax. Jeho čerstvě oznámená verze 2.0 má 5× jasnější matnici. Mimochodem, připadá vám, že „polaroidům a spol“ odzvonilo? Pak vás možná překvapí, že papíry Instax byly během loňského vánočního období nejprodávanějším fotografickým produktem na Amazonu ・ Kompoziční tipy pro fotografování jídla ・ Pár fotografických projektů s využitím miniatur jsme tu už měli, ale poprvé jsou to modely a fotografie postapokalyptických světů ・ Působivé: jeden rok očima 70 studentů fotožurnalistiky ・ Focení žraloků středoformátem ・ Unikátní pohled do nitra byzantského kostela zprostředkovaný pomocí dronu ・ Co je pro fotografa důležitější – nejnovější fotoaparát nebo výkonější počítač?