64. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme gravitaci popírající portréty, 23 tipů pro street fotografii a 5 pro kompozici, rady pro práci s dlouhými teleobjektivy na stativu, netradiční využití širokoúhlého pancake objektivu pro makro a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Ravshaniya Azulye – fotografie popírající gravitaci (portrét)

Fotografka Ravshaniya Azulye mě jednak donutila zformulovat tuto větu tak, abych její jméno nemusel skloňovat, a jednak mě zaujala svými portréty popírajícími gravitaci. Éterické postavy jakoby tančící na volně stojícím violoncellu, sloupu knih nebo dvojici nakloněných židlí a k tomu v prostoru poletující květy, matrjošky či plyšoví medvídci. Asi tak vypadá většina jejích fotografií a i když asi ne úplně všechny jsou vyloženě můj šálek čaje, je to rozhodně inspirativní přístup k focení stylizovaných portrétů.

© Ravshaniya Azulye

© Ravshaniya Azulye


23 ninja tipů pro fotografování v ulicích (street fotografie)

COOPH natočil video, v němž fotograf Thomas Leuthard prozrazuje svých 23 „ninja“ tipů pro focení v ulicích. Jak už bývá u COOPH zvykem, dostanete informace v řádně zhuštěné formě, protože video samotné trvá pouhé 4 minuty, ale podložené zajímavými fotografiemi, které dokazují, že Thomas ví, co dělá. Pokud už máte na ulicích něco odfoceno, pravděpodobně budete většinu tipů znát a používat, ale i tak neškodí podívat se, jak to dělají jiní.

Z videa „23 ninja tipů pro fotografování v ulicích“

Z videa „23 ninja tipů pro fotografování v ulicích“


Ostré fotky ze stativu s dlouhým teleobjektivem (praxe)

Fotograf přírody Steve Perry ve svém novém videu popisuje, jak dosahovat ostrých fotografií s teleobjektivy ze stativu. Jakkoliv se může zdát, že focení ze stativu je samo o sobě zárukou ostrosti, ve skutečnosti i zde potřebujeme mít dobrou techniku – a to jak ve smyslu dobrého stativu a hlavy, tak i ve významu správných postupů. Ve videu se dozvíte, čeho se vyvarovat, proč Steve upřednostňuje gimbal hlavu i jak ideálně fotoaparát a objektiv na stativu držet a ovládat.

Ukázka použití gimbal hlavy

Ukázka použití gimbal hlavy


5 tajemství kompozice Huntingtona Witherilla (kompozice, inspirace)

YouTube kanál Advancing Your Photography jsem odkazoval v nedávných vydáních hned dvakrát díky skvělým videím s Bobem Holmesem. Ani dnes neodolám, abych neodkázal na další kousek z jejich produkce – tentokrát o kompozici s Huntingtonem Witherillem. Marc Silber se s Huntingtonem sešel a povídali si přímo o konkrétních fotografiích a jejich kompozici. Opět se jedná o velmi příjemnou a inspirativní záležitost, kterou doporučuji ke shlédnutí.

Ukázka z videa (fotografie © Huntington Witherill)

Ukázka z videa (fotografie © Huntington Witherill)


Levně a kompaktně na makro s pancake objektivem (makro, technika)

Zajímavý tip si připravila makro fotografka Danae Wolfe – kvůli nutnosti cestovat nalehko objevila, že pancake objektiv Canon s ohniskem 24 mm je nejenom lehký, malý a levný, ale s 12 mm mezikroužkem docela vhodný na makro. S menší APS-C zrcadlovkou jde o výbavu, která se vejde i do malého batůžku a poslouží na makro, krajinu i reportáž. Šikovný nápad.

© Danae Wolfe

© Danae Wolfe

Krátce

Nejpopulárnější letošní černobílé fotografie podle 500px – připomínám, že jde o „lajkování“ uživateli, což nemusí nutně znamenat nejlepší snímky, ale jsou tam pěkné kousky ・ Další ukázka postprodukce od Scotta Kelbyho v Lightroom – tentokrát jde o dramatickou úpravu sportovního portrétu ・ Krásný koníček jedné mladé dámy – ruční výroba klasických fotoaparátů ・ Fotografie pořízené z dronů zažívají díky dostupnosti kvalitní techniky doslova boom, ale okouzlení novou perspektivou zvolna vyprchává a autoři musejí do svých záběrů dostat něco navíc, aby diváky zaujaly – autorovi s přezdívkou idroneman se to podle mě daří ・ S drony a letadly přišel i server 500px ve svém výběru snímků z ptačí perspektivy ・ A co teprve, až na trh dorazí drony Xiaomi se slibnými parametry a poloviční cenou oproti konkurenci ・ Opuštěný dům v Japonsku skrýval 100 let staré fotografie na skleněných deskách ・ Důkaz o tom, co pro vaše fotografie může udělat dobrý stylista a dobrá modelka – zde v jedné osobě: dívka se proměňuje do historických osobností a celebrit ・ Pěkné využití techniky cinemagraf v komerční zakázce – pokud neznáte, jde o jakousi kombinaci fotografie a videa, kdy se určitá část statického snímku pohybuje v nekonečné smyčce

撒网 (© Lim Wei Chun)

撒网 (© Lim Wei Chun)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.