64. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme gravitaci popírající portréty, 23 tipů pro street fotografii a 5 pro kompozici, rady pro práci s dlouhými teleobjektivy na stativu, netradiční využití širokoúhlého pancake objektivu pro makro a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Ravshaniya Azulye – fotografie popírající gravitaci (portrét)

Fotografka Ravshaniya Azulye mě jednak donutila zformulovat tuto větu tak, abych její jméno nemusel skloňovat, a jednak mě zaujala svými portréty popírajícími gravitaci. Éterické postavy jakoby tančící na volně stojícím violoncellu, sloupu knih nebo dvojici nakloněných židlí a k tomu v prostoru poletující květy, matrjošky či plyšoví medvídci. Asi tak vypadá většina jejích fotografií a i když asi ne úplně všechny jsou vyloženě můj šálek čaje, je to rozhodně inspirativní přístup k focení stylizovaných portrétů.


23 ninja tipů pro fotografování v ulicích (street fotografie)

COOPH natočil video, v němž fotograf Thomas Leuthard prozrazuje svých 23 „ninja“ tipů pro focení v ulicích. Jak už bývá u COOPH zvykem, dostanete informace v řádně zhuštěné formě, protože video samotné trvá pouhé 4 minuty, ale podložené zajímavými fotografiemi, které dokazují, že Thomas ví, co dělá. Pokud už máte na ulicích něco odfoceno, pravděpodobně budete většinu tipů znát a používat, ale i tak neškodí podívat se, jak to dělají jiní.


Ostré fotky ze stativu s dlouhým teleobjektivem (praxe)

Fotograf přírody Steve Perry ve svém novém videu popisuje, jak dosahovat ostrých fotografií s teleobjektivy ze stativu. Jakkoliv se může zdát, že focení ze stativu je samo o sobě zárukou ostrosti, ve skutečnosti i zde potřebujeme mít dobrou techniku – a to jak ve smyslu dobrého stativu a hlavy, tak i ve významu správných postupů. Ve videu se dozvíte, čeho se vyvarovat, proč Steve upřednostňuje gimbal hlavu i jak ideálně fotoaparát a objektiv na stativu držet a ovládat.


5 tajemství kompozice Huntingtona Witherilla (kompozice, inspirace)

YouTube kanál Advancing Your Photography jsem odkazoval v nedávných vydáních hned dvakrát díky skvělým videím s Bobem Holmesem. Ani dnes neodolám, abych neodkázal na další kousek z jejich produkce – tentokrát o kompozici s Huntingtonem Witherillem. Marc Silber se s Huntingtonem sešel a povídali si přímo o konkrétních fotografiích a jejich kompozici. Opět se jedná o velmi příjemnou a inspirativní záležitost, kterou doporučuji ke shlédnutí.


Levně a kompaktně na makro s pancake objektivem (makro, technika)

Zajímavý tip si připravila makro fotografka Danae Wolfe – kvůli nutnosti cestovat nalehko objevila, že pancake objektiv Canon s ohniskem 24 mm je nejenom lehký, malý a levný, ale s 12 mm mezikroužkem docela vhodný na makro. S menší APS-C zrcadlovkou jde o výbavu, která se vejde i do malého batůžku a poslouží na makro, krajinu i reportáž. Šikovný nápad.

Krátce

Nejpopulárnější letošní černobílé fotografie podle 500px – připomínám, že jde o „lajkování“ uživateli, což nemusí nutně znamenat nejlepší snímky, ale jsou tam pěkné kousky ・ Další ukázka postprodukce od Scotta Kelbyho v Lightroom – tentokrát jde o dramatickou úpravu sportovního portrétu ・ Krásný koníček jedné mladé dámy – ruční výroba klasických fotoaparátů ・ Fotografie pořízené z dronů zažívají díky dostupnosti kvalitní techniky doslova boom, ale okouzlení novou perspektivou zvolna vyprchává a autoři musejí do svých záběrů dostat něco navíc, aby diváky zaujaly – autorovi s přezdívkou idroneman se to podle mě daří ・ S drony a letadly přišel i server 500px ve svém výběru snímků z ptačí perspektivy ・ A co teprve, až na trh dorazí drony Xiaomi se slibnými parametry a poloviční cenou oproti konkurenci ・ Opuštěný dům v Japonsku skrýval 100 let staré fotografie na skleněných deskách ・ Důkaz o tom, co pro vaše fotografie může udělat dobrý stylista a dobrá modelka – zde v jedné osobě: dívka se proměňuje do historických osobností a celebrit ・ Pěkné využití techniky cinemagraf v komerční zakázce – pokud neznáte, jde o jakousi kombinaci fotografie a videa, kdy se určitá část statického snímku pohybuje v nekonečné smyčce