63. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme trochu jiný pohled na Kanárské ostrovy, portréty bojovníků z Kurdistánu, velmi zajímavý pohled na kompoziční pravidla, kutilskou pomůcku pro neobvyklé odlesky, wildlife v černobílé a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Kanárské ostrovy objektivem Lukase Furlana (krajina)

Ze zkušenosti vím, že většina lidí nahlíží na Kanárské ostrovy především jako na místo typické plážové dovolené. Sám jsem je navštívil v době, kdy jsem ještě nefotografoval, a musím říct, že mě to zpětně trochu mrzí, protože spousta míst je zde velmi fotogenických. A Lukas Furlan svými fotografiemi z ostrovů Tenerife a La Gomera mé letité vzpomínky potvrzuje. Pokud tedy hledáte místo k návštěvě s fotoaparátem, nechte se inspirovat a nezavrhujte předčasně lokality kvůli jejich pověsti či dojmu, který kolem nich často neprávem vzniká.


Joey L. – Guerilloví bojovníci z Kurdistánu (portrét)

Kanadský fotograf Joey L. se před časem vydal fotografovat kurdské guerillové jednotky v Iráku a Sýrii. Série obsahuje jak klasické kontaktní portréty studiového typu jednotlivých bojovníků, tak záběry z jejich života v horách. Obojí má bezpochyby něco do sebe a může být inspirací i pro fotografování v podstatně méně vypjatých situacích. Pokud už bude brouzdat po Joeyho webových stránkách, doporučuji mrknout i na jeho jiné práce – třeba komerční zakázku kalendáře Lavazza a další projekty.


Jiný pohled na kompoziční pravidla (kompozice)

Fotograf James Allen Stewart připravil krátké video, v němž přináší svůj pohled na kompoziční pravidla. Vysvětluje v něm, kdy, jak a proč porušuje ta tradiční, jako je například pravidlo třetin, a na svých fotografiích ukazuje důsledek těchto rozhodnutí. Za stěžejní Stewart považuje vyprávění příběhu a vedení diváka fotografií. Opravdu povedená záležitost, kterou doporučuji ke shlédnutí všem fotografům bez rozdílu příslušnosti k jednotlivým žánrům :)


Proč fotit wildlife černobíle? (wildlife, černobílá fotografie)

Fotograf Jaco Marx, který se řadí k mým oblíbencům, zveřejnil krátký článek o tom, proč fotí (občas) zvířata černobíle. I když se článek jmenuje „Tipy a triky pro černobílou wildlife fotografii“, zase tak moc tipů v něm nečekejte – nebo přinejmenším ne těch vyloženě převratných, na které byste nepřišli sami, ale přesto je to zajímavé čtení s pěknými ukázkami. Nezlobil bych se ale, kdyby na tento článek navazoval další s tématem zpracování fotografií, protože si myslím, že kvalitní převod do černobílé je věc, která řadě fotografů činí potíže.


Neobvyklá pomůcka pro speciální odlesky (technika)

Řada lidí se nespokojí s tím, jak fotoaparáty a objektivy fotí dle záměru svých konstruktérů, a snaží se výsledek různým způsobem modifikovat. Někteří v postprodukci, jiní dávají přednost netradičním pomůckám, které použijí přímo při focení. Do druhé skupiny patří i trik, který jeho autor nazval odlesk Ohnivý kruh – jde o nápadný kruhový odlesk v objektivu, který při oranžovém slunečním svitu skutečně vypadá jako ohnivá stopa. Pokud patříte k příznivcům těchto efektů, asi vás potěší, že nebudete potřebovat nic nákladného nebo těžko sehnatelného – postačí kousek palcové hliníkové trubky. A když vám snad tento způsob focení nic neříká, berte to jako ukázku sympatického hračičkovství a kutilství.

Krátce

25 fotografických knih pro vaší inspiraci – výběr spíše klasických knih, pochopitelně v angličtině. Některé z nich seženete i v tuzemsku. ・ Tyhle staré sovětské objektivy prý stojí za to i dnes sehnat a vyzkoušet ・ Půlhodinový videonávod předvádí, jak co nejlépe provést výběr vlasů na složitém pozadí ve Photoshopu ・ Úvod do focení portrétů v protisvětle ・ Co udělá pravý fotograf, když se během focení propadne ledem do studené vody? Samozřejmě především nepřestane mačkat spoušť! ・ Scott Kelby radí, jak odstranit odlesky v brýlích – nečekejte žádný zázračný photoshopový trik, ve skutečnosti rada zní nafotit jeden snímek s brýlemi a jeden bez a pak je spojit, což zdaleka nejde použít vždy, ale občas to může být vhodná technika ・ Pokud uvažujete výhledově o fotografické kariéře, podívejte se na video Proč je dobré mít mentora a jak ho najít ・ S dronem na svatební fotky ・ Minulý týden jsem v Lepších fotkách zmínil atypickou práci se světlem, kterou při focení aktu používá Dani Olivier. Čtenář Kamil Mittner mi následně zaslal informaci, že e-kniha téhož autora nazvaná Anthology Of Nude Photography je k dispozici zdarma, a to například v iTunes Store, Google Play nebo na Amazonu. Díky moc!