63. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme trochu jiný pohled na Kanárské ostrovy, portréty bojovníků z Kurdistánu, velmi zajímavý pohled na kompoziční pravidla, kutilskou pomůcku pro neobvyklé odlesky, wildlife v černobílé a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Kanárské ostrovy objektivem Lukase Furlana (krajina)

Ze zkušenosti vím, že většina lidí nahlíží na Kanárské ostrovy především jako na místo typické plážové dovolené. Sám jsem je navštívil v době, kdy jsem ještě nefotografoval, a musím říct, že mě to zpětně trochu mrzí, protože spousta míst je zde velmi fotogenických. A Lukas Furlan svými fotografiemi z ostrovů Tenerife a La Gomera mé letité vzpomínky potvrzuje. Pokud tedy hledáte místo k návštěvě s fotoaparátem, nechte se inspirovat a nezavrhujte předčasně lokality kvůli jejich pověsti či dojmu, který kolem nich často neprávem vzniká.

Kanárské ostrovy (© Lukas Furlan)

Kanárské ostrovy (© Lukas Furlan)


Joey L. – Guerilloví bojovníci z Kurdistánu (portrét)

Kanadský fotograf Joey L. se před časem vydal fotografovat kurdské guerillové jednotky v Iráku a Sýrii. Série obsahuje jak klasické kontaktní portréty studiového typu jednotlivých bojovníků, tak záběry z jejich života v horách. Obojí má bezpochyby něco do sebe a může být inspirací i pro fotografování v podstatně méně vypjatých situacích. Pokud už bude brouzdat po Joeyho webových stránkách, doporučuji mrknout i na jeho jiné práce – třeba komerční zakázku kalendáře Lavazza a další projekty.

Mohammad Abo Adel, velitel povstalecké skupiny Jaysh al-Thuwar (© Joey L.)

Mohammad Abo Adel, velitel povstalecké skupiny Jaysh al-Thuwar (© Joey L.)


Jiný pohled na kompoziční pravidla (kompozice)

Fotograf James Allen Stewart připravil krátké video, v němž přináší svůj pohled na kompoziční pravidla. Vysvětluje v něm, kdy, jak a proč porušuje ta tradiční, jako je například pravidlo třetin, a na svých fotografiích ukazuje důsledek těchto rozhodnutí. Za stěžejní Stewart považuje vyprávění příběhu a vedení diváka fotografií. Opravdu povedená záležitost, kterou doporučuji ke shlédnutí všem fotografům bez rozdílu příslušnosti k jednotlivým žánrům :)

Z videa Jamese Allena Stewarta

Z videa Jamese Allena Stewarta


Proč fotit wildlife černobíle? (wildlife, černobílá fotografie)

Fotograf Jaco Marx, který se řadí k mým oblíbencům, zveřejnil krátký článek o tom, proč fotí (občas) zvířata černobíle. I když se článek jmenuje „Tipy a triky pro černobílou wildlife fotografii“, zase tak moc tipů v něm nečekejte – nebo přinejmenším ne těch vyloženě převratných, na které byste nepřišli sami, ale přesto je to zajímavé čtení s pěknými ukázkami. Nezlobil bych se ale, kdyby na tento článek navazoval další s tématem zpracování fotografií, protože si myslím, že kvalitní převod do černobílé je věc, která řadě fotografů činí potíže.

Stalk (© Jaco Marx)

Stalk (© Jaco Marx)


Neobvyklá pomůcka pro speciální odlesky (technika)

Řada lidí se nespokojí s tím, jak fotoaparáty a objektivy fotí dle záměru svých konstruktérů, a snaží se výsledek různým způsobem modifikovat. Někteří v postprodukci, jiní dávají přednost netradičním pomůckám, které použijí přímo při focení. Do druhé skupiny patří i trik, který jeho autor nazval odlesk Ohnivý kruh – jde o nápadný kruhový odlesk v objektivu, který při oranžovém slunečním svitu skutečně vypadá jako ohnivá stopa. Pokud patříte k příznivcům těchto efektů, asi vás potěší, že nebudete potřebovat nic nákladného nebo těžko sehnatelného – postačí kousek palcové hliníkové trubky. A když vám snad tento způsob focení nic neříká, berte to jako ukázku sympatického hračičkovství a kutilství.

Ukázka odlesku Ohnivý kruh (© Sam Hurd)

Ukázka odlesku Ohnivý kruh (© Sam Hurd)

Krátce

25 fotografických knih pro vaší inspiraci – výběr spíše klasických knih, pochopitelně v angličtině. Některé z nich seženete i v tuzemsku. ・ Tyhle staré sovětské objektivy prý stojí za to i dnes sehnat a vyzkoušet ・ Půlhodinový videonávod předvádí, jak co nejlépe provést výběr vlasů na složitém pozadí ve Photoshopu ・ Úvod do focení portrétů v protisvětle ・ Co udělá pravý fotograf, když se během focení propadne ledem do studené vody? Samozřejmě především nepřestane mačkat spoušť! ・ Scott Kelby radí, jak odstranit odlesky v brýlích – nečekejte žádný zázračný photoshopový trik, ve skutečnosti rada zní nafotit jeden snímek s brýlemi a jeden bez a pak je spojit, což zdaleka nejde použít vždy, ale občas to může být vhodná technika ・ Pokud uvažujete výhledově o fotografické kariéře, podívejte se na video Proč je dobré mít mentora a jak ho najít ・ S dronem na svatební fotky ・ Minulý týden jsem v Lepších fotkách zmínil atypickou práci se světlem, kterou při focení aktu používá Dani Olivier. Čtenář Kamil Mittner mi následně zaslal informaci, že e-kniha téhož autora nazvaná Anthology Of Nude Photography je k dispozici zdarma, a to například v iTunes Store, Google Play nebo na Amazonu. Díky moc!

Třeba takto může vypadat svatební fotografie pořízená dronem (© Helene Havard)

Třeba takto může vypadat svatební fotografie pořízená dronem (© Helene Havard)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.