75. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme svícení dramatického portrétu jedním světlem (včetně postprodukce), urbexový pohled do opuštěného zámku, portréty olympioniků pořízené dřevěným velkoformátovým fotoaparátem, rady pro street fotografii v dešti, ukázku, co dokáží nouzové klapky na systémovém blesku a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Dramatický portrét s jedním světlem (plus postprodukce) (svícení, portrét, postprodukce)

Fotograf Aaron Anderson připravil výborný tutoriál na jednoduché svícení dramatického portrétu s jedním světlem. Pokud se zajímáte o studiovou portrétní fotografii (nebo čtete Lepší fotky pravidelně), pak asi tušíte, že se to neobejde bez odrazné desky, která splní funkci výplňového světla, a potřebovat budete také tmavou desku jako stínítko, ale jinak si opravdu vystačíte s jednou lampou nebo bleskem a vhodným změkčujícím modifikátorem světla. De facto druhým dílem tohoto návodu je pak video, v němž Aaron na tomtéž portrétu demonstruje, jak své fotografie retušuje ve Photoshopu. I v něm najdete řadu užitečných tipů.


Fotografie opuštěného zámku v Belgii (urbex)

Nizozemský fotograf Roman Robroek navštívil opuštěný zámek v Belgii a sepsal svou zkušenost s tím, jaké to bylo dostat se dovnitř této budovy, fotografovat zde a nakonec se (samozřejmě neplánovaně) nechat přistihnout ostrahou, neboť Robroek se – jako většina urbexerů – pohybuje na hraně zákona, protože i chátrající budovy mají obvykle své majitele a nejedná se o veřejně přístupné prostory. Je ovšem nutné podotknout, že milovníci tohoto žánru se většinou chovají k budovám s úctou, nic nepoškozují a naopak mohou přinášet zajímavé svědectví o mizejícím světě. I článek o zmíněném zámku přináší kromě fotografií řadu informací o historii budovy samotné.


Portréty olympioniků velkoformátovým fotoaparátem (portrét)

Fotograf Jay L. Clendenin portrétoval olympioniky a zvolil k tomu poněkud neobvyklou techniku – dřevěný velkoformátový fotoaparát s filmem o rozměrech 8×10 palců (20,3×25,4 cm). Vliv techniky se bezpochyby nemá přeceňovat, ale tady je nejspíš zřejmé, že zvolená výbava má na celkové vyznění fotografií zásadní vliv – ať už podáním při použití takto velkého filmu, nebo doplňujícími aspekty, jako je možnost posunu a náklonu roviny zaostření. Musím říct, že spojení moderních sportovců se starou fotografickou technikou má něco do sebe. V článku najdete i několik snímků ze zákulisí pořizování celé série.


Tři rady pro street fotografii v dešti (street fotografie)

Nedávno jsme tu měli téma focení svateb v dešti a dnes se podíváme na rady, jak se vypořádat s deštěm při street fotografii. Článek obsahuje tři poměrně krátké rady a řadu fotografií, které jednak rozhodně dokáží motivovat k tomu, abyste během příštího lijavce zkusili vyrazit do ulic, a jednak ukazují to, o čem autor píše – mimo jiné například využití neonových světel či slunečního svitu (pokud tedy máte to štěstí, a sluníčko během deště vykoukne z mraků).


Nouzové klapky na systémový blesk a co s nimi lze dokázat (svícení)

Fotografa Nicka Fanchera a jeho práci už jsem několikrát zmiňoval, ale přesto neodolám tomu, abych odkázal i jeho další článek o tom, jak byl donucen pro dosažení svého záměru vyrobit nouzové klapky na systémový blesk, a jaké fotografie s nimi pořídil. Článek opět dokazuje, že důležité je přicházet s nápady, být kreativní v řešení problémů a mít v batohu pásku Gaffer Tape :) Jako nouzové klapky posloužily dva kousky černé PVC desky (nicméně využít by jistě šel i karton a podobně) přilepené páskou na blesk. Nick v článku vysvětluje nejen jak posléze fotografie nafotil, ale také jak je upravoval.

Krátce

Zajímavé povídání o tom, jak obrazový editor ABCNews.com vybírá fotografie z olympiády k publikování. Není to úkol jednoduchý, protože obvyklá denní dávka je okolo 25 000 fotografií a rychlost i kvalita výběru je přitom zásadní. ・ Příběh jednoho fotografa a jeho cesty k focení akčních sportu, doprovázené pro mě osobně sympatickými fotografiemi, které vybočují ze současného expresivního trendu ・ Chcete fotit nízko u země a váš stativ to neumožňuje? Zkuste použít pánev ・ 15 tipů a technik pro street fotografii – přiznám se, že mě osobně ukázky v článku příliš nepřesvědčily, ale co fotograf, to přístup, takže sdílím :) ・ Pěkný návod, jak postavit box na produktovou fotografii z IKEA stolku za 200 Kč ・ Chytrý trik, jak ztmavit pozadí fotografie s pomocí černé síťoviny ・ Kompletní přehled zkratek u objektivů Canon a Nikon ・ Přímo pro fotografy se vyrábí řada různých doplňků a ne vždy je jisté, zda se do nich opravdu vyplatí investovat. Otazníky se určitě vznášejí nad speciálním oblečením – Fstoppers se podívali na zoubek poměrně drahé fotografické bundě SCOTTeVEST Revolution ・ Zajímavý nápad – SD karta zaznamenávající informace o pohybech fotoaparátu pro pozdější automatickou stabilizaci videa ・ Jimmy Nelson o 7 lekcích, které mu dalo fotografování domorodých kmenů a národů – určitě se podívejte i kvůli doprovodným fotografiím