76. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme rozsáhlý seriál o konceptech krajinářské fotografie, velmi neobvyklý časosběr květin a hmyzu, kompoziční tipy pro focení interiérů, úvod do méně tradiční techniky zvané skenografie a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Pokud byste chtěli navštívit mou výstavu fotografií divokých zvířat, kterou jsem tu nedávno avizoval, máte možnost už jen do úterý 23. 8.

Články a zajímavosti

Koncepty krajinářské fotografie (krajina)

Fotograf Daniel Laan sepsal obsáhlý pětidílný seriál o konceptech v krajinářské fotografii, jehož přečtení mohu vřele doporučit. Text obsahuje množství užitečných informací a rad včetně těch pro úplné začátečníky („nesnažte se hned začínat s co nejširším ohniskem, protože focení s ním je mnohem těžší“) a pochopitelně také řadu ukázkových fotografií, na nichž jsou jednotlivé myšlenky prezentovány. První a druhý díl se věnují kompozici, třetí se zaměřuje na jas a zónový systém, čtvrtý je o barvách (nutno říct, že funguje hlavně jako předmluva k tomuto textu) a poslední, pátý se věnuje poměrně atypickému tématu pokročilé komunikace, kdy na krajinářskou fotografii aplikuje klasické rétorické techniky. Musím říct, že jsem si celý seriál přečetl opravdu s velkým zájmem.


Časosběr rozvíjejících se květů s hmyzem (časosběr)

Sem tam v Lepších fotkách odbočuji k časosběrům, které jsou pro mě zajímavým přechodem od fotografie, jež stojí u jejich zrodu, k videu coby finálnímu produktu. Postupem času je čím dál tím zřejmější, že pouhým zrychlením času, které časosběr přináší, už ohromíte jen málokoho, a je tedy třeba přicházet s novými nápady. Yoshiyuki Katayama rozhodně nápad měl a výsledkem je video, v němž se zrychleně rozvíjejí květy, na nichž se v reálném čase pohybuje hmyz. Jak přesně toto video vzniklo se lze jen dohadovat, ale podívaná je to parádní.


Kompoziční tipy pro focení interiérů (architektura)

Pokud někdo z vás někdy zkusil fotit interiéry (myšleno v situaci, kdy jde opravdu primárně o to, jak vypadá vnitřek budovy), jistě jste rychle zjistili, že je to poměrně složitý oříšek. Pomiňme pro tentokrát expoziční problémy a svícení, které by vydaly přinejmenším na samostatné články, a zaměřme se jen na kompozici. Málo místa, širokoúhlé objektivy, zkreslení rozměrů, vertikály, které nevedu svisle, a horizontály, které nejsou vodorovně, spousta překážejících věcí – a typický výsledek takového pokusu většinou dopadá značně nelichotivě jak pro nebohého fotografa, tak pro zachycený interiér. Fotograf Scott Hargis patří k těm, kteří se v tomto oboru vyznají, a nenechává si své znalosti pro sebe. A právě kompozici se věnuje v 12minutovém videu, kde na praktických příkladech 3 místností demonstruje, co vede k lepším a co k horším výsledkům. Video není nejnovější, ale stále má co nabídnout.


Úvod do skenografie (speciální techniky)

Fotografováním bez fotoaparátu by se dala nazvat technika, která se říká skenografie – jedná se využití plochého skeneru pro pořizování snímků skutečných předmětů. Výsledkem je poměrně specifické nasvícení a velmi zajímavý vzhled pořízených snímků, které budí skoro až dojem prostorovosti. Řádkové snímání pak samozřejmě umožňuje využít i různé speciální efekty pohybem předmětů během expozice. Rychlý úvod do skenografie v podobě 4minutového videa vám poradí, jak s touto technikou začít, a ukáže řádku příkladů toho, co s ní lze dosáhnout. Zajímavá záležitost, která stojí za shlédnutí.

Krátce

Pokud uvažujete o předplatném Adobe Creative Cloud pro fotografy, do 2. září jej můžete získat za zvýhodněnou cenu 10 €/měsíc ・ Největší sbírka fotoaparátů čítá zhruba 4 500 kusů ・ Krátký film o ručním kolorování fotografií ・ Jak ztrácíme hvězdné nebe, aneb krátký film, který ukazuje vliv světelného smogu ・ Článek od svatebního fotografa, který nechává editaci fotografií na jiných – zajímavé čtení o outsourcingu postprodukce do specializované firmy (a pro otrlejší zájemce i poměrně výživná diskuse, v níž lze najít hromadu fakt divných názorů) ・ Důležité čtení o tom, jak fotit lidi na cestách a nebrat jim jejich důstojnost ・ A ještě jednou o podivnostech, které lidi napadají – kanadské parky musely zakázat použití speciálních rádiových přijímačů, protože je někteří wildlife fotografové používají pro dohledávání zvířat vybavených kvůli výzkumu vysílači ・ Sympatická dálková spoušť Pluto Trigger není nejlevnější, ale umí toho hodně – ovládání přes telefon, časosběry, HDR až do 19 expozičních variant, focení drah hvězd, natáčení videa s restartem pro prodloužení délky záznamu, časovač, laserovou závoru, aktivaci zvukem, řízení světlem, detekci blesků a ještě mnoho dalšího ・ Excire Search pro Lightroom vyhledává fotografie podle obsahu bez potřeby ručně přiřazených klíčových slov – prozatím jen pro Mac, verze pro Windows má být k dispozici brzy ・ Fascinující článek a video o tom, jak natočit slowmotion video skládajícího se hamburgeru – ačkoliv použitá technika bude pro většinu z nás zcela nedosažitelná, je zajímavé se podívat, jak se podobné věci natáčejí ・ Rychlá úprava fotografie s Mléčnou dráhou ・ Londýnská mlha v historických fotografiích