76. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme rozsáhlý seriál o konceptech krajinářské fotografie, velmi neobvyklý časosběr květin a hmyzu, kompoziční tipy pro focení interiérů, úvod do méně tradiční techniky zvané skenografie a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Pokud byste chtěli navštívit mou výstavu fotografií divokých zvířat, kterou jsem tu nedávno avizoval, máte možnost už jen do úterý 23. 8.

Články a zajímavosti

Koncepty krajinářské fotografie (krajina)

Fotograf Daniel Laan sepsal obsáhlý pětidílný seriál o konceptech v krajinářské fotografii, jehož přečtení mohu vřele doporučit. Text obsahuje množství užitečných informací a rad včetně těch pro úplné začátečníky („nesnažte se hned začínat s co nejširším ohniskem, protože focení s ním je mnohem těžší“) a pochopitelně také řadu ukázkových fotografií, na nichž jsou jednotlivé myšlenky prezentovány. První a druhý díl se věnují kompozici, třetí se zaměřuje na jas a zónový systém, čtvrtý je o barvách (nutno říct, že funguje hlavně jako předmluva k tomuto textu) a poslední, pátý se věnuje poměrně atypickému tématu pokročilé komunikace, kdy na krajinářskou fotografii aplikuje klasické rétorické techniky. Musím říct, že jsem si celý seriál přečetl opravdu s velkým zájmem.

Ukázka ze seriálu (© Daniel Laan)

Ukázka ze seriálu (© Daniel Laan)


Časosběr rozvíjejících se květů s hmyzem (časosběr)

Sem tam v Lepších fotkách odbočuji k časosběrům, které jsou pro mě zajímavým přechodem od fotografie, jež stojí u jejich zrodu, k videu coby finálnímu produktu. Postupem času je čím dál tím zřejmější, že pouhým zrychlením času, které časosběr přináší, už ohromíte jen málokoho, a je tedy třeba přicházet s novými nápady. Yoshiyuki Katayama rozhodně nápad měl a výsledkem je video, v němž se zrychleně rozvíjejí květy, na nichž se v reálném čase pohybuje hmyz. Jak přesně toto video vzniklo se lze jen dohadovat, ale podívaná je to parádní.

Ukázka z videa Umwelt Yoshiyukiho Katayamy – rozhodně je ale třeba vidět video, jeden snímek jeho náladu nemůže vyjádřit

Ukázka z videa Umwelt Yoshiyukiho Katayamy – rozhodně je ale třeba vidět video, jeden snímek jeho náladu nemůže vyjádřit


Kompoziční tipy pro focení interiérů (architektura)

Pokud někdo z vás někdy zkusil fotit interiéry (myšleno v situaci, kdy jde opravdu primárně o to, jak vypadá vnitřek budovy), jistě jste rychle zjistili, že je to poměrně složitý oříšek. Pomiňme pro tentokrát expoziční problémy a svícení, které by vydaly přinejmenším na samostatné články, a zaměřme se jen na kompozici. Málo místa, širokoúhlé objektivy, zkreslení rozměrů, vertikály, které nevedu svisle, a horizontály, které nejsou vodorovně, spousta překážejících věcí – a typický výsledek takového pokusu většinou dopadá značně nelichotivě jak pro nebohého fotografa, tak pro zachycený interiér. Fotograf Scott Hargis patří k těm, kteří se v tomto oboru vyznají, a nenechává si své znalosti pro sebe. A právě kompozici se věnuje v 12minutovém videu, kde na praktických příkladech 3 místností demonstruje, co vede k lepším a co k horším výsledkům. Video není nejnovější, ale stále má co nabídnout.

Z videa Scotta Hargise

Z videa Scotta Hargise


Úvod do skenografie (speciální techniky)

Fotografováním bez fotoaparátu by se dala nazvat technika, která se říká skenografie – jedná se využití plochého skeneru pro pořizování snímků skutečných předmětů. Výsledkem je poměrně specifické nasvícení a velmi zajímavý vzhled pořízených snímků, které budí skoro až dojem prostorovosti. Řádkové snímání pak samozřejmě umožňuje využít i různé speciální efekty pohybem předmětů během expozice. Rychlý úvod do skenografie v podobě 4minutového videa vám poradí, jak s touto technikou začít, a ukáže řádku příkladů toho, co s ní lze dosáhnout. Zajímavá záležitost, která stojí za shlédnutí.

Ukázka skenografie květin

Ukázka skenografie květin

Krátce

Pokud uvažujete o předplatném Adobe Creative Cloud pro fotografy, do 2. září jej můžete získat za zvýhodněnou cenu 10 €/měsíc ・ Největší sbírka fotoaparátů čítá zhruba 4 500 kusů ・ Krátký film o ručním kolorování fotografií ・ Jak ztrácíme hvězdné nebe, aneb krátký film, který ukazuje vliv světelného smogu ・ Článek od svatebního fotografa, který nechává editaci fotografií na jiných – zajímavé čtení o outsourcingu postprodukce do specializované firmy (a pro otrlejší zájemce i poměrně výživná diskuse, v níž lze najít hromadu fakt divných názorů) ・ Důležité čtení o tom, jak fotit lidi na cestách a nebrat jim jejich důstojnost ・ A ještě jednou o podivnostech, které lidi napadají – kanadské parky musely zakázat použití speciálních rádiových přijímačů, protože je někteří wildlife fotografové používají pro dohledávání zvířat vybavených kvůli výzkumu vysílači ・ Sympatická dálková spoušť Pluto Trigger není nejlevnější, ale umí toho hodně – ovládání přes telefon, časosběry, HDR až do 19 expozičních variant, focení drah hvězd, natáčení videa s restartem pro prodloužení délky záznamu, časovač, laserovou závoru, aktivaci zvukem, řízení světlem, detekci blesků a ještě mnoho dalšího ・ Excire Search pro Lightroom vyhledává fotografie podle obsahu bez potřeby ručně přiřazených klíčových slov – prozatím jen pro Mac, verze pro Windows má být k dispozici brzy ・ Fascinující článek a video o tom, jak natočit slowmotion video skládajícího se hamburgeru – ačkoliv použitá technika bude pro většinu z nás zcela nedosažitelná, je zajímavé se podívat, jak se podobné věci natáčejí ・ Rychlá úprava fotografie s Mléčnou dráhou ・ Londýnská mlha v historických fotografiích

Dodávka ledu v londýnské mlze (rok 1919)

Dodávka ledu v londýnské mlze (rok 1919)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.