77. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes zde máme dvojportréty bezdomovců a jejich dávných snů, něco málo o svícení automobilů, podařenou kombinaci fotografie a kreslené grafiky, krásný příběh ikonického portrétu Salvatora Dalího, rady pro vyvážení bílé při focení s bleskem v exteriéru a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Bezdomovci a jejich sny (portrét)

Jako školní projekt, který do jisté míry přerostl původní záměr, vznikla série, v níž fotograf Horia Manolache vytvořil sérii portrétů bezdomovců v jejich současné civilní podobě a ve stylizovaném pojetí zpodobňujícím jejich dávné (a dávno ztracené) sny o životní dráze či kariéře. Přestože fotografie s podobnými tématy často budí kontroverzi, osobně se domnívám, že v rozumném a citlivém pojetí mohou spíše pomoci než škodit, a i tento projekt na mě působí jako připomínka toho, že lidé zůstávají i na okraji společnosti stále lidmi.

Fotografie ze série Horia Manolache

Fotografie ze série Horia Manolache


Video ze zákulisí svícení a focení detailů automobilů (svícení, automobily)

Nejsem si jist, jestli existuje ustálený český název pro subžánr focení automobilů a jejich detailů, ale každopádně je to zajímavý obor s mnoha výzvami – i kdyby nic jiného, představte si tu hromadu nablýskaného laku a chromu a zkuste jí nasvítit. Trochu se obávám, že to bude vyžadovat více než je shlédnutí jednoho videa, ale nějak se začít musí a pohled do zákulisí focení VH SS Holden Commodore společně s ukázkami výsledných fotografií může být docela dobrým startem. Mimochodem, špičkové svícení aut v tuzemsku předvedl profesor Vojtěchovský se svými studenty v projektu pro Škoda Muzeum.

Ukázka z focení (© Ben Hosking)

Ukázka z focení (© Ben Hosking)


Eliška Podzimková povedeně kombinuje fotografie s kreslenou grafikou (fotografika)

Tenhle článek z COOPH (respektive fotografie v něm obsažené) mě zaujal na první pohled a hned putoval do přihrádky pro Lepší fotky. Až při jeho zpracování jsem si ale všiml, že autorkou vtipných kombinací fotografií s grafikou je mladá česká umělkyně Eliška Podzimková. Pro někoho je fotografie nedotknutelným záznamem skutečnosti, ale zde naopak realismus doplňují kresbičky v záměrně téměř dětském stylu, čímž vznikají nečekaná, nápaditá a vtipná díla. Ačkoliv jde v tomto případě o jistý úkrok od klasického pojetí fotografie k širšímu překryvu s dalšími disciplínami, mě osobně tenhle nález velmi potěšil.

© Eliška Podzimková

© Eliška Podzimková


Příběh vzniku slavné fotografie Salvadora Dalího od Philippa Halsmana (historie)

Výborné video vypráví příběh portrétu Salvadora Dalího, který vytvořil Philippe Halsman v roce 1948. Fotografii volně inspiroval Dalího obraz Leda Atomica, který se dokonce nachází i v záběru – a kromě něj jsou zde i tři letící kočky, levitující židle, proud vody a samotný umělec ve výskoku u letícího malířského plátna. Ačkoliv manipulace fotografií není doménou digitálního věku, přesto bylo tehdy nejjednodušší nutné úpravy ponechat na minimu a nafotit vše na jeden záběr. Výsledku, s nímž byl Halsman spokojen, předcházelo 25 neúspěšných pokusů. Když nad tím přemýšlím, není to nakonec tak špatná výtěžnost, i když soudím, že ony nebohé kočky by se mnou asi nesouhlasily :) Příběh vzniku ikonické fotografie vypráví Halsmanova dcera Irene, která byla fotografování osobně přítomna.

Dalí Atomicus (© Philippe Halsman)

Dalí Atomicus (© Philippe Halsman)


Vyrovnání barevnosti stínů při svícení bleskem (svícení)

Užitečný článek a video, v němž fotograf Robert Hall radí, jak odstranit studený nádech ve stínech při svícení bleskem v kombinaci s přirozeným světlem. Světlo blesku je vyvážené na barevnou teplotu okolo 5500 K, ale ve stínu, kam se často při focení v exteriéru uchylujeme, je teplota okolního světla výrazně odlišná. Vyvážíme-li na fotoaparátu bílou podle blesku, vyjdou stíny modré, a pokud podle stínů, pleťovka se posune do příliš teplého podání. Náprava v postprodukci může být v některých případech velmi obtížná – zejména tehdy, pokud světlo blesku přechází plynule do stínu ve tváři portrétovaného. Řešením jsou barevné gelové filtry na blesk, které posunou teplotu jeho světla a sjednotí jej se stínem. Ve videu je vše podrobně popsáno a převedeno.

Ukázka z videa (© Robert Hall)

Ukázka z videa (© Robert Hall)

Krátce

Inspirativní video Seana Tuckera o tom, jak se stát lepším fotografem s pomocí vizuálních cvičení – doporučuji ・ Užitečný podrobný rozbor svícení jedné fotografie ・ Rozhodně nemám nic proti fotografování jídla (naopak), ale nějak mi v poslední době nepřichází pod ruku inspirativní články z tohoto žánru, tak alespoň jeden výběr fotografií jídel z celého světa od 500px ・ Opravdu chytře vymyšlený slider, který v transportním stavu zabere pouhých 147×45×66 mm a přitom umožňuje posun kamery až o 40 cm – a mimochodem, EU zastoupení a distribuce je v ČR, takže pro jednou jde o zajímavé příslušenství, jehož cenu neznásobí poštovné z USA ・ O hledání vlastního stylu v módní fotografii ・ Zajímavý experiment: profesionální focení 15 let starou DSLR – půjde to a nebo ne? Velmi dlouhé video a dlouhý text k tomu… ・ Ochrana fotoaparátu a objektivu proti dešti a sněhu skoro zadarmo ・ 5 způsobů, jak se stát lepším fotografem – tentokrát jde o rady z trochu jiného soudku, než bývá v podobných článcích obvyklé, a musím říct, že některé jsou docela fajn. A jen pro zajímavost: vlastně téměř žádná z nich není o focení. ・ Ukázka toho, jaké fotografie mohou vzniknout na zcela fádních místech, pokud je vytvoří někdo, kdo umí fotit ・ Tři různé vzhledy s využitím beauty dishe

Ukázka z videa Tři různé vzhledy s využitím beauty dishe

Ukázka z videa Tři různé vzhledy s využitím beauty dishe

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.