29. vydání

Vylepšete svou techniku držení fotoaparátu

Co se asi dá pokazit na držení fotoaparátu, ptáte se? Věřte nebo ne, je toho spousta. Ačkoliv focení není sportovní disciplína, ve které je držení náčiní popsáno pravidly, a každému vyhovuje něco trochu něco jiného, existuje bezpochyby řada způsobů, jak držet fotoaparát špatně. A nejde tady o styl, nýbrž o ostrou fotografii.

U přístrojů vybavených hledáčkem je jednou z nejčastějších chyb, že se fotoaparát při focení neopírá o tvář – tři body jsou vždycky stabilnější než dva (vzpomeňte si na stativ), proto k oběma rukám přidejte jako třetí opěrku i svůj obličej. Pokud nosíte brýle, jste asi trochu v nevýhodě.

Další častou chybou je nevhodné umístění levé ruky – u větších fotoaparátů rozhodně nepatří na tělo, nýbrž na objektiv, pokud to jeho rozměr dovoluje (například u objektivů typu „pancake“ se vám to samozřejmě těžko podaří). Osobně preferuji podepření zespodu rukou natočenou palcem nebo prsty dopředu namísto držení shora rukou s palcem k fotoaparátu – u těžších a objemnějších objektivů je to pak samozřejmě naprostá nutnost.

Chybovat se dá také v držení loktů. Ty patří pokud možno k tělu, někteří fotografové radí i jejich stlačení k sobě až téměř na dotek – je fakt, že určitý přiměřený tlak vhodným směrem stabilizuje. Čím výše lokty zvednete do stran, tím labilnější bude váš úchop. Pro menší fotoaparáty bez hledáčku platí obdobné rada – ruce natažené daleko od těla jsou méně stabilní než pevnější sevření loktů k tělu.

Svou roli hraje také pozice těla. Většina lidí intuitivně zaujme celkem dobrý postoj, pokud jim dáte do ruky vzduchovku, ale s fotoaparátem už to často neudělají. Přitom i při focení vám ke stabilitě pomůže, pokud se natočíte bokem dopředu s mírně rozkročenými nohami jako při střelbě.

Katastrofou pro ostrost fotek je všemožné ohýbání a vychylování těla z osy – zatížené svaly vás sice udrží a zachrání před pádem, ale tělo se začne chvět a ostrá fotka je pak jen dílem náhody. Pokud je to jen trochu možné, zkuste se místo toho posadit, kleknout nebo lehnout – v těchto pozicích lze při správné technice dosáhnout výrazně lepší stability. Takže žádné ohýbání ke kytičkám a pěkně na zem :)

Svou roli hraje i dýchání. Je dobré během stisknutí spouště zadržet dech – někdo radí v nádechu, někdo ve výdechu, zkuste si sami, co vám bude vyhovovat. Ostrou fotku z ruky jen těžko pořídíte, pokud jste zadýchání – v takovém případě proti vám bojuji jak pohyby způsobený dýcháním, tak i třas svalů.

Pokud vás problematika správného držení fotoaparátu zaujala, doporučuji ke studiu velmi obsáhlý článek na Pentax Forums, který staví na „armádním“ přístupu nebo civilnější pojetí na Digital Photography School. Oba články jsou v angličtině, ale hodně se dá vyčíst i z obrázků. Kromě pozic a úchopů pro focení vestoje v nich najdete také rady pro klek, sed či leh. Za zmínku také stojí pohled chiropraktika, o kterém jsem psal před časem.

Dobré světlo, pevnou ruku a hezké počtení!

Články a zajímavosti

3 tipy pro svícení nápojů (svícení, produktová fotografie)

diyphotography.net

Co by to bylo za vydání Lepších fotek bez Layi Gerlocka. Tentokrát se pustil do svícení velmi konkrétního typu produktů – nápojových plechovek a láhví. V článku prezentuje tři světelné konfigurace, jednu pro bílé pozadí, jednu pro černé a jednu pro rustikálnější pojetí s láhví umístěnou na hrubém dřevěném stole. Jako vždy nechybí detailní postupy s ukázkovými fotografiemi. A jelikož myslím, že rady uplatníte i pro jiné předměty, než jsou zrovna nápoje, doporučuji tutoriál k přečtení každému, kdo koketuje s produktovou fotografií.


Michael Salisbury – město (město)

500px.com

Fotografů města coby svébytné krajiny jsme tu měli už několik, takže by se mohlo zdát, že zrovna tohle téma už bude pomalu vyčerpané, ale Michael Salisbury dokazuje, že skoro vše jde nafotit ještě trochu jinak, než to učinili ostatní před vámi. V jeho fotografiích je stěžejní specifická atmosféra, kterou není úplně snadné popsat, ale když si je prohlížíte, cítíte, že je to ono pověstné „něco navíc“, co v mnoha snímcích postrádáte. Michael navíc není fotograf, který by setrvával u jednoho pojetí, takže se můžete těšit například na fotografie z ptačí perspektivy, náladové záběry z ulic, geometrické detaily nebo třeba hrátky s dlouhými expozicemi a pohybovým rozostřením.


Z Islandu s láskou (krajina)

cooph.com

Fotografie Evy Ho z cesty po Islandu stojí za vidění hned z několika důvodů. Prvně proto, že se jedná o úžasnou krajinu, kterou těžko najdete někde jinde. Druhým důvodem je, že Eva Ho je opravdu schopná fotografka, která jí zachytila opravdu působivým způsobem. A do třetice proto, že se jedná o snímky, které leckdy vybočují z obvyklých kolejí nejen snímků této severské země, ale i krajinářské fotografie obecně, svým až grafickým pojetím, kdy občas musíte přemýšlet, jestli se díváte na detail krystalu nebo celou horu. Příjemné jsou ale určitě i její klasičtěji pojaté kousky.


Adrian C. Murray – fotografie dětí (portrét, děti)

500px.com

Několik fotografů dětí se už naším newsletterem mihlo a Adrian C. Murray se v jejich společnosti rozhodně nemusí stydět. Jeho portréty překypují atmosférou idylického dětství se všemi atributy, takže pokud se chcete nechat vtáhnout do nostalgických vzpomínek, připomenout si dětské hry nebo se prostě jen pokochat, máte jedinečnou příležitost. Občas se možná jedná o balancování na hraně kýče, ale takového toho správného a příjemného, který si občas rádi dopřejeme. Ostatně, srovnejte s dětmi převlečenými za plyšová zvířátka a podobnými útoky proti dobrému vkusu poslední doby.


Greg Gorman radí jak fotit akt (akt)

youtube.com

Fotograf Greg Gorman, který je známý mimo jiné díky svým portrétům celebrit, zveřejnil ve spolupráci s COOPH video, v němž sdílí své tipy pro focení aktů. Předpokládám, že snad nikdo si nemyslí, že je tento žánr snadný, takže se nepochybně každá dobrá rada hodí. Greg Gorman vám jich poskytne rovnou deset, takže neváhejte.

Krátce

Inspirací pro fotografy může být i kinematografie – třeba díky této databázi záběrů ze slavných filmů ・ Jak se dělá metr a půl velká zvětšenina v temné komoře? ・ Specifické bouře zvané supercely jsou v našich podmínkách poměrně vzácné, ale zcela vyloučené nejsou, takže se může hodit inspirace k jejich focení (převážně z USA) ・ V krátkém sledu se na blog 500px dostaly snímky Prahy a Českého Krumlova – gratulace autorům Markovi Kijevskému a Petrovi Kubátovi!