28. vydání

Nezapomeňte se pro samé focení dívat a prožívat

Před pár dny jsem poslouchal v rádiu rozhovor s fotografem Vaškem Šilhou, který si v jedné odpovědi pochvaloval, že si po letech cestování a intenzivního fotografování nyní občas dopřává luxus se „jen“ dívat. Vzpomínal při tom na vznik své nejslavnější fotografie s hrochy útočícími na krokodýla, a zmínil, že z tohoto přírodního divadla kvůli nervozitě a soustředění na to, aby fotky nepokazil, vlastně skoro nic neviděl.

Myslím, že toho Vašek nelituje, protože zachytit podobně unikátní snímky je nepochybně snem každého fotografa, ale vlastně to velmi dobře ukazuje odvrácenou stránku toho, když se na svět díváte hledáčkem fotoaparátu. Z okolního světa vykrajujeme malé kousky a uzavíráme je do titěrného rámečku ve snaze zachytit moment a stvořit z něj obraz, který následně promluví k divákům, ohromí je a zanechá v nich nesmazatelnou stopu. A když je nám štěstěna nakloněna a všechno se podaří jak má, je to jedna z nejúžasnějších věcí na světě. Zároveň se ale také často trochu o něco ochuzujeme. Nevidíme svět, ale jen jeho výřez. Nesoustředíme se v té chvíli na život, ale na jeho odraz v hledáčku. A neúčastníme se ho, jen ho z vnějšku pozorujeme.

Fotografování je úžasná věc. Ale občas je docela prima foťák odložit, dívat se a prožívat.

Dobré světlo a hezké počtení!

Články a zajímavosti

Nejlepší černobílé street fotografie (street)

500px.com

Mimořádně povedený výběr černobílých street fotografií sestavili editoři serveru 500px. V tomto žánru bývají poslední dobou často k vidění fotografie v barvách – ať už pravých nebo modifikovaných – ale já osobně mám rád černobílé provedení, takže jsem si prohlídku nadmíru užil. Doufám, že i vám se budou fotografie líbit přinejmenším stejně jako mně. A při prohlížení si všimněte, kolik fotografií vzniklo za „špatného“ počasí.


Portrétní fotografie s jedním bleskem (ateliér, svícení)

diyphotography.net

Většina z nás vlastní pouze jeden systémový blesk a jen smutně nakukujeme do návodů, které ukazují, jak dosáhnout úžasných výsledků se dvěma, třemi nebo pěti blesky. V jednoduchosti je ale síla a nemálo fotografů, když má možnost vyzkoušet si složitější konfigurace, zjistí, že to není zase až tak jednoduché a více světel znamená také složitější přípravu a více možností, jak něco pokazit. Proto kvituji s povděkem, že náš starý známý Laya Gerlock (ten člověk by si pomalu v Lepších fotkách zasloužil vlastní štítek :) zveřejnil celkem sedm návodů, jak nasvítit portrét jedním bleskem. Každý postup je krátce popsán a především doplněn schématem svícení (někdy i snímkem ateliéru) i výslednou fotografií.


Sergey Sukhovey – portréty tanečníků (portrét)

500px.com

Sergey Sukhovey patří k dalším „úlovkům“ editorů z 500px a opět lze jejich „oko“ na zajímavé fotografy jedině pochválit. Sukhovey portrétuje zcela osobitým způsobem tanečníky a tanec a dělá to tak dobře, že se vám chce ono americké „wow“ vypustit z úst skoro u každé jeho fotky. Ať už sáhne k černobílé nebo zvolí barevné podání, obvykle s výrazným color gradingem, vždy je na co se dívat. Velmi zajímavé také je, s jakou lehkostí střídá při focení interiér s exteriérem – jako by byl doma v každém prostředí.


Deep summer photo challenge – horská kola (sportovní fotografie)

petapixel.com

Fotografická soutěž Deep summer photo challenge je velmi atypická záležitost – není určena pro veřejnost, ale pro šestici vybraných profesionálních fotografů, kteří se spolu utkávají ve snaze co nejlépe a nejzajímavěji zachytit kulturu prostředí jezdců na horských kolech. Cílem třídenního klání navíc není vytvořit samostatné fotografie, ale „epickou prezentaci“ („epic slideshow“ – konec citace). Letošní vítěz Laurence Crossman-Emms bez debaty uspěl v tomto úkolu na výbornou. Doporučuji shlédnout, i pokud zrovna k tomuto adrenalinovému sportu netíhnete, protože se jedná opravdu o skvělou sbírku nápadů a vynikajícího řemesla.

Krátce

Před pár týdny jsem psal o focení portrétů v UV světle a dnes tu mám šikovný související odkaz na návod, jak použít pro UV focení blesk, který poskytuje výrazně více světla než klasické lampy ・ Výborný nápad – automobil v roli stroje na kouř a mlhu – pozor, shlédněte video, nejde samozřejmě o kouř z výfuku! ・ Výměna objektivů během akčnějšího focení je poměrně nepohodlná záležitost – usnadnit jí má docela chytrá pomůcka CaptureLENS ・ Levné a měnitelné pozadí ve studiu? Prostě pokaždé podle potřeby vymalujte ・ Vynikající nápad pro fotografy přírody – interaktivní mapa s předpovědí podzimního zbarvení listí (bohužel, pouze USA – příležitost pro místní chytré vývojáře?)