25. vydání

V tomto textu jsou uvedeny fotografie obsahující nahotu.

Hledejte záběry i bez fotoaparátu

Po pár letech intenzivnějšího zájmu o fotografování jsem si uvědomil, že začínám podvědomě zkoumat scény okolo sebe, jako by se jednalo o fotografie. Myslím, že poprvé jsem si to uvědomil při sledování filmů – občas jsem na pár momentů nesledoval děj, ale sérii skvělých snímků. Ostatně, některé z nich vytvořili mistři obrazu, a je co se od nich učit. Postupem času jsem začal vidět zajímavé záběry i naživo okolo sebe. Nejsnazší to je, když se okolo vás děje něco zajímavého – při procházce v lese narazíte na paprsky krásně prostupující větvemi stromů, ve městě potkáte maškarní průvod, do tramvaje nastoupí neobvykle vyfešákovaná dáma s čivavou v podpaží. Ne vždy budete mít u sebe fotoaparát (i když doporučuji nosit jej stále) a nebo se vám třeba nepodaří sebrat odvahu a fotku pořídit. To ale nevadí – foťte aspoň očima a přemýšlejte o tom, jak byste komponovali, jestli by fotka byla barevná nebo černobílá, jak by na ní hrálo popředí s pozadím a tak dále. Někdy je to přínosnější, než cvaknout narychlo záběr a jít zase dál. Je docela dobře možné, že díky tomuto „studiu“ se vám příště, až zase nastane vhodná příležitost, podaří udělat lepší fotku. A přitom všem si nezapomeňte užívat a prožívat, že jste svědky něčeho skvělého a zajímavého.

Dobré světlo a hezké počtení!

Články a zajímavosti

Vítězové fotografické soutěže NG Traveler Photo Contest (soutěž, inspirace)

nationalgeographic.com

Fotografické soutěže, respektive fotografie na finálových pozicích, bývají dobrým zdrojem inspirace a nejinak je tomu i v případě soutěže Traveler Photo Contest, kterou pořádá National Geographic. Vítězné (ale i ostatní účastnické) fotografie letošního ročníku stojí za shlédnutí – ať už pro zmíněnou inspiraci nebo čistě jen pro potěchu oka.


Rozhovor s fotografem akčních sportu Garthem Milanem (sportovní fotografie)

petapixel.com

Garth Milan je úspěšným sportovním fotografem se zaměřením na akční sporty. Pravidelně dokumentuje například X Games, motokrosové závody i další adrenalinové sportovní disciplíny, a v nedávné době jste mohli zaznamenat jeho projekt Pipe Dream v němž jezdec Robbie Maddison surfuje po mořských vlnách na krosovém motocyklu. Na Petapixelu vyšel při této příležitosti s Milanem obsáhlý rozhovor, v němž se dočtete, jaké vlastně tento žánr na profesionální úrovni klade na fotografa nároky, jestli je focení akčních sportů nebezpečné a dokonce i jestli se jím dá živit.


Netradiční portréty v UV světle (portrét, inspirace)

500px.com

Pokud jste v posledních 20 letech navštívili nějakou diskotéku nebo noční klub, skoro jistě jste narazili i na osvětlení pomocí UV lamp, které nepřirozeně rozzáří bílé oblečení, zuby nebo sklenku ginu s tonikem. Stejného efektu můžete využít i při fotografování a vytvořit tak hodně netradiční portréty – stačí nakoupit UV barvy a vhodnou lampu (tzv. černé světlo) a můžete se vyřádit. Na zcela jinou úroveň se pak dá dostat, pokud najdete ve svém okolí šikovného body paintera.


Jednoduchá konfigurace pro focení snubních prstenů (svícení, makro)

paulkeppel.co.uk

Svatební fotograf Paul Keppel se podělil o svou jednoduchou, ale velmi efektivní metodu fotografování snubních prstenů. Jak známo, lesklé předměty se nefotí, respektive nenasvěcují zrovna snadno. Keppel vymyslel způsob, který víceméně odbourává jakékoliv složitosti, takže fotku, jakou potřebuje, dokáže vytvořit doslova za pár vteřin. Využívá k tomu lesklý tmavý podklad (zde konkrétně lesklý televizní stolek) a levné LED světlo se směrovacími klapkami. Fígl pak spočívá v tom, že světlo namíří na prsteny shora a postaví jej na dvě boční klapky. Šperky jsou tak obklopeny zdrojem světla ze tří stran a výsledky jsou velmi dobré. Stejnou techniku lze bezpochyby využít i pro jiné drobné předměty.


Netradiční akty Antona Belovodchenka (akt)

500px.com

Jak správně podotýká v úvodu autor článku o aktech fotografa Antona Belovodchenka, na nedostatek aktů si v 500px stěžovat nemohou, ale málokdy jde o víc než jen o nahotu. Belovodchenkova série je kromě samotného zpracování černobílého podání zajímavá i figurami, do kterých své modelky staví. Rozhodně nejde o klasické pózy – spíš o kombinaci neobvyklých úhlů pohledů a linií s místy až sportovním pojetím.

Krátce

Vše co jste si kdy přáli vidět o svícení portrétů s nástavcem beauty dish ・ Dalším modifikátorem světla z kategorie „udělej si sám“ je ten z kartonu a třpytek ・ O využití vodících linií ve fotografii jsme psali už několikrát, ale opakování je matka moudrosti, tak tedy linie ve street fotografii ・ Aplikace, která vyvolává RAWy tak, jak by scénu viděla některé zvířata nebo hmyz ・ Stativ, který můžete rozložit a složit jednou rukou ・ Lightblaster je úspěšný nástroj umožňující promítnout do fotografované scény diák pomocí blesku a objektivu – pokud vám připadá drahý, můžete si jej zkusit sestavit jeho obdobu doma