26. vydání

Zkuste pořizovat více variant snímku

Občas se nám stane, že narazíme na scénu, ve které cítíme fotografický potenciál, ale nějak se nám jej nedaří proměnit v povedený snímek. Jindy jsme si naopak jisti, že to vyšlo hned napoprvé a svou pozornost přesuneme k dalšímu motivu. Obě tyto situace mají něco společného – totiž že mívá smysl zkusit pořídit ještě pár dalších snímků.

V prvním případě je to logické – nedaří se, zkusme to jinak. V tom druhém už to možná tak logicky nezní, ale věřte, že i tehdy to smysl dává. Uspokojení z povedené fotografie nám totiž může snadno zakrýt další možnosti, které námět skýtá. Krátké zamyšlení, změna úhlu, těsnější ořez nebo naopak širší kontext, větší či menší detail – to jsou pokusy, které nás příliš nezdrží a přitom mohou vést k ještě lepšímu výsledku. Nemohu vám slíbit, že to tak bude vždy – třeba patříte k těm, kteří se intuitivně trefují napoprvé – ale většinou je škoda to alespoň nezkusit.

Inspirací k tomuto tipu je článek ze serveru Lightroom Killer Tips.com

Články a zajímavosti

Dá se napodobit propagační fotografie Apple Watch v jediném snímku? (produktová fotografie, svícení)

forknowsphoto.com

Propagační fotografie produktů Apple jsou proslulé dotažeností každého detailu a bez pochyb patří ke špičce v tomto oboru. Na druhou stranu, řadě lidí vrtá hlavou, jestli jsou to opravdu fotografie nebo renderovaný grafika (CGI) – a pokud fotografie, dá se něco takového vytvořit vytvořit na jeden záběr jen s pomocí světel a nebo je třeba více snímků a jejich kombinování v postprodukci? Stejnou otázku si položili Jared Polin (aka @froknowsphoto) a Richie Myers (aka @TheDigiRichie) a pokusili se co nejpřesnější napodobit propagační snímek Apple Watch právě pomocí jediného snímku. Jak se to podařilo můžete sledovat ve videu, které je sice poměrně dlouhé (anglicky, 30 minut), ale ukazuje spoustu triků a postupů z produktové fotografie. Pokud byste si chtěli pohrát, můžete si stáhnout RAW soubor, který během experimentu vznikl, a zkusit jej upravit po svém.


Portréty v přírodě od TJ Drysdalea (portrét)

500px.com

Stylizované, až snové portréty TJ Drysdalea oprávněně uvízly v hledáčku editorů serveru 500px. Každá z fotografií ve výběru je stojí za shlédnutí a nezbývá, než obdivovat způsob, jakým pracuje se světlem a pózami modelek, a jak buduje v každé fotografii atmosféru, která je skoro až hmatatelná. A protože se jedná o fotografie pořízené v přírodních exteriérech, nelze vynechat ani velmi dobrý výběr prostředí, které scény většinou výborně dokresluje.


Street fotografie dle Johna Free (street)

youtube.com

Velmi příjemné, zajímavé a poučné video o tom, jak fotí pouliční fotografii John Free, jeden z fotografů, které bych si troufl řadit ke staré škole. Jeho přátelský přístup (vlastními slovy „everybody’s friend“) a maska lehkého podivína očividně velmi dobře funguje a přináší výsledky. A navíc vypadá tak jednoduše, že se člověku chce vzít fotoaparát a jít … zjistit, že to nejspíš zase tak snadno nepůjde, a že je k tomu třeba něco, co každý nemá. Ale třeba se pletu :)


Triky pro pózování dle Lexie Frank (portrét)

youtube.com

Fotografka Lexia Frank v několika krátkých videích radí dámám, jak správně pózovat, aby na fotografiích vypadaly hezky. Jednotlivá videa se věnují šíji s bradou, horní části těla, pasu a nohám. Po shlédnutí je jasné, že pro hezkou fotku je třeba své tělo formovat trochu jinak, než by vám bylo pohodlné, ale Lexia předvádí, že ty poněkud nepřirozené polohy nesou skutečně své ovoce. Z ukázek se mohou poučit jak fotografové, tak začínající modelky (respektive každá slečna či dáma, která chce na fotografiích působit hezky).

Krátce

Příběh, který započal vítězstvím jedné fotografie v NG Traveller Photo Contest ・ 10 fotografických tipů, které vás nebudou stát nic nebo skoro nic ・ Další rady, jak si udržet motivaci a inspiraci – nejsou určitě první ani poslední, ale třeba zrovna vám zafungují ・ Další video z kategorie „samodomo za pár korun“ vzniklo v rámci marketingu japonského výrobce blesků Nissin – fotograf Irwin Wong dostal za úkol nafotit portréty s pomůckami, které nakoupí za cca 8 dolarů