168. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme projekt vyznávající lásku ke koním a fantasy tématice, zajímavé fotografie neméně zajímavé stavby jménem Goetheanum, květiny zamrzlé v ledu, Dubaj v infračervené a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Renée Robyn – Pro lásku ke koním, lidem a fantasy

Fotografka Renée Robyn není v Lepších fotkách poprvé – už jsme si představili její snové digitální kompozice a i tentokrát jde o výrazně stylizované fotografie vytvořené v rámci projektu For Love of Horses, Fantasy and People. Jeho název prozrazuje, že autorka se vyznává ze své lásky ke koním a žánru fantasy, a výsledné fotografie určitě obojímu vzdávají hold. Najdete v nich nejen koně, ale také akci, rytíře a lapky, a to vše zasazené do zimní přírody. V odkazovaném článku se dozvíte spoustu informací a můžete shlédnout i video ze zákulisí, fotografie samotné jsou pak na jeho konci.


Matthias Dengler – Goetheanum

Miluji projekty, které zaujmou nejen fotografiemi, ale ještě mě poučí. To je i případ projektu Matthiase Denglera, který fotografoval Goetheanum. Jedná se o unikátní betonovou stavbu postavenou podle plánů architekta Rudolfa Steinera ve švýcarském Dornachu. Je zajímavá nejen zvenku, ale – jak dokazují Matthiasovy fotografie – také zevnitř. Užil jsem si úplně stejně jako zmíněné snímky, tak čas, který jsem díky nim věnoval sebevzdělávání ohledně architektury počátku 20 století :) Mimochodem, kromě odkazovaného článku, kde se můžete základní informace také dozvědět, doporučuji rozhodně k návštěvě i galerie na autorově webu. Pro zájemce o technické aspekty vzniku fotografií stojí za zmínku, že jde o velmi citlivě složené HDR z řady expozičních variant čítajících až 9 snímků.


Zero degrees – květiny zamrzlé v ledu

Voda ve svém pevném skupenství nepochybně přitahuje pozornost fotografů. Měli jsme ji tu v podobě krajiny, abstrakce či extrémního makra, v ledu byli zakonzervováni ohrožení živočichové a nyní přicházejí zamrzlé květiny. Oproti zvířatům jde tentokrát o skutečný led a skutečné květy, které jihoafrický fotograf Bruce Boyd navíc fotografuje ve vodě, kde led začíná praskat a přidává do obrazu nové nahodilé grafické prvky. Vizuálně velmi atraktivní projekt podtrhuje vynikající technické zpracování.


Dubaj v infračervené

Dubaj z mnoha důvodů přitahuje fotografy z celého světa – je to exotické město plné zajímavé moderní architektury umístěné v poušti, co více si přát? Italskému fotografovi Paolovi Pettigianimu to nestačilo, takže přidal ještě jeden prvek – fotil město v infračerveném spektru. Jeho fotografie nejsou černobílé, jak při této technice bývá nejčastější, ale pracují s nepravými barvami, které posouvají místy již tak nečekané motivy kamsi do surreálného světa.

Krátce

Serge Ramelli ukazuje své tipy pro focení interiérů – nejspíš nic pro zkušené harcovníky, ale začátečníkům některé mohou pomoci (video) ・ Mám rád kutilství, i když jsem sám dosti nešikovný. Pokud to není váš případ a vyznáte se alespoň trochu v elektronice, můžete si zkusit vyrobit perfektní LED panel z rozbité LCD televize či monitoru. Světlo, které bude poskytovat, má velmi zajímavé charakteristiky. ・ Praktické využití místních i plošných jasových masek v Lightroom ・ Užitečný článek s tipy pro focení šperků a hodinek ・ Krátké video od COOPH přináší jako vždy svěží nápady, tentokrát pro produktovou fotografii – neberte jej jako návod, ale jako inspiraci pro kreativní přístup ・ Ačkoliv se v Lepších fotkách věnuji hlavně fotografii, občas neodolám, abych neukázal také něco z pod pokliček filmařiny. Tentokrát je to výborné video o tom, jak natočit epicky rozhýbané záběry z ruky. Opravdu je hodně inspirativní. ・ Zajímavý článek o tom, jak předělat zoom na extrémní makro – pozor, postup obnáší demontáž předního elementu, takže se hodí třeba pro porouchané objektivy ・ A ještě jeden kutilský odkaz: 3D tištěné fotoaparáty včetně panoramatického modelu či rangefinderu na svitkový film ・ Příběh vzniku zajímavé astrofotografie zachycující přechod ISS přes Slunce