169. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výsledky astrofotografické soutěže, zajímavý článek o tom, jak lidský mozek vnímá kontrast a co to znamená pro fotografii, zajímavé video o focení ve stylizaci Bonnie a Clydea, nápadité výtvarné fotografie Formule 1 a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Astronomy Photographer of the Year 2019

V poslední době jsem trochu omezil odkazy na výsledky fotografických soutěží, ale některé žánry mě přitahují, i když se jim sám nevěnuji (nebo možná právě proto), takže neodolám a nabídnu vám výsledky soutěže Astronomy Photographer of the Year 2019. Některé pohledy do hlubokého vesmíru nebo třeba na docela blízké (aspoň tedy z pohledu astronomů) Slunce mě zkrátka fascinují. Snad se budou líbit i vám (a nezapomeňte si rozkliknout u každé kategorie i shortlist).


Použití kontrastu k nasměrování pozornosti

Že je kontrast ve fotografii zásadním prvkem je obecně známo. Vynikající článek na FStoppers ukazuje trochu více do hloubky, jak kontrast funguje pro lidské oko a mozek a jak toho využít pro nasměrování pozornosti. Autor krátce zmiňuje, jak kontrast ovlivnit už na místě při focení i jak se dá upravit při postprodukci (konkrétně ve Photoshopu, ale vhodné nástroje najdete i v jiných aplikacích), nicméně mnohem podstatnější je uvědomit si jeho roli pro diváka a hledat způsoby, jak této znalosti využít pro dosažení většího dopadu a působivosti vašich snímků.


Gavin Hoey fotí Bonnie a Clydea (video)

Gavin Hoey není v Lepších fotkách poprvé (dříve) – jeho videa rád sleduji a baví mě různorodost témat, která umí zajímavě zpracovat a podat. Na tom ostatně staví i slepá portrétní výzva, z níž je i toto video – tým dopředu připravuje námět focení včetně modelů a rekvizit, zatímco Gavinovi jej představí až na místě a musí se s ním poprat se ctí. Tentokrát šlo o stylizované focení Bonnie a Clydea a je zajímavé sledovat, jak k němu přistoupil a jaké fotografie vytvoří. Gavin samozřejmě během focení vše komentuje, takže se dozvíte i užitečné tipy.


Fotografie Formule 1 Vladimíra Rysa

Vždycky mě tak nějak potěší, když na zahraničních serverech narazím na špičkové snímky českých fotografů. Takovým případem je i článek o tom, jak Vladimír Rys fotí Formuli 1. Jeho fotografie z okruhů královské disciplíny automobilových závodů jsou velmi inspirativní, a to nejen pokud vás láká toto téma. Za ještě důležitější totiž osobně považuji, jak zajímavě a neotřele jej dokáže zpracovat a s jakými nápady přichází. Za fandu rychlých monopostů se asi tak docela považovat nemohu, ale za fandu fotografií Vladimíra Rysa rozhodně ano :)

Krátce

Fajn krátké video o tom, jak se Joe McNally a Jerry Ghionis portrétovali navzájem ・ Všichni chtějí lépe fotit a spousta lidí nabízí své rady, jak toho dosáhnout. Jeden z těch zajímavějších souborů tipů pro lepší fotografie nabízí nepochybně méně přímočaré rady, ale o to důležitější jsou z dlouhodobého hlediska ・ Kompletní kurz používání blesků zdarma ・ Krátké video radí, jak snadno zaměřit motiv při focení s dlouhými ohnisky. Někdy opravdu není snadné drobný subjekt dostat do hledáčku, ale s tipy od wildlife fotografa Steva Perryho by vám to mělo jít snáz ・ Něco pro začínající krajináře: čtyři základní druhy světla, které se hodí pro různé situace (video) ・ Inspirativní pohled do zákulisí focení komplexu luxusních apartmánů s menším rozpočtem ・ Zajímavý článek ukazující, že i s telefonem lze fotit infračervenou fotografii – ovšem než se vrhnete do nákupů kvalitního příslušenství, je dobré si ověřit, jak je váš přístroj na IR světlo citlivý ・ Už jsem viděl mnoho postupů na domácí stavbu fotografického vybavení, ale tohle je asi první návod, jak si vyrobit vlastní objektiv ・ Jednou z možností, jak dosáhnout lepších fotografií je neskončit po prvním pokusu, ale naopak vyzkoušet na daném místě další alternativy. Odkazovaný článek ukazuje několik příkladů, jak můžete postupovat. ・ Řada ukázek fotografií s ohniskem 10 mm na fullframe a pár rad, jak s takto extrémně širokoúhlým objektivem pracovat.