167. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme duhu na křídlech kolibříků, úžasná stvoření povstávající z písku, proslulý projekt Popel a sníh Gregoryho Colberta, zajímavé street fotografie a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Právě jsem aktualizoval svou e–knihu Capture One efektivně pro verzi 12. Pokud jste si ji již dříve zakoupili, aktualizaci najdete ve vašem emailu. Jestliže jste uživatelem Capture One a knihu ještě nemáte, můžete si ji zakoupit u mě na webu – najdete v ní více než 300 stran informací o všech zákoutích této skvělé aplikace pro zpracování fotografií.

Články a zajímavosti

Duha na křídlech kolibříků

Kolibříci patří k nejoblíbenějším cílům fotografů přírody při cestách do některých zemí amerického kontinentu. Fotí se opravdu hodně a nedá se přehlédnout, že z mnoha důvodů se řada jejich fotografií podobá jako vejce vejci. Proto mě zaujala práce australského fotografa Christiana Spencera, který si během let strávených v Brazílii všiml, že se protisvětlo v peří kolibříků láme do duhových vzorů. Tento jev poté zachytil ve filmu i fotografiích, které ukazují pestrost těchto malých ptáčků zcela jiným způsobem, než jsme zvyklí.


Stvoření povstávající z písku

Fotografka Claire Droppert vytváří a fotografuje stvoření povstávající z písku. V tomto projektu zachycuje písek vržený do vzduchu, který vytváří obrazce připomínající skutečná či bájná zvířata. Ačkoliv nějaké to využití prachu, mouky a podobných substancí jsme tu už několikrát měli, většinou se jednalo o doplněk fotografie jiného motivu, kdežto v tomto případě je letící písek přímo samotným námětem snímků. Je to určitě neotřelý nápad a zajímavé je i jeho zpracování. Je vidět, že Claire má techniku vrhání písku rozhodně zmáknutou :)


Gregory Colbert – Popel a sníh

Projekt Popel a sníh kanadského fotografa Gregoryho Colberta není žádnou žhavou novinkou – jeho představení se datuje do roku 2002 a první fotografie pro něj začaly vznikat dokonce o dobrých deset let dříve. Přesto rozhodně stojí za to i dnes, protože jde o úžasnou sérii fotografií, která zkoumá uměleckou formou vztahy lidí a zvířat. Ve snímcích vystupuje na 130 zvířecích druhů a než vznikla celé kolekce, Gregory Colbert absolvoval zhruba 60 výprav po celém světě. Vynaložená práce se vyplatila – výstavu po celém světě shlédlo více než 10 milionů návštěvníků a je pravděpodobně nejnavštěvovanější expozicí žijícího umělce.


Street fotografie Phila Penmana

Nějakou dobu se v Lepších fotkách neobjevilo téma street fotografie. Na fotografa Phila Penmana jsem narazil prostřednictvím článku o tom, jak zpracovává černobílé snímky, a skončil jsem u procházení jeho portfolia. Ať už jde o zmíněné černobílé pojetí nebo o barvu, které se Phil rovněž občas nevyhýbá, mnohokrát jsem zde narazil na snímky, které mě zaujaly svými nápady, či atmosférou a světelnými podmínkami. Pokud se o street fotografii zajímáte, doporučuji ke shlédnutí.

Krátce

V minulém newsletteru šotek způsobil, že nefungoval odkaz na video s tipy pro pózování rukou při portrétním focení, proto je tu dnes znovu ・ Obsáhlý článek se spoustou příkladů a inspirativních tipů pro svícení jedním světlem ・ Zajímavé video o focení portrétu ve vybrané lokaci – Gavin Hoey v něm ukazuje použití rekvizit pro výraznější stylizaci, vymýšlí zajímavé pozice a ukazuje i něco málo z postprodukce, v níž řeší detaily, které na scéně přehlédl a nebo s nimi nemohl nic udělat ・ V krátkém videu od COOPH ukazuje Vincent Lagrange, jak fotí své zvířecí portréty – jeho přístup je velmi sympatický a řadu tipů oceníte i v praxi ・ Přestože jsem silným zastáncem přístupu, že vhodná technika je nutnou, nikoliv však postačující podmínkou pořízení kvalitních fotografií, s chutí jsem si přečetl článek, který ukazuje ikonické fotografie s fotoaparáty, pomocí kterých vznikly ・ Místa, která si příroda vzala zpět, jsou spíše sbírkou kuriozit, ale některé fotografie v seznamu jsou poměrně zajímavé, případně mohou být inspirací pro hledání podobných lokací ・ Úvod do fotografie hlubin vesmíru (video) ・ Inspirace pro budoucí zatmění Slunce. Potíž je jen v tom, že nad ČR bývají úplná zatmění dosti vzácná.