112. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace tentokrát dorazil v neděli – pozdě, ale přece :). Dnes tu máme surrealistické fotografie místnosti vyvedené v jediné barvě, fascinující fotografické pohledy do hlubin arktických moří, dokument zachycující prostředí ilegálních hledačů mamutích klů, obsáhlou várku tipů pro použití blesku ve svatební fotografii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Colors – surrealistické fotografie místnosti vyvedené vždy v jediné barvě

Fotografka Karen Jerzyk se věnovala aranžované fotografii v prostředí opuštěných budov až do okamžiku, kdy byla zadržena za nepovolený vstup. Tato zkušenost jí posunula k tvorbě jiného druhu, kdy se věnovala především autoportrétům ve vlastním sklepě. Později jí další náhoda přihrála najednou starou televizi a modrou barvu ve spreji a odtud byl už jen krůček k projektu Colors, pro nějž Karen vytváří snové kompozice, v nichž celou místnost i všechny propriety barví do jednoho tónu. Podobný projekt samozřejmě nutně rozvířil diskusi na téma, jestli úsilí věnované fyzické úpravě přináší fotografiím nějakou hodnotu oproti tomu, kdyby obarvení proběhlo v postprodukci, ale mně osobně spíš zajímá to, co nakonec fotografie ukáže, a to se mi v případě Kareniny práce líbí tak, jak to je.


Fotografie fascinujících stvoření hlubin

Mořský biolog Alexander Semenov se věnuje podvodní fotografii se zaměřením na bezobratlé živočichy arktických moří a u každého jeho snímku si můžete vybírat, jestli se necháte ohromit provedením a technickou dokonalostí nebo živočichem, kterého zachycuje. Z mého pohledu je rozhodně zajímavé obojí, takže jsem si užíval dvojnásob – a věřím, že mezi vámi bude dost podobně postižených :) Takže: vzhůru do hlubin chladných moří.


Ilegální obchod s mamutími kly objektivem fotografa

Fotograf Amos Chapple se vydal do odlehlých sibiřských oblastí, kde dokumentoval ilegální obchod s mamutími kly. Za ním stojí především poptávka z Číny, která vyhnala cenu klů do výše 35 tisíc dolarů za kus – motivace pro místní lidi, jejichž obvyklý výdělek dosahuje zhruba 500 dolarů měsíčně, je pochopitelná a těžko někoho překvapí, že podstupují nejen tvrdou dřinu, ale také riziko postihu a řadu dalších nebezpečí. Bohužel, lov klů má závažný dopad i na životní prostředí a nakonec ani hledačům často nepřinese štěstí – jen málo z nich uspěje, a ti, kterým se to povede, leckdy utopí své štěstí ve vodce.


Využití blesku mimo fotoaparát (nejen) pro efektní svatební fotografie

Článek fotografa Carstena Schertzera důkladně přibližuje 10 technik využití externího blesku pro vytvoření zajímavých svatebních fotografií. Schémata rozmístěné blesků zde nenajdete, ale jednotlivé postupy jsou dobře popsané a demonstruje je vždy několik komentovaných fotografií, ze kterých toho můžete také mnoho vyčíst. Dobrá práce a povinné čtení pro všechny, kdo chtějí rozšířit svůj fotografický repertoár i o práci s bleskem.

Krátce

Jak správně smotat kabely nebo provazy, aby se vám nezauzlovaly (video) ・ Několik tipů pro fotografování zátiší (video) ・ Fotoaparáty Sony začaly nedávno společně se šumem odstraňovat i hvězdy ve fotografiích noční oblohy. Nyní vyšla aktualizace firmware, která to měla napravit, ale „pojídání“ hvězd prý pokračuje ・ Krátký dokument o tom, jak BBC točila pro sérii Earth II noční záběry (video) ・ A ještě jedna malá odbočka k natáčení videa: šikovné rady pro lepší výsledky při natáčení telefonem (video)Jak se vypořádat s dvojitou bradou v portrétní fotografii (článek + video)Kreativní „dvojexpozice“ ve Photoshopu (video) ・ Zajímavý nápad: použít dron jako držák blesku v situacích, když asistent nebo stativ nedosáhne, kam je třeba ・ Zpracování černobílé fotografie v Lightroom (video) ・ Úvod do fotografování 360° záběrů interiérůNěkolik tipů pro focení ve tmě od Wasima Ahmada ukazuje, jak můžete využít například telefon pro přisvícení popředí, které fotografii posune výš ・ Již dvakrát se v Lepších fotkách objevil projekt surreálně zakřivených krajin Flatland – pokud byste si něco podobného chtěli zkusit, tady je návod ・ Rovněž Eric Paré tu není nováčkem – tentokrát si ke svému malování světlem vybral jako kulisu bouři s blesky a nechtěně vytvořil fotku, kterou neplánoval. Ale upřímně: ta plánovaná (v článku o kousek dál) je podle mě lepší :)