113. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tu máme návod pro začínající dobrodruhy, jak strávit nějaký čas s fotoaparátem mimo civilizaci, představení práce fotografa jídla Erica Wolfingera, minimalistické pastelové krajiny Lucy Tomboliniho, dokument o jihoafrických a indických fotbalových fanoušcích a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

S fotoaparátem do divočiny

Pokud patříte k těm, kdo by občas rádi utekli z civilizace vyčistit si hlavu s fotoaparátem někde v přírodě, pak možná shledáte užitečným miniseriál Týden v divočině, v němž Daniel Laan popisuje své cestování po skotské vysočině a především poskytuje řadu rad o tom, co by se vám mohlo hodit a jak se na cestu připravit. Zkušení cestovatelé je už asi budou mít zažité, ale věřím, že pro řadu lidí to bude přínosné. Ačkoliv nejde o čistě fotografické téma, články doprovází i pěkné snímky (zejména prales v druhé části).

Catch the Spirit (© Daniel Laan)

Catch the Spirit (© Daniel Laan)


Eric Wolfinger – Beyond the Plate (video)

Projekt SmugMug Films představuje fotografy velmi poutavým způsobem, takže se na jejich videa vždy rád podívám, ať už jde o jakýkoliv žánr. Snímek Behind the Plate mě bavil dvojnásob, protože kromě fotografie v něm jde také o dobré jídlo, jehož poznávání a focení se Eric Wolfinger věnuje, a vlastně také trochu o surfování. Což je, jak jistě uznáte, neodolatelná směsice :) Každopádně Eric je zajímavý člověk s tak inspirujícím přístupem k focení i životu, že mě jeho video vyloženě pozitivně nabilo. A navíc opravdu skvěle fotí.

Z videa Beyond the Plate

Z videa Beyond the Plate


Luca Tombolini – Minimalistické krajiny

Krajina je krajina a vyfotíte jí jen tak, jak si tam leží a jak na ní svítí slunce. A nebo je to jinak? Fotograf Luca Tombiolini fotí krajinu svým zcela osobitým způsobem – většinou v pastelových barvách a minimalistickém podání, které jde proti proudu dnešních trendů, kdy krajina bývá barevná, nejlépe v zapadajícím slunci, motivy jsou dramatické a snímá se ultraširokoúhlým objektivem. Jestli je lepší to či ono se nemá cenu dohadovat, protože to záleží na vkusu a chuti každého z nás. A tak je to dobře, protože fotografie jako obor by měla určitě stavět na pestrosti a odlišných přístupech.

Jedna z minimalistických krajin Lucy Tomboliniho ©

Jedna z minimalistických krajin Lucy Tomboliniho ©


Indičtí a jihoafričtí fanoušci fotbalu a Premier League

Fotograf Charlie Clift se za podpory anglické Premiere League vydal fotografovat fotbalové příznivce ve světě. V článku představuje své zkušenosti s fotografováním v Jihoafrické republice a Indii a text pochopitelně doplňují jeho fotografie fanoušků a fotbalistů z těchto zemí. Povedený dokument ukazuje dosah popularity vrcholového sportu, ale také některé dopady vzdělávacího projektu Premier Skills, v jehož rámci se (nejen) s fotbalem setkávají děti v nejchudších oblastech světa. Velmi povedená série.

Milovníci fotbalu ze Soweta v Jihoafrické republice (© Charlie Clift)

Milovníci fotbalu ze Soweta v Jihoafrické republice (© Charlie Clift)

Krátce

Videotutoriál Aarona Nace ukazuje jak retušovat vlasy. Jsem docela rád, že nefotím žánry, kde jsou podobné úpravy žádané, ale kvalitu tohoto návodu to rozhodně nesnižuje (video). · Něco pro milovníky letadel – jak se točí a fotí propagační materiály pro leteckou společnost. Samozřejmě ve vzduchu, nikoliv na zemi (video) · Je lepší přirozené nebo umělé světlo? Užitečný článek říká, že jedno není lepší než druhé a nejlepší je ovládnout obojí · Výzva nudného pokoje aneb zajímavé cvičení pro začínající filmaře · Několik tipů, proč se nedržet za každou cenu určení objektivů, aneb i na portrét můžete použít širší sklo nebo na skupinu teleobjektiv (video) · Pokračování série Laws of Light, tentokrát o emocích, které světlo probouzí (video) · Úvod do panningu neboli sledování pohyblivého objektu při delším čase závěrky (video) · Přesně ostření hvězd s Bahtinovovou maskou · Nejlepší fotografie soutěže Dog Photographer of the Year 2017

Jedna z oceněných fotografií ze soutěže Dog Photographer of the Year (© Emma Williams)

Jedna z oceněných fotografií ze soutěže Dog Photographer of the Year (© Emma Williams)