111. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme netradiční dětské portréty pořízené mokrým kolodiovým procesem, fotografie vzdávající poctu malíři Edwardu Hopperovi, jednu povedenou reportáž ze závodů historických aut, velmi inspirativní video, které se vám pokusí poradit, jak tvořit, když se mozek vzpírá a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Dětské portréty mokrým kolodiovým procesem

Ke klasické temné komoře jsem nikdy nepřilnul, ale o to víc mě přitahují historické techniky. Jakmile narazím na zajímavý projekt pracující s některou z nich, nemohu si pomoci – a zvláště rád mám portréty tvořené mokrým kolodiovým procesem. Španělská fotografka Jacqueline Roberts právě s jejím využitím portrétuje děti a snaží se přitom nabořit zažitý princip, že jsou to za všech okolností bezstarostná, veselá a roztomilá stvoření. Asi ne každému bude tento přístup vyhovovat, ale mně se velmi zamlouvá.


Hopper Meditations – fotografie vycházející z maleb Edwarda Hoppera

Jako poctu malíři, grafikovi a ilustrátorovi Edwardu Hopperovi, který byl hlavním představitelem amerického realismu, pojal fotograf Richard Tuschman svůj projekt Hopper Meditations. Nesnaží se v něm doslova citovat svůj vzor, ale spíše vystavět obdobnou atmosféru a zdůraznit citové vztahy postav s využitím poměrně úsporných výrazových prostředků. Výsledek je velmi působivý a stojí za shlédnutí (některé fotografie obsahují nahotu). A mimochodem, rovněž není tak docela od věci podívat se i přímo na malby samotného Hoppera.


Laurent Nivalle – Le Mans Classic 2012

Někdy se tak stane, že mě jeden článek, o kterém píši, přivede k jinému. To je i případ fotografické reportáže z Le Mans Classic 2012, kterou vytvořil fotograf Laurent Nivalle. Dostal jsem se k ní přes dřívější zde odkazovaný článek o focení aut od Amy Shore a byla by škoda si jej neukázat, i když je již staršího data. Pokud máte rádi auta, reportáž a černobílou fotku, bude se vám myslím reportáž ze závodu historických automobilů, který se jezdí na stejném okruhu, jako známějších 24 hodin Le Mans. Doporučuji sledovat (mimo jiné) i kompozici, která porušuje zaběhaná pravidla, ale přesto podle mě funguje výborně.


Jak tvořit, když „to necítíte“ (video)

Mám rád videa Seana Tuckera a způsob, jakým o focení uvažuje. Ve svém prozatím posledním příspěvku se zabývá tím, jak tvořit, když necítíte inspiraci a vaše hlava naopak generuje hromadu věrohodných argumentů, proč to nepůjde, proč raději vůbec nebrat foťák do ruky. Je super uvědomit si, že ten blok nemáte v hlavě jen vy a že vlastně nesouvisí s tím, jak moc toho umíte. Na rozdíl od hrdě znějících, leč ve skutečnosti většinou nic neříkajících motivačních citátů Sean vysvětluje, jaké jsou jeho vnitřní brzdy, a jak se s nimi potýká. Myslím, že se v tom pozná nejeden z nás a možná, že stejně dobře uplatníme některé Seanovy rady a postupy. A abych nezapomněl, výborně natočené je i video samotné.

Krátce

Rychlý, ale užitečný úvod do kolorování černobílých fotografií ve Photoshopu. Nečekejte magii, která odvede jemnou práci za vás, ale některé tipy vám pomohou dosáhnout lepších výsledků (video) ・ 30 způsobů kompozice s ukázkovými fotografiemi ・ Povedená ukázka kompletní postprodukce interiérové fotografie (video) ・ Úvod do používání ND filtrů (video) ・ Série krátkých videí Explorers of Light z produkce Canon USA představuje 25 zajímavých fotografů a jejich práci. Zatím jsem jich viděl asi pětinu a vypadá to na slušnou porci inspirace. (video) ・ Velmi rozsáhlý návod, jak tvořit věrohodné digitální kompozice (video) ・ A ještě jedna digitální kompozice – ovšem notně neobvyklá: fotografka a retušérka Karen Alsop umožnila pomocí Photoshopu setkání dětí s jejich praprapraprababičkou (video)