110. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme portréty něžných mořských obrů, ukázku svícení stylizovaného portrétu jen s pomocí LED svítilen, rady pro focení rodiny v její domácnosti, svícení láhve vína s jedním bleskem, městský wildlife a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Giants – portréty keporkaků

Australský fotograf Jem Cresswell vytvořil vynikající sérii portrétů keporkaků, úžasných velryb dorůstajících úctyhodné délky až 19 metrů a přesto působících jemně a citlivě. Po fotografické stránce se jedná o černobílé fotografie, které bezpochyby svým pojetím přesahují obvyklé hranice wildlife žánru. Působivá záležitost – a to i v případě, že příroda a podmořská fotografie nejsou vyloženě vaším tématem. Fotografie doplňuje i krátké video o projektu, který vznikal tři roky.


Stylizovaný portrét nasvícený pouze LED svítilnami

Fotografie, to je především světlo – a zdroje světla mohou být různé. Fotograf Daveed Benito ve svém videu předvádí, že stylizovaný portrét lze nasvítit i svítilnami. Na dvou ukázkách si můžete prohlédnout, jak vytváří kompletní světelnou atmosféru snímku s použitím LED svítilen a barevného celofánu. Výsledky jsou bezpochyby povedené a dobře demonstrují, že k jedné cestě vede mnoho různých cílů. Pokud se ovšem rozhodnete experimentovat s podobnou technikou, počítejte s možnou nutností využití vyšší citlivosti ISO.


Jak vybírat místo pro focení rodiny v jejich domově

Pokud fotíte klienty, kamarády či rodinu u nich doma, můžete se potýkat s výběrem vhodného místa. Fotografka Louise Downham sepsala své tipy, kde v domácnosti nejlépe fotit – věnuje se v něm stylizovaným portrétům formálnějšího i uvolněného stylu, zachycení přirozeného chování rodiny, individuálním a skupinovým fotografiím dětí a krátce také fotografování novorozenců. Mým favoritem je rada pro focení sourozenců: vypusťe děti do postele rodičů. Článek doprovází samozřejmě i ukázkové fotografie.


Městský wildlife

Pokud sledujete fotografickou soutěž Wildlife Photographer of the Year, nejspíš jste už viděli některou z fotografií Sama Hobsona, který se zaměřuje na wildlife v městské zástavbě. Využívá k tomu zejména dálkově ovládané fotoaparáty se širokoúhlými objektivy, ale na rozdíl od řady podobně pořízených snímků, kdy je obvykle důležitější, že zvíře přišlo, než to, jak je vyfocené, jsou ty jeho často zajímavě komponované a obstojí i před kritickým okem – což nakonec potvrzují ocenění, které získaly.


Jak na focení láhve vína s jedním světlem

Dustin Dolby nás nedávno učil, jak s levnými systémovými blesky vyfotit skvěle luxusní produktovou fotografii, a i tentokrát se věnuje podobnému tématu, když poradí, jak vyfotit láhev vína s jediným bleskem. Stejně jako minule jde samozřejmě o sérii fotografií, během kterých se světlo přemísťuje, a které se následně zkombinují v postprodukci, ale to nic nemění na tom, že jde o užitečný postup pro všechny, kdo rozsáhlejším světelným parkem nedisponují. Obdobné postupy jde samozřejmě využít i pro další podobné náměty.

Krátce

„Potřebuji zase novou baterii do Canonu 7D II – přál bych si, aby mi neodešla každých pár týdnů.“ „Ale víte, že jí můžete dobít?“ „Moment, opravdu?“. Aneb co můžete zažít, když pracujete v obchodu s fototechnikou ・ Obří prohledávatelný archiv více než 2 milionů historických fotografií ・ Povedené video vás provede kompletním procesem v temné komoře ・ Několik tipů pro rychlejší zpracování fotografií v Lightroom – za sebe doplním, že místo Photo Mechanic, který je vynikající, ale také poměrně drahý, můžete použít FastRawViewer. VSCO Keys jako levnější (byť méně komfortní co do nastavení) alternativu k PFixeru pak zmiňuje samotné video. ・ Jak využívat odlesky (lens flare) ve svůj prospěch ・ Jednoduché a funkční svícení skla jedním světlem ・ Nový atlas světelného znečištění oceníte, pokud fotíte noční oblohu. U nás jsou už možnosti chabé, o stupínek temnější místa jsou na Slovensku nebo v Rakousku. Za úplnou tmou pak musíme ještě dále. ・ Kvalitní velkoformátové fotoaparáty byly vždy velmi nákladnou záležitostí, ale firma Intrepid Camera se snaží tento fakt změnit. V současné době běží na Kickstarteru kampaň na nejkompaktnější a nejdostupnější fotoaparát formátu 8×10 palců. Krásná záležitost, ale v návalu nadšení nezapomeňte, že budete potřebovat i objektiv, který může stát stejně či víc než fotoaparát samotný. ・ A ještě jedna crowdfundingová kampaň – tentokrát na objektiv, který udělá z vašeho fotoaparátu dírkovou komoru s proměnlivou clonou  ・ Povedené video natočené miniaturním stogramovým dronem ・ Panoramatický fotoaparát vyrobený pomocí 3D tisku ・ 10 triků používaných při komerčním fotografování jídla ・ Jak vyfotit Mléčnou dráhu z okénka letadla – plus další ukázky toho, co jde tímto způsobem dosáhnout, v diskusi pod článkem ・ Doplnění zátiší o bokeh a odlesky