109. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme vkusný a elegantní boudoir, svatební portrét jednoho páru od 12 zcela odlišných fotografů, netradiční fotografie nočního Central Parku, surreálnou kompozici Erica Johanssona, knihu zachycující pět let fotografování urbexu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. V pondělí začíná série přednášek FotoŠkoda Fest, která potrvá celých týden. V sobotu 3. 6. od 12:00 hodin zde budu promítat své fotografie z cest za zvířaty v evropské přírodě. Pokud vás wildlife fotografie zajímá, přijďte se podívat – budu se na vás těšit!

Články a zajímavosti

Jak na vkusné a elegantní pojetí boudoir fotografie

Server FStoppers představuje práci a přístup fotografa Rexe Jonese k boudoir fotografii a je to z mnoha důvodů velmi osvěžující čtení. Důležité je už první pravidlo, které si Rex stanovil: „Opravdu se snažím při boudoir focení vyhnout přístupu ,pojď ke mně’, protože to není příběh, který chci vyprávět. Cílím na jednoduchou eleganci. Chci zachytit přirozenou krásu lidí bez předvádění.“. Rex se také vymyká tím, že pracuje prakticky výlučně s přirozeným světlem, kterému přizpůsobuje i termíny focení. Většinou si vystačí s jedním pevným sklem, využívá oblečení, které si dámy samy přinesou. A úzkostně si hlídá, aby je nesměroval do pozic, které jim nebudou příjemné, což považuje za aspekt, který se do fotografií vždy negativně promítne. S tímto přístupem cítím velmi silné souznění takže jsem tento článek nemohl přejít bez povšimnutí.


Svatební portrét dvanáctkrát jinak

Bjarke Ahlstrand má díky své práci velmi dobré vztahy s fotografickou komunitou v Dánsku, a tak, když se ženil, požádal dvanáct fotografů, aby mu nafotili svatební portrét. Zadání bylo jednoduché – zachytit spojení dvou osudem si předurčených milenců – a omezení žádná. Asi tušíte, že něco podobného muselo nutně vyústit v sérii velmi různorodých fotografií, ale možná vás překvapí, jak moc odlišné jsou (a také to, co si někteří tvůrci pod osudovým propojením představují :). Každopádně zajímavý, byť ne zase tak ojedinělý experiment.


Noční Central Park

Je s podivem, pokolikáté už píšu v Lepších fotkách o tom, jak se nemoc stala příčinou vzniku fotografického projektu. Fotograf Michael Massaia se v roce 2007 začal potýkat s nespavostí a řešením pro něj byly dlouhé noční procházky Central Parkem s velkoformátovým fotoaparátem. Během nich zachycuje toto místo obvykle pulsující životem coby opuštěnou městskou krajinu utopenou v šeru, které místy narušuje jen svit osamocených lamp. Výsledky jsou atypické nejen dobou pořízení a zvoleným fotoaparátem, ale také želatinovým procesem, kterým byly vytvořeny pozitivy. Velmi zajímavý počin a také výborná ukázka toho, že i negativní věci lze vnímat jako příležitosti.


Eric Johansson – Full Moon Service

Fotografie Erica Johanssona tu není poprvé a jelikož mě jeho práce baví, tak možná ani naposledy. Snímek Full Moon Service, který mi připomněl povedený krátký film La Luna od Pixaru, doprovází i pěkné tříminutové video o jeho vzniku. Přesto (nebo právě proto), že sám při focení nerad scény vytvářím, obdivuji každého, kdo umí dotáhnout takovéto nápady od skici až po výslednou fotografii. Mimochodem, od stejného autora stojí z poslední doby také za shlédnutí tento projekt.


Pět let focení urbexu v knize Orphans of Time

Patříte–li k vyznavačům žánru urbex, možná znáte fotografku Rebeccu Bathory – a pokud ne, není od věci se na její práci podívat. Autorka momentálně vydává vlastním nákladem knihu Orphans of Time, která bude obsahovat 240 fotografií z 500 opuštěných (a často bohužel nevratně chátrajících) míst, která s fotoaparátem navštívila během posledních pěti let. Její fotografie jsou melancholickou připomínkou a záznamem mizející krásy staveb, na které se zapomnělo a které už často nemají žádnou budoucnost. Potěšující pro mě osobně je zpracování fotografií, které je podstatně decentnější než většina toho, co v tomto žánru typicky vídáme. Pokud vás kniha zaujme, můžete přispět na její financování na Kickstarteru.

Krátce

Několik inspirativních portrétů v islandské krajině ・ Zajímavý fotografický pohled na balet ・ Režírujte fotografovaného místo pozicování – krátké video, které by se mohlo hodit každému, kdo fotí aranžované snímky lidí ・ Připadá mi, že blog 500px ISO poněkud umírá, ale po čase se tam objevil alespoň výběr fotografií noční oblohy ・ Příběh vzniku fotografie hory Fuji podle předlohy na pětisetjenové bankovce ・ Rozsáhlý, více než 4 hodiny trvající kurz postprodukce ve Photoshopu ・ Timelapse video A Taste of New York vás nechá „ochutnat“ New York – nikdy jsem tam nebyl, ale takhle nějak si jej představuji. A video samotné obsahuje spoustu tvůrčích nápadů. ・ Neobvyklý nápad z kategorie vyrob si sám: „kovové“ rezavé pozadí vyrobené z překližky ・ Rozpohybujte statické fotky, aleb s trochou ruční práce můžete oživit fotografie pohybem (osobně bych tohoto efektu používal jen u statických fotografií se změnou perspektivy – ty, kde je přidán pohyb osob jsou poněkud nepřirozené) ・ DJI přidává do své nabídky ještě menší a levnější dron Spark. Není to samozřejmě bez kompromisů, ale i v něm najdete některé technologie z vyšších modelů. ・ Fotografický dokument rebelující mládeže 70. let ・ Zdá se, že 500px prodává fotografie na Fotolii bez uvedení autora. Můžete se z toho odhlásit, ale pachuť zůstává – nějak se mi stále méně chce sem své fotografie nahrávat. ・ Chytrý nápad na ozvláštnění portrétního focení pomocí tvarů prosvícených skrz pozadí