106. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme chytrou a lehkou náhradu panoramatické hlavy pro tahání do hor, způsoby fotografického průzkumu pro krajináře, stoleté Čechy, profesionální produktovou fotografii s levnými blesky, zrcadlení v solném jezeře a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Víte, že pro server Paladix píšu seriál o dostupném a velmi povedeném fotografickém editoru Affinity Photo? Vyšlo již deset dílů, což by vám na nějakou dobu čtení mělo vystačit :) A pokud byste nechtěli čekat na další, mohu vám připravit kurz práce v této aplikaci na míru.

Články a zajímavosti

Náhrada panoramatické hlavy do hor

Pro jednou tu máme zase článek z tuzemska. Na serveru Fotorádce.cz vyšel zajímavý text o náhradě speciální panoramatické hlavy zejména pro tahání do hor a pro další podobné situace, kdy je třeba šetřit hmotnost, a přitom si pokud možno nesnižovat použitelnost. Řešení navržené v článku má základ v dlouhé posuvné stativové destičce Benro MPB20, s pomocí které lze zajistit, aby se sestava otáčela okolo nodálního bodu objektivu, a která vášemu batohu přitíží o pouhých 300 gramů. Další varianty pak přidávají za cenu určitého navýšení hmotnosti a také počáteční investice nivelační základnu dovolující rychlé srovnání hlavy do vodorovné polohy a rotátor s indexací, který umožňuje otáčení fotoaparátu o patřičné úhly bez nutnosti vizuální kontroly v hledáčku nebo na displeji. Zajímavý nápad, který určitě příznivcům panoramat stojí za zvážení.

Nejlevnější a hmotnostně nejúspornější náhrada panoramatické hlavy

Nejlevnější a hmotnostně nejúspornější náhrada panoramatické hlavy


Fotografický průzkum pro krajináře

Minulý týden jsem se po delším čase radoval nad článkem z žánru krajinářské fotografii a teď jsem jimi naopak takřka zavalen. Fotograf Hank Christensen sepsal velmi obsáhlý článek o průzkumu a hledání lokalit pro krajináře. Najdete v něm řadu užitečných rad, počínaje jednoduchým uvažováním o tom, jestli právě fotografované místo nebude využitelné i v jinou denní dobu nebo v jiném ročním období, přes postupy, jak záběr vyhledat přímo v lokalitě, až po dnes moderní virtuální průzkum, který může pomoci s dlouhodobějším plánováním. Užitečný článek a navíc doprovázený povedenými fotografiemi.

Death Valley National Park (© Hank Christensen)

Death Valley National Park (© Hank Christensen)


Století Češi Jana Langera

Projekt Století Češi českého fotografa Jana Langera mám rád od okamžiku, kdy jsem některé fotografie z něj viděl na výstavě „25 let Institutu tvůrčí fotografie“. Jedná se vždy o dvojici portrétů, které tvoří stará fotografie z rodinných alb a v současnosti pořízený snímek s podobnou stylizací. Fotografických srovnání „tehdy a teď“ jsme už samozřejmě viděli více, ale tenhle mě zaujal právě svým zaměřením na lidi, kteří se dožili velmi vysokého věku, a propojením fotografií s informacemi o jejich životě (k těm se dostanete, pokud pod fotografií kliknete na ikonku s písmenem „i“ v kroužku).

Z projektu Století Češi (© Jan Langer)

Z projektu Století Češi (© Jan Langer)


Jak na profesionální produktovou fotografii s levnými blesky

Profesionálně vyhlížející produktové fotografie nemusí nutně vyžadovat drahou výbavu. Úvodem je dobré si říct, že lepší technika vám může pomoci vyřešit některé problémy a usnadnit tak práci, ale zároveň je dobré vidět, že i s omezenými možnostmi jde dosáhnout výborných výsledků. A o tom nás právě přesvědčuje video fotografa Dustina Dolbyho, který předvádí kompletní workflow pro fotografování produktu s pomocí levných systémových blesků. Během něj demonstruje jak vlastní svícení a focení, tak následnou postprodukci, při níž dolaďuje výsledek k perfektnímu vyznění. Užitečné jsou také jeho rady a komentáře k vyladění vzhledu produktu.

Ukázka z videa

Ukázka z videa


Saltscapes – solné jezero a země se zrcadlem

Solné plantáže, pláně a jezera přitahují zjevně pozornost fotografů na celém světě. Australan Murray Fredericks si vybral za svůj námět bezodtokové slané Eyreovo jezero, ale podobně jako v dřívějších případech, o kterých jsem zde už psal, ani on nepracuje pouze s dostupnou krajinou, ale něco si do ní přidává. To něco je velké zrcadlo, s jehož pomocí zachycuje zvláštní krajinářské kompozice s odrazy mraků, horizontu či hvězd. Výsledkem jsou velmi neobvyklé grafické a barevně poutavé fotografie. Někdy konkrétnější, jindy velmi abstraktní a nutící k zamyšlení, na co že se to vlastně díváme – to zvláště v případě, kdy se v obraze kombinují odrazy nejen v zrcadle, ale také ve vodní hladině samotného jezera. Výborný nápad i zpracování, a v tomto případě nemohu opominout ani nadšení, které musí být nutné k tomu, abyste dotáhli těžké zrcadlo kamsi doprostřed pouště.

Noční pohled na Eyreovo jezero se zrcadlem (© Murray Fredericks)

Noční pohled na Eyreovo jezero se zrcadlem (© Murray Fredericks)

Krátce

Povedené timelapse video rozkvétání japonských třešní pořízené pomocí dronu ・ Zajímavá třístupňová technika doostřování fotografií ・ Takřka kapesní blesky Godox AD200 poskytují navzdory kompaktnímu provedení téměř trojnásobný výkon oproti systémovým – pokud vás podobné řešení zajímá, nevynechejte recenzi na Fstoppers (a případně ještě druhý článek tamtéž) ・ Vodotěsný dron, který nejen létá, ale i plave ・ Cenově přijatelná cesta ke střednímu formátu, aneb představení filmového fotoaparátu Mamiya RB67 ・ Užitečný tip pro vyvážení bílé ve složitých situacích – dočasným navýšením sytosti se odhalí dominantní barva, kterou pak můžete poměrně snadno korigovat ・ Napadlo vás někdy, jaké by to bylo vyrobit si vlastní objektiv? Nejspíš asi ne, ale přesto je docela zajímavé podívat se, jak to někdo opravdu dělá :) ・ Několik základní rad jak na marketing pro fotografy a filmaře ・ Harper’s Bazaar promítal fotky na Empire State Building ・ Wacom nabízí dvě zajímavé e–knihy o problematice barev zdarma (po registraci) ・ A další nabídka zdarma: DxO poskytuje starší verzi svého RAW konvertoru DxO Optics Pro 9 ・ Motorizovaný slider z Lega Technics ・ Zdá se, že Sony poněkud znemožnilo focení hvězd pomocí a7RII a a7SII – aktuální firmware totiž odstraňuje šum tak, že mizí také hvězdy. Postižen je i RAW a funkci není možné vypnout. ・ Povedené hyperlapse video z Říma s několika zajímavými nápady ・ Perfektní vysvětlení, jak nasvítit 3 základní typy povrchů: odrazivé, průhledné i „obyčejné“

Ukázka z videa, jak nasvítit tři základní typy povrchů

Ukázka z videa, jak nasvítit tři základní typy povrchů

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.