107. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme povedené timelapse video rozkvétajících květin, příběh fotografa, který uspěl v profesionálním segmentu s tím, co ho baví, disneyovské princezny v konfrontaci s reálnými problémy dnešní doby, starší, ale výborný článek o focení portrétů v městském prostředí, článek o tvůrčí svobodě při úpravě fotografií a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Už jen tento víkend máte možnost navštívit výstavu fotografií Czech Nature Photo, kterou jsem sestavil z prací šestice fotografů přírody.

Články a zajímavosti

Spring – povedené timelapse video rozkvétajících květin

Pokud se zajímáte o časosběrná videa, pak byste neměli minout to s názvem Spring od Jamieho Scotta. Zrychlené rozkvétání květin samozřejmě není v tomto oboru novým nápadem, ale Jamie pojal své video velmi tvořivě – neobvykle pracuje především se sliderem, s jehož pomocí vytváří dojem nekonečného pohybu – a narazíte v něm na řadu mimořádně zajímavých a inspirujících momentů. Povedená práce. V odkazovaném článku najdete i informace a fotografie ze zákulisí.


Jak najít svůj prostor na trhu profesionální fotografie

Tento článek není univerzálním návodem, jak se uchytit v tak saturované branži, jako je profesionální fotografie, ale spíše příběhem jednoho fotografa. Přesto je ale zajímavé si jej přečíst, protože mnohé z toho, co jeho autor píše, může uplatnit prakticky každý. Zajímavé je mimo jiné i to, v jakém žánru se britský fotograf Alastair Philip Wiper uchytil – fotí totiž převážně průmyslové a vědecké náměty. Je pravda, že třeba v takovém svatebním byznysu bude asi větší nával, ale také bych řekl, že i proporcionálně více klientů. Každopádně příběhy a rady těch, kteří uspěli, jsou většinou užitečnou inspirací, a tento článek je navíc doplněn povedenými fotografiemi z průmyslového prostředí – další pak případně najdete na autorově webu.


Disneyovské princezny v konfrontaci s reálnými problémy

Řekl bych, že za tu dobu, co píšu Lepší fotky, jsem už viděl nejméně deset projektů inspirovaných princeznami z Disneyho pohádek. Ten, který chci představit dnes, mi ale připadá zdaleka nejpůsobivější. Fotografka Shannon Dermody v něm konfrontuje princezny s reálnými problémy dnešní doby, jako jsou domácí násilí, drogy, obchod s lidmi a další. Cílem projektu je samozřejmě poukázat na existenci jevů, před kterými leckdy přivíráme oči, ale pro mnohé jsou každodenní realitou. Na projektu musím ocenit jak spojení jednotlivých postav s konkrétními problémy, tak technické provedení. Pro slabší povahy upozorňuji, že některé fotografie, byť inscenované, jsou poměrně explicitní.


Jak na městské portréty

Starší, ale stále přínosný článek Damiena Lovegrovea o tom, jak fotit stylizované portréty v městském prostředí. Damien je v tomto žánru jako doma a jeho práci mám navíc moc rád (ostatně, již několikrát jsem jí zde prezentoval). V textu se dozvíte o výběru a průzkumu místa, stylingu, svícení i technice a řadu dalších praktických tipů. Doprovázejí jej navíc fotografie s popisem způsobu jejich pořízení, takže se rozhodně jedná o velmi užitečnou studnici inspirace a rad.


Nebojte se tvůrčí svobody při úpravě fotografií

Debata o tom, jestli a jak moc upravovat fotografie, je pravděpodobně věčná a nikdy nedojde rozřešení. V současnosti je nepochybně modní výraznější stylizace (saturované krajiny, zastřené stíny, barevné gradace), což možná trochu svádí k tomu vrhnout se na fotografie s přirozeným podáním, ale byla by trochu škoda vzdát se kvůli tomu možnosti fotografii třeba i výrazně pozměnit, pokud to pomůže podtrhnout to, co chcete vyjádřit. A o tom je právě článek Michaela B. Stuarta, který vysvětluje, proč považuje za důležité využít při úpravách naplno tvůrčí svobody a demonstruje to na řadě svých převážně černobílých snímků.

Krátce

Inspirujte se, ale ne u jiných fotografů – aneb možné zdroje inspirace ・ Peněženka s kapsami na SD karty ・ Zajímavé video o tom, kterak dosáhnout film noir vzhledu – primárně je určeno pro filmaře, ale řadou věcí se mohou inspirovat i fotografové ・ Nejlepší filmové záběry všech dob ・ Netradičně pojaté video ukazuje, jak vytvořit tři různé nálady v jedné místnosti ・ 11 tipů pro portrétní fotografii ・ Ohebný slider nabízí filmařům vskutku zajímavé možnosti ・ Pár tipů pro zájemce o prodej fotografií ve fotobankách ・ Chytrý závěsný systém umožňuje snadné a perfektní rozmístění rámů bez složitého vyměřování ・ Naprosto luxusní reklamní kampaň na zvířecí útulek s vynikajícím fotografickým nápadem