107. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme povedené timelapse video rozkvétajících květin, příběh fotografa, který uspěl v profesionálním segmentu s tím, co ho baví, disneyovské princezny v konfrontaci s reálnými problémy dnešní doby, starší, ale výborný článek o focení portrétů v městském prostředí, článek o tvůrčí svobodě při úpravě fotografií a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Už jen tento víkend máte možnost navštívit výstavu fotografií Czech Nature Photo, kterou jsem sestavil z prací šestice fotografů přírody.

Články a zajímavosti

Spring – povedené timelapse video rozkvétajících květin

Pokud se zajímáte o časosběrná videa, pak byste neměli minout to s názvem Spring od Jamieho Scotta. Zrychlené rozkvétání květin samozřejmě není v tomto oboru novým nápadem, ale Jamie pojal své video velmi tvořivě – neobvykle pracuje především se sliderem, s jehož pomocí vytváří dojem nekonečného pohybu – a narazíte v něm na řadu mimořádně zajímavých a inspirujících momentů. Povedená práce. V odkazovaném článku najdete i informace a fotografie ze zákulisí.

Spring – jeden obrázek určitě nemůže nahradit shlédnutí celého videa (© Jamie Scott)

Spring – jeden obrázek určitě nemůže nahradit shlédnutí celého videa (© Jamie Scott)


Jak najít svůj prostor na trhu profesionální fotografie

Tento článek není univerzálním návodem, jak se uchytit v tak saturované branži, jako je profesionální fotografie, ale spíše příběhem jednoho fotografa. Přesto je ale zajímavé si jej přečíst, protože mnohé z toho, co jeho autor píše, může uplatnit prakticky každý. Zajímavé je mimo jiné i to, v jakém žánru se britský fotograf Alastair Philip Wiper uchytil – fotí totiž převážně průmyslové a vědecké náměty. Je pravda, že třeba v takovém svatebním byznysu bude asi větší nával, ale také bych řekl, že i proporcionálně více klientů. Každopádně příběhy a rady těch, kteří uspěli, jsou většinou užitečnou inspirací, a tento článek je navíc doplněn povedenými fotografiemi z průmyslového prostředí – další pak případně najdete na autorově webu.

© Alastair Philip Wiper

© Alastair Philip Wiper


Disneyovské princezny v konfrontaci s reálnými problémy

Řekl bych, že za tu dobu, co píšu Lepší fotky, jsem už viděl nejméně deset projektů inspirovaných princeznami z Disneyho pohádek. Ten, který chci představit dnes, mi ale připadá zdaleka nejpůsobivější. Fotografka Shannon Dermody v něm konfrontuje princezny s reálnými problémy dnešní doby, jako jsou domácí násilí, drogy, obchod s lidmi a další. Cílem projektu je samozřejmě poukázat na existenci jevů, před kterými leckdy přivíráme oči, ale pro mnohé jsou každodenní realitou. Na projektu musím ocenit jak spojení jednotlivých postav s konkrétními problémy, tak technické provedení. Pro slabší povahy upozorňuji, že některé fotografie, byť inscenované, jsou poměrně explicitní.

Alkoholismus (© Shannon Dermody)

Alkoholismus (© Shannon Dermody)


Jak na městské portréty

Starší, ale stále přínosný článek Damiena Lovegrovea o tom, jak fotit stylizované portréty v městském prostředí. Damien je v tomto žánru jako doma a jeho práci mám navíc moc rád (ostatně, již několikrát jsem jí zde prezentoval). V textu se dozvíte o výběru a průzkumu místa, stylingu, svícení i technice a řadu dalších praktických tipů. Doprovázejí jej navíc fotografie s popisem způsobu jejich pořízení, takže se rozhodně jedná o velmi užitečnou studnici inspirace a rad.

Rosalinde (© Damien Lovegrove)

Rosalinde (© Damien Lovegrove)


Nebojte se tvůrčí svobody při úpravě fotografií

Debata o tom, jestli a jak moc upravovat fotografie, je pravděpodobně věčná a nikdy nedojde rozřešení. V současnosti je nepochybně modní výraznější stylizace (saturované krajiny, zastřené stíny, barevné gradace), což možná trochu svádí k tomu vrhnout se na fotografie s přirozeným podáním, ale byla by trochu škoda vzdát se kvůli tomu možnosti fotografii třeba i výrazně pozměnit, pokud to pomůže podtrhnout to, co chcete vyjádřit. A o tom je právě článek Michaela B. Stuarta, který vysvětluje, proč považuje za důležité využít při úpravách naplno tvůrčí svobody a demonstruje to na řadě svých převážně černobílých snímků.

Seeing Things My Way (© Michael B. Stuart)

Seeing Things My Way (© Michael B. Stuart)

Krátce

Inspirujte se, ale ne u jiných fotografů – aneb možné zdroje inspirace ・ Peněženka s kapsami na SD karty ・ Zajímavé video o tom, kterak dosáhnout film noir vzhledu – primárně je určeno pro filmaře, ale řadou věcí se mohou inspirovat i fotografové ・ Nejlepší filmové záběry všech dob ・ Netradičně pojaté video ukazuje, jak vytvořit tři různé nálady v jedné místnosti ・ 11 tipů pro portrétní fotografii ・ Ohebný slider nabízí filmařům vskutku zajímavé možnosti ・ Pár tipů pro zájemce o prodej fotografií ve fotobankách ・ Chytrý závěsný systém umožňuje snadné a perfektní rozmístění rámů bez složitého vyměřování ・ Naprosto luxusní reklamní kampaň na zvířecí útulek s vynikajícím fotografickým nápadem

Z kampaně útulku World for all

Z kampaně útulku World for all

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.