105. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme várku rad pro (nejen) začínající krajináře, zajímavé video o fotografování v mlze, článek o focení indického svátku Hólí, život chlapce s autismem očima a objektivem jeho matky a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Už jen dva týdny zbývají do konce výstavy fotografií divoké přírody Czech Nature Photo, kterou můžete navštívit v pražském Czech Photo Centre. Společně s výstavou skončí také lhůta pro příjem fotografií do stejnojmenné fotografické soutěže, takže pokud máte zajímavé fotografie z přírody, určitě nám je pošlete a zapojte se do klání o zajímavé ceny!

Články a zajímavosti

Co dělat a co nedělat v krajinářské fotografii

Už nějakou dobu tu nebyl žádný edukativní materiál (nejen) pro začínající krajináře, tak to musím napravit. Fotograf Craig Roberts natočil video, ve kterém radí, co dělat a co nedělat při focení krajiny, a činí tak velmi kultivovaně, ačkoliv poměrně často výrazně zpochybňuje některé časté návyky a trendy v současné krajinářské fotografii. Mezi jeho rady patří například vyhýbání se ultraširokoúhlým ohniskům, silným neutrálním filtrům nebo focení přímo během západu či východu slunce. Craig samozřejmě nezpochybňuje, že cokoliv z toho může mít své opodstatnění, ale zároveň říká, že je třeba vždy ptát se, jestli daný postup či vybavení přinese do výsledné fotografie něco navíc.

Ukázka z videa Craiga Robertse

Ukázka z videa Craiga Robertse


Fotografování v mlze

A u krajiny ještě zůstaneme. Fotograf Andrew Marr připravil video o focení v mlze, ze kterého si můžete odnést užitečné postřehy a shlédnout také několik velmi příjemných náladových fotografií, které pořídil během procházky v ranním oparu. Jedním ze zajímavých postřehů je, že v mlze se oproti klasické krajinářské fotografii mohou častěji uplatnit i nižší clonová čísla a menší hloubka ostrosti, která ještě více dovolí objektům v popředí z fotografie vystoupit. V článku, který k videu vyšel na Fstoppers, najdete také základní rady, kdy a kde můžete mlhy očekávat, ze kterého jsem se třeba já osobně poučil o tom, že existují přinejmenším čtyři druhy mlhy.

Ukázka z videa (© Andrew Marr)

Ukázka z videa (© Andrew Marr)


O fotografování oslav svátku Hólí

Je možné, že jste o svátku Hólí ještě neslyšeli, ale řekl bych, že jste z něj skoro určitě viděli nějaké fotografie – jedná se o oslavu jara v Indii a Nepálu, jehož nejvýraznějším projevem je, že na sebe účastníci vrhají barevný prášek nebo se vzájemně polévají obarvenou vodou. Tento bujarý rej pochopitelně přitahuje fotografy, kteří se ovšem nemusejí potýkat jen s výběrem vhodného motivu či světla, ale také ochranou své techniky, která je zde nepochybně v ohrožení. Fotograf Jason Vinson sepsal své zkušenosti s focením oslav Hólí od výběru techniky a jejího zabezpečení až po způsob, kterým fotografování pojal, a je to zajímavé čtení, navíc doplněné špičkovými fotografiemi – za mě jedněmi z nejlepších, které jsem v tomto směru viděl. Doporučuji.

Svátek Hólí (© Jason Vinson)

Svátek Hólí (© Jason Vinson)


Kate Miller-Wilson zachycuje život svého syna s autismem

Fotografka Kate Miller-Wilson se před časem rozhodla dokumentovat život svého desetiletého syna trpícího autismem prostřednictvím fotografií, kterými se snaží lépe než slovy vyjádřit to, co ona a její rodina prožívá. Sama své pocity popisuje jako směs frustrace, smutku, radosti, zázraků a samoty, a osobně si myslím, že se jí to vše daří do portrétů, které tvoří, dostat. Každopádně tak či onak jde rozhodně o vynikající fotografie, které stojí za to vidět.

© Kate Miller-Wilson

© Kate Miller-Wilson

Krátce

V minulém vydání jsem odkazoval úvod do focení s bleskem nasazeným na fotoaparát a tentokrát tato minisérie pokračuje částí o blesku mimo fotoaparát ・ FlightLapse je vynikající timelapse video Mléčné dráhy, které pořídil pilot dopravního letadla během letu z Curychu do Sao Paola ・ Doostřování pomocí filtru High Pass je metoda, na kterou někdo nedá dopustit a jiný ji považuje za překonanou, ale určitě neškodí se s ní seznámit. Mrkněte také do diskuse pod článkem, kde je řada doplňujících tipů ・ Rady pro focení skupinových fotografií ・ Pěkná řádka tipů pro využití rybářského vlasce při aranžování fotografií ・ Zajímavý projekt – fotografie armádního jídla ve špičkové stylizaci. Líbí se mi nejen nápad, ale i provedení. ・ Výsledky soutěže Sony World Photography Awards si svůj odkaz určitě zaslouží, ale přiznám se, že z těch velkých fotografických klání mi dlouhodobě zrovna tohle svým výběrem moc nesedí. ・ Pokud chcete vidět něco fakt zvláštního, prohlédněte si tuto galerii „mindcraftových“ zvířat. Ale nápad se cení :) ・ Pokračování seriálu Laws of Light, tentokrát o separaci ・ Zajímavý článek o focení krajiny s bouřkou, výzvách, které to přináší, i postprodukci výsledných fotografií

Krajina v bouřce (© Daniel Laan)

Krajina v bouřce (© Daniel Laan)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.