104. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme superhrdinský komiks, který autoři nemalují, ale fotografují, několik rad pro focení tulipánových polí v Nizozemsku, tipy pro formální svatební fotografie od módního fotografa, využití perspektivních korekcí v krajinářské fotografii, postupy pro focení portrétů s bleskem na fotoaparátu a mnoho dalšího.

P. S. Pokud byste chtěli mít ve své sbírce signovanou fotografii od některých fotografů National Geographic, do konce týdne ji můžete získat v rámci akce ke Dni Země za 125 dolarů včetně poštovného, což je neobvykle nízká cena. Podrobnosti najdete na konci článku.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Superhrdinský komiks tvořený fotografiemi místo kreseb

Projekt Grand Shadows je tradiční superhrdinský komiks s netradičním technickým řešením – tvůrci jej totiž sestavují z fotografií namísto obvyklých kreseb. Všechny ostatní atributy odpovídají tomu, co od komiksů očekáváme (včetně citoslovcí typu „Whoosh“ a „Raawwrgh“ zapsaných velkých komiksovým fontem přes celá políčka :) Fotografie jsou samozřejmě výrazně stylizované a doplněné o počítačové efekty. Celý projekt je v začátcích, takže bylo doposud publikováno jen několik stránek, ale i ty stojí za vidění a autoři mají rozhodně můj obdiv za odvahu pustit se do takovéhoto projektu. Informace z jeho zákulisí by se postupně měly objevovat také na YouTube kanálu.


Jak na fotografování tulipánových polí v Nizozemsku

Nizozemsku se ne nadarmo občas přezdívá země tulipánů a pole těchto elegantních květin jsou právem oblíbeným námětem fotografů krajiny. Nám již dobře známý Albert Gross sepsal návod, jak dosáhnout při focení tulipánů nejlepších výsledků. Nevěnuje se v něm jen tomu, jak je fotit, ale také kde, přičemž přidává řadu užitečných tipů – mimo jiné například na web, kde si můžete ověřit, jestli už tulipány v konkrétní lokalitě kvetou či nikoliv. A nakonec nechybí ani pár odstavců o tom, co byste při focení naopak rozhodně dělat neměli. Pokud se rozhodnete na tulipány vyrazit, máte nejvyšší čas, protože jsou prý už na většině míst v plném květu. A nebo se můžete alespoň pokochat Albertovými povedenými fotografiemi.


Rady pro formální svatební fotografie od módního fotografa

Fotograf Dan Howell má velké zkušenosti s fotografováním svatebních šatů pro jejich návrháře. Prostřednictvím svého článku se s námi podělil o některé rady, které lze využít nejen v módní fotografii, ale i při skutečných svatbách. Jeho tipy jsou z pochopitelných důvodů zaměřené na formální focení, kdy si může fotograf dovolit situaci více aranžovat, a to i s využitím nejrůznějších pomůcek, jako jsou A svorky, lepící páska nebo (věřte nebo ne) plastikové pytle. Převážná část textu se věnuje právě šatům, ale dozvíte se i něco o pózování a svícení.


Jak využít perspektivní korekce pro vylepšení krajinářské fotografie

Pokud fotografujete krajinu širokoúhlým objektivem, často dojde k tomu, že prvky, které na vlastní oči vnímáme jako dominantní, ve fotografii nevyzní, protože budou kvůli výrazné perspektivě působit mnohem menší, než ve skutečnosti jsou. Jednou z možností, jak tento efekt potlačit, je technika skládání perspektivy, která pracuje se dvěma snímky. Video Grega Benze naopak ukazuje, jak požadovanou úpravu provést s jednou fotografií pomocí nástroje Perspective Warp ve Photoshopu. Každý z přístupů má své výhody i nevýhody, ale vyzkoušet se jistě dají oba dva.


Jak fotit exteriérové portréty s bleskem nasazeným na fotoaparátu

Fotograf Jeff Carpenter připravil krátké, ale užitečné video, v němž ukazuje, jak fotit pěkné exteriérové portréty s bleskem nasazeným na fotoaparátu. Asi vás nepřekvapí, že k dosažení ideálního výsledku odráží světlo blesku od různých ploch, díky čemuž je mnohem měkčí a rozptýlenější, ale je zajímavé vidět, jak chytře se dají využít různé stěny a jiné prvky, které můžete najít ve městě. Nechybí ani srovnání výsledků s přímým světlem a s využitím odrazných ploch, které vás nepochybně přesvědčí, že i blesk v sáňkách fotoaparátu jde v některých situacích využít s dobrým výsledkem.

Krátce

Zajímavý postup svícení portrétu jedním světlem (a jednou odrazkou) pro napodobení vzhledu starých ferrotypií ・ Sedm tipů pro minimalistické vyznění fotografií ・ Není snad fotografa, který by alespoň jednou nefotil po dešti odrazy v kalužích, přesto se může hodit několik rad, jak fotografie tohoto typu okořenit. Článek doprovází řada ukázek. ・ Tři rady k fotografování jídla ・ Užitečné tipy pro přirozeně vypadající spojování více expozic, zvláště vhodné při fotografování interiérů ・ Již mnohokrát bylo řečeno, že zoomování objektivem a změnou pozice není totéž, ale přesto tento rozdíl nebývá řadě fotografů jasný – snad jej tedy osvětlí video Jay P. Morgana s praktickými ukázkami ・ Chcete mít doma signovanou fotografii od fotografa National Geographic? Do neděle jí můžete získat za neobvykle nízkou cenu 100 dolarů (plus 25 dolarů poštovného). Akce probíhá při příležitosti Dne Země a zapojilo se do ní 22 fotografů včetně jmen jako Paul Nicklen, Tim Laman, Randy Olson, Ami Vitale, Joel Sartore a další.