104. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme superhrdinský komiks, který autoři nemalují, ale fotografují, několik rad pro focení tulipánových polí v Nizozemsku, tipy pro formální svatební fotografie od módního fotografa, využití perspektivních korekcí v krajinářské fotografii, postupy pro focení portrétů s bleskem na fotoaparátu a mnoho dalšího.

P. S. Pokud byste chtěli mít ve své sbírce signovanou fotografii od některých fotografů National Geographic, do konce týdne ji můžete získat v rámci akce ke Dni Země za 125 dolarů včetně poštovného, což je neobvykle nízká cena. Podrobnosti najdete na konci článku.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Superhrdinský komiks tvořený fotografiemi místo kreseb

Projekt Grand Shadows je tradiční superhrdinský komiks s netradičním technickým řešením – tvůrci jej totiž sestavují z fotografií namísto obvyklých kreseb. Všechny ostatní atributy odpovídají tomu, co od komiksů očekáváme (včetně citoslovcí typu „Whoosh“ a „Raawwrgh“ zapsaných velkých komiksovým fontem přes celá políčka :) Fotografie jsou samozřejmě výrazně stylizované a doplněné o počítačové efekty. Celý projekt je v začátcích, takže bylo doposud publikováno jen několik stránek, ale i ty stojí za vidění a autoři mají rozhodně můj obdiv za odvahu pustit se do takovéhoto projektu. Informace z jeho zákulisí by se postupně měly objevovat také na YouTube kanálu.

Stránka z komiksu Grand Shadows

Stránka z komiksu Grand Shadows


Jak na fotografování tulipánových polí v Nizozemsku

Nizozemsku se ne nadarmo občas přezdívá země tulipánů a pole těchto elegantních květin jsou právem oblíbeným námětem fotografů krajiny. Nám již dobře známý Albert Gross sepsal návod, jak dosáhnout při focení tulipánů nejlepších výsledků. Nevěnuje se v něm jen tomu, jak je fotit, ale také kde, přičemž přidává řadu užitečných tipů – mimo jiné například na web, kde si můžete ověřit, jestli už tulipány v konkrétní lokalitě kvetou či nikoliv. A nakonec nechybí ani pár odstavců o tom, co byste při focení naopak rozhodně dělat neměli. Pokud se rozhodnete na tulipány vyrazit, máte nejvyšší čas, protože jsou prý už na většině míst v plném květu. A nebo se můžete alespoň pokochat Albertovými povedenými fotografiemi.

Tulipánové nebe (© Albert Dros)

Tulipánové nebe (© Albert Dros)


Rady pro formální svatební fotografie od módního fotografa

Fotograf Dan Howell má velké zkušenosti s fotografováním svatebních šatů pro jejich návrháře. Prostřednictvím svého článku se s námi podělil o některé rady, které lze využít nejen v módní fotografii, ale i při skutečných svatbách. Jeho tipy jsou z pochopitelných důvodů zaměřené na formální focení, kdy si může fotograf dovolit situaci více aranžovat, a to i s využitím nejrůznějších pomůcek, jako jsou A svorky, lepící páska nebo (věřte nebo ne) plastikové pytle. Převážná část textu se věnuje právě šatům, ale dozvíte se i něco o pózování a svícení.

Ukázka z práce Dana Howella ©

Ukázka z práce Dana Howella ©


Jak využít perspektivní korekce pro vylepšení krajinářské fotografie

Pokud fotografujete krajinu širokoúhlým objektivem, často dojde k tomu, že prvky, které na vlastní oči vnímáme jako dominantní, ve fotografii nevyzní, protože budou kvůli výrazné perspektivě působit mnohem menší, než ve skutečnosti jsou. Jednou z možností, jak tento efekt potlačit, je technika skládání perspektivy, která pracuje se dvěma snímky. Video Grega Benze naopak ukazuje, jak požadovanou úpravu provést s jednou fotografií pomocí nástroje Perspective Warp ve Photoshopu. Každý z přístupů má své výhody i nevýhody, ale vyzkoušet se jistě dají oba dva.

Z videa „How to use Perspective Warp to enhance landscapes“ Grega Benze

Z videa „How to use Perspective Warp to enhance landscapes“ Grega Benze


Jak fotit exteriérové portréty s bleskem nasazeným na fotoaparátu

Fotograf Jeff Carpenter připravil krátké, ale užitečné video, v němž ukazuje, jak fotit pěkné exteriérové portréty s bleskem nasazeným na fotoaparátu. Asi vás nepřekvapí, že k dosažení ideálního výsledku odráží světlo blesku od různých ploch, díky čemuž je mnohem měkčí a rozptýlenější, ale je zajímavé vidět, jak chytře se dají využít různé stěny a jiné prvky, které můžete najít ve městě. Nechybí ani srovnání výsledků s přímým světlem a s využitím odrazných ploch, které vás nepochybně přesvědčí, že i blesk v sáňkách fotoaparátu jde v některých situacích využít s dobrým výsledkem.

Ukázka využití bleskuna fotoaparátu v exteriérových portrétech (© Jeff Carpenter)

Ukázka využití bleskuna fotoaparátu v exteriérových portrétech (© Jeff Carpenter)

Krátce

Zajímavý postup svícení portrétu jedním světlem (a jednou odrazkou) pro napodobení vzhledu starých ferrotypií ・ Sedm tipů pro minimalistické vyznění fotografií ・ Není snad fotografa, který by alespoň jednou nefotil po dešti odrazy v kalužích, přesto se může hodit několik rad, jak fotografie tohoto typu okořenit. Článek doprovází řada ukázek. ・ Tři rady k fotografování jídla ・ Užitečné tipy pro přirozeně vypadající spojování více expozic, zvláště vhodné při fotografování interiérů ・ Již mnohokrát bylo řečeno, že zoomování objektivem a změnou pozice není totéž, ale přesto tento rozdíl nebývá řadě fotografů jasný – snad jej tedy osvětlí video Jay P. Morgana s praktickými ukázkami ・ Chcete mít doma signovanou fotografii od fotografa National Geographic? Do neděle jí můžete získat za neobvykle nízkou cenu 100 dolarů (plus 25 dolarů poštovného). Akce probíhá při příležitosti Dne Země a zapojilo se do ní 22 fotografů včetně jmen jako Paul Nicklen, Tim Laman, Randy Olson, Ami Vitale, Joel Sartore a další.

Jedna z fotografií od fotografů National Geographic, kterou můžete získat v signované podobě za 100 dolarů (© Paul Nicklen)

Jedna z fotografií od fotografů National Geographic, kterou můžete získat v signované podobě za 100 dolarů (© Paul Nicklen)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.