103. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme tři tipy pro noční portréty v ulicích měst, zajímavý článek o tom, jak dosáhnout ostrých fotografií hvězdné oblohy, skvělé portréty z přeplněného tokijského metra, příběh fotografování aktivního vulkánu a spoustu dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tři tipy pro noční portréty v ulicích měst

Pokud rádi fotíte portréty v přirozeném světle, můžete do svého repertoáru zařadit i noční focení v ulicích měst. Fotograf Jordan Matter předvádí své tři postupy, které s oblibou využívá – i když přesnější je možná napsat „dva a půl“ postupu, protože druhý a třetí jsou variací na obdobné téma. První tip radí, jak využít pouliční osvětlení, které přichází typicky shora a je tedy pro tvář dosti nelichotivé, a ve druhém a třetím pak předvádí, jak využívá osvětlené výlohy obchodů jako obří softbox. V obou případech jde o jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete vlastně nic speciálního, kromě fotoaparátu a světelného objektivu.

Ukázka z videa (© Jordan Matter)

Ukázka z videa (© Jordan Matter)


Tokio Compression aneb těžký život cestujících

Německý fotograf Michael Wolf působící v Tokiu dokumentoval ve zdejším metru klaustrofobickou noční můru, kterou prožívají každý den lidé dojíždějící do zaměstnání. Jeho portréty zachycují zajímavou směsici nepříjemných pocitů ze stísněnosti nebohých cestujících a zvláštní estetiky, kterou často podtrhují zavřené oči – zřejmě jeden z mála způsobů, jak si mohou lidé v pozici sardinek zachovat zdání svého vlastního prostoru. Zajímavý nápad se zde kloubí s kvalitním provedením.

© Michael Wolf

© Michael Wolf


Vzorec pro dosažení ostrých fotografií hvězd

Pokud jste někdy zkoušeli fotit hvězdy a řešili, jak dosáhnout toho, aby se vykreslily jako body a nikoliv čárky, respektive obloučky způsobené rotací Země, nejspíš jste slyšeli o pravidle 500, které říká, že nejdelší použitelný čas je 500 / ohnisková vzdálenost použitého objektivu. Aaron D. Priest sepsal opravdu obsáhlý článek o tom, jak volit čas přesněji a dosáhnout absolutně ostrých fotografií hvězd v závislosti na vašem konkrétním fotoaparátu. Důvodem je, že zmíněné pravidlo vzniklo v dobách filmu a vychází z jiných parametrů (zejména velikosti rozptylového kroužku), než mají dnešní digitální fotoaparáty. Článek nepředstavuje jen přesnější způsob výpočtu, ale také vysvětluje hodně věcí ze zákulisí a mimo jiné také odkazuje velmi užitečnou excelovou tabulku, v níž s trochou štěstí najdete svůj fotoaparát a můžete si nechat čas podle ohniska spočítat. A mimo jiné v ní také zjistíte údaje o tom, s jakým dynamickým rozsahem či citlivostí můžete při dobrodružstvích s noční oblohou počítat, takže může posloužit i při výběru fotoaparátu pro tento žánr – zkrátka výborný počin.

© Aaron D. Priest

© Aaron D. Priest


Fotografování vulkánu s Mléčnou dráhou

Fotograf Albert Dros není v Lepších fotkách poprvé a většinou mě jeho články a fotografie zaujmou. Nejinak tomu bylo v případě jeho focení soptícího vulkánu s Mléčnou dráhou v pozadí. Jednak je to téma, ke kterému se většina z nás těžko dostane (i kdy, kdo ví, třeba článek někoho z vás inspiruje k podobným cestám za sopkami), jednak Albert zajímavě popisuje i přípravu a plánování a jednak kromě té hlavní fotky, o kterou jde, najdete v článku i řadu dalších, které stojí za shlédnutí.

Soptící vulkán s Mléčnou dráhou v pozadí (© Albert Dros)

Soptící vulkán s Mléčnou dráhou v pozadí (© Albert Dros)

Krátce

Hezký postup pro sjednocení odstínu pleti pomocí nástroje gradient map ・ YouTube kanál plný vzdělávacích videí k fotografování ・ Studiové versus systémové blesky pro produktovou fotografii – co je lepší? ・ Tipy pro focení boudoir fotografie ・ Několik rad pro fotografování při západu slunce – některé jsou asi obecně známé, ale celkově jde o solidní přehled ・Hezká ukázka toho, co lze nafotit mobilním telefonem – na druhou stranu, chtělo by to vidět tisk spíš než webovou galerii ・ Užitečné video, které vás provede nástrojem Camera Calibration v Lightroom – navzdory názvu se jej nemusíte bát a najdete zde několik užitečných pomůcek pro úpravy fotografií ・ Povedená domácí konstrukce skládacího světelného boxu pro produktovou fotografii ・ Byly uděleny letošní Pulitzerovy ceny. Za fotografii ocenění získali E. Jason Wambsgans za sérii o chlapci vracejícím se do života poté, co byl postřelen, a Daniel Berehulak za sérii o násilném boji proti drogám na Filipínách (tato série je velmi explicitní a není vhodná pro slabší povahy) ・ Působivý systém řízení pohybu fotoaparátu nebo kamery od společnosti Edelkrone. Jedná se o kombinaci slideru a motorizované jednotky, které společně dovedou spoustu užitečných věcí jako programování a opakování pohybu, průběžné řízení ostření, fixaci záběru na jeden objekt během pohybu a podobně. Cena není o nic méně působivá – 3700 dolarů. ・ Felix Hernandez má zdatnou konkurenci: indický fotograf Vatsal Kataria tvoří skvělé miniaturní krajiny pro focení převážně s modely aut

Projížďka bouří se ve skutečnosti odehrála jen v ateliéru (© Vatsal Kataria)

Projížďka bouří se ve skutečnosti odehrála jen v ateliéru (© Vatsal Kataria)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.