100. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tu máme zajímavý článek o tom, jak vyprávět příběh v krajinářské fotografii, pokračování série virtuálně zakřivených krajin Flatland II, neuvěřitelné explozivní barvy Tima Taddera, zajímavý tip pro úpravy barevnosti pomocí jasových masek a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Jak vyprávět příběh v krajinářské fotografii

Nechybělo mnoho a tento velmi zajímavý článek bych málem přešel bez povšimnutí – byla by to ale škoda. Fotograf Hank Christensen v něm nedává nějaké konkrétní tipy, jak je v poslední době zvykem, ale popisuje postupy, které uplatnil při fotografování při své cestě do pouště Namib, aby jeho fotografie lépe vyprávěly příběh o této specifické krajině. Na počátku se potýkal s klasickými pocity – všude kolem se tyčily úžasné obří duny a první myšlenky byly spíše ve stylu „co fotit dříve?“. Po této fázi si ale vytyčil cíle, nebo chcete–li, příběhy, které by měly fotografie vyprávět, a hledal pohledy a situace, které by to dokázaly. Už jsem tu několikrát psal, že každý fotograf je jiný a jiným způsobem i pracuje, ale mě je tento přístup velmi blízký. Pokud vám ne, můžete se alespoň pokochat zajímavými krajinářskými fotografiemi, které zaujmou jednak využitím dlouhého ohniska a jednak na dnešní dobu relativně střízlivým zpracováním, což je pro mě vždy osvěžující.

Fotografie z pouště Namib (© Hank Christensen)

Fotografie z pouště Namib (© Hank Christensen)


Flatland II – zakřivené krajiny

Před více než rokem mě zaujal ohnutý Istanbul fotografa Aydina Büyüktase, takže jsem si s potěšením prohlédl i volné pokračování série zakřivených krajin jménem Flatland II. Aydin tvoří s pomocí dronu a digitální manipulace fantastické zakřivené krajiny, které filmovým fanouškům jistě připomenou film Počátek (Inception). Jak jsem nicméně již zmínil minule, inspirací k tomu projektu je kniha nazvaná právě Flatland (česky vyšla pod názvem „Plochozemě: román mnoha rozměrů“). Napoprvé to byla díky momentu překvapení asi o něco větší zábava, ale přesto musím konstatovat, že nápaditost nechybí ani tomuto pokračování.

Flatland II (© Aydin Büyüktas)

Flatland II (© Aydin Büyüktas)


Tim Tadder – explozivní barvy

Tanečníci obklopení chomáči cukrové vaty – tak na první pohled vypadá starší, ale rozhodně zajímavý projekt Explosive Colors fotografa Tima Taddera. Ona cukrová vata je ve skutečnosti oblak obarveného kukuřičného škrobu vypálený ze vzduchového rozstřelovače a zmražený v jediném správném zlomku vteřiny, kdy se setkal s tělem tanečníků. Nepřestává mě překvapovat, jak lidi na podobné nápady přijdou, a obdivuji každého, kdo je dotahuje do konce. Mimochodem, když už budete na webu Tima Taddera, proklikejte si i ostatní jeho projekty, většinou stojí za to.

Z projektu Explosive Colors (© Tim Tadder)

Z projektu Explosive Colors (© Tim Tadder)


Úprava barevnosti s pomocí jasových masek

Úprava barevnosti, tzv. color grading je jedním z výrazných nástrojů při vytváření nálady fotografie nebo vlastního vizuálního stylu. Zároveň ale není jednoduché je aplikovat tak, aby výsledek vypadal přirozeně a podtrhoval původní záměr, nikoliv jej ruinoval. Zajímavým postupem je pro mě využití jasových masek, které pravidelní čtenáři newsletteru už nepochybně velmi dobře znají – ovšem většinou spíš jako nástroj pro krajinářskou fotografii, nejčastěji sloužící ke spojování několika expozičních variant. Stejně dobře lze ale jasové masky (luminosity masks) používat i s jednou fotkou coby nástroj selektivních úprav, jak se přesvědčíte v odkazovaném videonávodu – jeho autorka Zoë Noble tuto techniku demonstruje dokonce na portrétní fotografii.

Ukázka z videa (© Zoë Noble)

Ukázka z videa (© Zoë Noble)

Krátce

5 tipů pro fotografování černobílé krajiny – spíše technicky zaměřený článek vám může dát několik užitečných tipů ・ Šikovné rady, jak předejít odleskům světel v brýlích – na rozdíl od triků pro postprodukci, tady jde čistě o fyziku, konkrétně o úhel dopadu a odrazu. ・ 10 lekcí z focení velkým formátem ・ Několik rad, jak využít tvrdé denní světlo ・ Obsáhlý zdroj informací o svícení od společnosti Broncolor – u každé fotografie najdete schéma a popis nasvícení, někdy i s dodatečnými obrázky ・ Jak se baví knihkupci – a nebojte, je to o fotografování ・ 10 způsobů, jak na selekce ve Photoshopu. Jde o tutoriál s velmi dobrým hodnocením, ale vyhraďte si na něj 40 minut času. ・ Vyrobte si LED štětec na malování světlem

Ukázka práce s LED štětcem pro malování světlem

Ukázka práce s LED štětcem pro malování světlem

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.