101. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je zase po týdenní technické pauze tady. Dnes tu máme velmi zajímavé video o volbě objektivu pro svatební portréty, opravdu strašidelné portréty jednoho šéfkuchaře, fúzi fotografie a malby, abstraktní pohledy na jihoafrickou krajinu z paluby letadla a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nejlepší objektivy pro focení svatebních portrétů

Normálně se článkům a videím na podobná témata spíše vyhýbám, ale tohle mě zaujalo, protože pěkně ukazuje, že portrét zdaleka nejsou jen kratší a střední teleobjektivy. Pye Jirsa zde vysvětluje, jaké jsou jeho nejoblíbenější objektivy pro focení svatebních portrétů, a možná vás překvapí, že úhrnem v 75 % případů využívá přibližně rovným dílem ohniskové vzdálenosti 50 mm, 35 mm a 24 mm na plném formátu. Zhruba 10 % pak obstará klasický portréťák 85 mm, okolo 8 % delší ohniska a asi 4 % pak tilt/shift objektiv. Podstatné je, že Pye o těchto variantách nejen povídá, ale také ukazuje fotky a vysvětluje, kdy které ohnisko funguje nejlépe a čemu se naopak vyhnout.

Strašidelné portréty šéfkuchaře oděného do surovin

Mám rád bláznivé fotografické nápady – a projekt MENU asi ani nejde zařadit do jiné škatulky. Fotograf Robert Harrison v něm vytvořil sérii portrétů šéfkuchaře Robbieho Postmy, jehož hlavu pokaždé pečlivě a promyšleně oděl do ingrediencí jednoho z jeho receptů. Výsledek je lepší vidět než si číst jeho popis, ale počítejte s tím, že cílem rozhodně nebylo propagovat ony pokrmy, takže jde o fotografie značně divné, místy dosti znepokojivé, ale zároveň výborné a inspirativní. Dokončit projekt zabralo oběma pánům rok a nafotit jednotlivé portréty někdy trvalo i řadu hodin.


Setkání fotografie a malby

Kromě bláznivých nápadů mám také rád ty, jež překračují hranice žánrů a nebo rovnou výtvarných postupů. V práci Stev’nna Halla se mísí fotografie a malba – a to nikoliv snad ve formě nějakých postprodukčních filtrů, ale obojí ve své fyzické podobě. Fotografie pořízené 35 mm fotoaparátem totiž dotváří akrylovými barvami, inkousty a pastely. Kontrast realističnosti fotografií s impresionistickým pojetím malby vytváří zajímavé kompozice, které dle mého názoru stojí za vidění, i když je mi jasné, že podobné fúze nebudou to pravé pro každého.


Abstraktní pohledy na Jihoafrickou Republiku z ptačí perspektivy

Doslova lavinu fotografií z ptačí perspektivy způsobil boom dronů, ale s jejich rostoucí dostupností a rozšířením už přestává pro zaujetí publika stačit pouhá forma (tedy fakt, že fotografie byla pořízena z něčeho létajícího) a je třeba se více zaměřovat na obsah. Fotograf Zack Seckler má v tomto smyslu co nabídnout. V posledním projektu nalétal přes 2000 mil nad Jihoafrickou Republikou v dvoumístném letadle, aby nafotil často až abstraktní snímky krajiny a živočichů pod sebou. Některé jsou variacemi na témata, která jsme už zpracovaná viděli, ale většina z nich je opravdu povedená.

Krátce

Make It Now je zajímavá série od Adobe, která si klade za cíl naučit lidi základní postupy ve Photoshopu pomocí videí kratších než 1 minuta  ・ Několik rad pro focení interiérů ・ 5 tipů z praxe produktového fotografa ・ Rychlý způsob, jak ve Photoshopu odstranit kruhy pod očima ・ Výhody a nevýhody systémových blesků ve srovnání se studiovými – plus fotografie ukazující jeden ze stylů, který lze fotit výborně i se systémovými blesky ・ Kouřové efekty s pomocí elektronické cigarety, beznikotinového roztoku a dětské odsávačky. Modelku tím do dýmu nezahalíte, ale třeba v produktové fotografii může toto řešení postačovat. V diskusi pod videem jsou i další užitečné rady. ・ Aplikace PhotoPills s plánovačem dle pozice Slunce, Měsíce a Mléčné dráhy a řadou dalších nástrojů pro fotografy je konečně dostupná i pro Android. Pokud byste se o ní (a také o konkurenčních The Photographer’s Ephemeris a Sun Surveyor) chtěli dozvědět více, můžete 4. 4. shlédnout můj videokurz na KurzyŽivě.  ・ Jakou zvolit citlivost ISO při focení noční oblohy? Zajímavý článek plný informací vás svými závěry možná překvapí. ・ K tématu se hodí také návod na potlačení šumu ve fotografii noční oblohy při použití jediné expozice ・ Několik zajímavých krátkých filmů natočených s pomocí dronů oceněných na NYC Drone Film Festival ・ Gobo nástavec na blesk z krabice od sušenek ・ Několik tipů a inspirace pro focení mystické atmosféry hor ・ Základní nastavení fotoaparátu pro koncertní fotografii a navíc několik rad k tomu, jak s tímto žánrem začít