101. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je zase po týdenní technické pauze tady. Dnes tu máme velmi zajímavé video o volbě objektivu pro svatební portréty, opravdu strašidelné portréty jednoho šéfkuchaře, fúzi fotografie a malby, abstraktní pohledy na jihoafrickou krajinu z paluby letadla a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nejlepší objektivy pro focení svatebních portrétů

Normálně se článkům a videím na podobná témata spíše vyhýbám, ale tohle mě zaujalo, protože pěkně ukazuje, že portrét zdaleka nejsou jen kratší a střední teleobjektivy. Pye Jirsa zde vysvětluje, jaké jsou jeho nejoblíbenější objektivy pro focení svatebních portrétů, a možná vás překvapí, že úhrnem v 75 % případů využívá přibližně rovným dílem ohniskové vzdálenosti 50 mm, 35 mm a 24 mm na plném formátu. Zhruba 10 % pak obstará klasický portréťák 85 mm, okolo 8 % delší ohniska a asi 4 % pak tilt/shift objektiv. Podstatné je, že Pye o těchto variantách nejen povídá, ale také ukazuje fotky a vysvětluje, kdy které ohnisko funguje nejlépe a čemu se naopak vyhnout.

Ukázka z videa

Ukázka z videa

Strašidelné portréty šéfkuchaře oděného do surovin

Mám rád bláznivé fotografické nápady – a projekt MENU asi ani nejde zařadit do jiné škatulky. Fotograf Robert Harrison v něm vytvořil sérii portrétů šéfkuchaře Robbieho Postmy, jehož hlavu pokaždé pečlivě a promyšleně oděl do ingrediencí jednoho z jeho receptů. Výsledek je lepší vidět než si číst jeho popis, ale počítejte s tím, že cílem rozhodně nebylo propagovat ony pokrmy, takže jde o fotografie značně divné, místy dosti znepokojivé, ale zároveň výborné a inspirativní. Dokončit projekt zabralo oběma pánům rok a nafotit jednotlivé portréty někdy trvalo i řadu hodin.

Ukázka několik portrétů z projektu MENU (© Robert Harrison)

Ukázka několik portrétů z projektu MENU (© Robert Harrison)


Setkání fotografie a malby

Kromě bláznivých nápadů mám také rád ty, jež překračují hranice žánrů a nebo rovnou výtvarných postupů. V práci Stev’nna Halla se mísí fotografie a malba – a to nikoliv snad ve formě nějakých postprodukčních filtrů, ale obojí ve své fyzické podobě. Fotografie pořízené 35 mm fotoaparátem totiž dotváří akrylovými barvami, inkousty a pastely. Kontrast realističnosti fotografií s impresionistickým pojetím malby vytváří zajímavé kompozice, které dle mého názoru stojí za vidění, i když je mi jasné, že podobné fúze nebudou to pravé pro každého.

Některé z prací Stev’nna Halla ponechávají z původní fotografie více, jiné ji zase téměř kompletně skryjí za malbu

Některé z prací Stev’nna Halla ponechávají z původní fotografie více, jiné ji zase téměř kompletně skryjí za malbu


Abstraktní pohledy na Jihoafrickou Republiku z ptačí perspektivy

Doslova lavinu fotografií z ptačí perspektivy způsobil boom dronů, ale s jejich rostoucí dostupností a rozšířením už přestává pro zaujetí publika stačit pouhá forma (tedy fakt, že fotografie byla pořízena z něčeho létajícího) a je třeba se více zaměřovat na obsah. Fotograf Zack Seckler má v tomto smyslu co nabídnout. V posledním projektu nalétal přes 2000 mil nad Jihoafrickou Republikou v dvoumístném letadle, aby nafotil často až abstraktní snímky krajiny a živočichů pod sebou. Některé jsou variacemi na témata, která jsme už zpracovaná viděli, ale většina z nich je opravdu povedená.

© Zack Seckler

© Zack Seckler

Krátce

Make It Now je zajímavá série od Adobe, která si klade za cíl naučit lidi základní postupy ve Photoshopu pomocí videí kratších než 1 minuta  ・ Několik rad pro focení interiérů ・ 5 tipů z praxe produktového fotografa ・ Rychlý způsob, jak ve Photoshopu odstranit kruhy pod očima ・ Výhody a nevýhody systémových blesků ve srovnání se studiovými – plus fotografie ukazující jeden ze stylů, který lze fotit výborně i se systémovými blesky ・ Kouřové efekty s pomocí elektronické cigarety, beznikotinového roztoku a dětské odsávačky. Modelku tím do dýmu nezahalíte, ale třeba v produktové fotografii může toto řešení postačovat. V diskusi pod videem jsou i další užitečné rady. ・ Aplikace PhotoPills s plánovačem dle pozice Slunce, Měsíce a Mléčné dráhy a řadou dalších nástrojů pro fotografy je konečně dostupná i pro Android. Pokud byste se o ní (a také o konkurenčních The Photographer’s Ephemeris a Sun Surveyor) chtěli dozvědět více, můžete 4. 4. shlédnout můj videokurz na KurzyŽivě.  ・ Jakou zvolit citlivost ISO při focení noční oblohy? Zajímavý článek plný informací vás svými závěry možná překvapí. ・ K tématu se hodí také návod na potlačení šumu ve fotografii noční oblohy při použití jediné expozice ・ Několik zajímavých krátkých filmů natočených s pomocí dronů oceněných na NYC Drone Film Festival ・ Gobo nástavec na blesk z krabice od sušenek ・ Několik tipů a inspirace pro focení mystické atmosféry hor ・ Základní nastavení fotoaparátu pro koncertní fotografii a navíc několik rad k tomu, jak s tímto žánrem začít

Ukázka z článku pro začátečníky v koncertní fotografii (© Matty Vogel)

Ukázka z článku pro začátečníky v koncertní fotografii (© Matty Vogel)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.