99. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme výsledky soutěže Wildlife Photo Contest, ženské tělo objektivem slepého fotografa, portréty (ne)obyčejných Američanů z projektu American We, architektonické fragmenty v azurových tónech a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže Wildlife Photo Contest 2016

Fotografická soutěž Wildlife Photo Contest, kterou pořádá známý fotograf přírody Will Burrard-Lucas, zná výsledky za loňský rok. Kromě celkového vítěze, kterým se stala noční fotografie ocelota fotografa Dillona Andersona, si můžete prohlédnout i další oceněné práce v kategoriích portrétů, prostředí a chování, a soudím, že své favority byste si mezi nimi mohli najít, ať už preferujete jakýkoliv přístup k focení přírody. Já osobně jsem si nejvíc užil fotografie v kategorii prostředí (anglicky Habitats & Landscapes), která přináší v některých případech opravdu podařená spojení zvířat a prostředí, v nichž žijí.


Ženské tělo objektivem slepého fotografa

Když Ted Tahquechi ztratil po autonehodě takřka kompletně zrak, skončila i jeho kariéra softwarového vývojáře. Překvapivě se ale chopil fotoaparátu a začal s pomocí manželky Carrie realizovat své vize v podobě fine art fotografií ženského těla. Právě práce se světlem a stínem, které si dokáže vizualizovat v hlavě, společně s využitím detailů vytváří citlivě pojaté a zajímavě komponované fotografie. Vůle poprat se s nepříznivým osudem je nyní korunována úspěchem, neboť Tedovým fotografiím se dostalo zasloužené pozornosti a čeká jej série výstav.


American We – portréty (ne)obyčejných Američanů

Fotograf Hans Rosemond píše, že projekt American We se zrodil z frustrace. Z frustrace, že lidé rozdělují politici i předsudky, že se vše ukrývá za „průměrného Američana“, jehož zažitý a skutečný dnešní obraz už nejspíš vypadají úplně jinak. Svým projektem nechce ukazovat onoho průměrného Američana, ale skutečné lidi a jejich příběhy, což je myšlenka dozajista smysluplná a zajímavá. I z fotografického hlediska se jedná rozhodně o velmi povedenou práci – některé fotografie mi hodně uvízly v mysli. Technicky orientované uživatele pak možná zaujme, že Hans zvolil pro svou práci filmový velkoformátový fotoaparát 4×5 palců – o výzvách, které to přineslo, si můžete přečíst i v jeho článku


Øystein Aspelund – Architektonické fragmenty v azurové

Fotograf Øystein Aspelund pracuje ve své sérii s o něco méně obvyklými pohledy na architekturu. Vybírá si jen fragmenty, které společně s atypickou barevnou stylizací vytvářejí místy až abstraktní kompozice, u kterých si nemůžete být jisti, na co se vlastně díváte. Přestože mezi fotografiemi najdete i trochu konkrétnější záběry, myslím, že právě ty neurčité fungují nejlépe. Rozhodně zajímavý projekt, který stojí za shlédnutí i tehdy, pokud holdujete spíše jiným žánrům a nebo decentnější postprodukci. Ostatně, podobně pojatým fotografiím by bezpochyby slušelo třeba i černobílé ztvárnění.

Krátce

Proč by fotografové měli používat flashmetr ・ 20 nejvyýznamnějších street fotografů podle čtenářů magazínu StreetHunters.net ・ 10 tipů pro natáčení zpomalených videí  ・ Zapojte vodu do vašeho dalšího portrétního focení ・ Seriál Laws of Light Jaye P. Morgana pokračuje částí o kvalitě světla ・ Opět jedno téma z ranku videa, ale tak trochu pro fotografy, kteří s natáčením začínají – rozdíly mezi fotografickými a filmařskými objektivy. Zajímavé čtení. ・ A pokud jako fotograf uvažujete o videu, mrkněte i na tyhle filmařské tipy pro fotografy ・ Další projekt, v němž se hledají místa, kde se natáčely filmy nebo TV seriály ・ 7 tipů pro fotografování mořského pobřeží ・ Zajímavé příslušenství od Olympusu (ale použitelné prakticky s libovolným fotoaparátem) – optický hledáček s laserovým zaměřováním ・ Předběžná verze českého prostředí pro Lightroom 6.8/CC 2015.8 ・ Pohled na stav fotografického průmyslu dle posledních údajů o prodejích – a není to moc pěkné čtení ・ Neobvyklý nápad: převtělení staré techniky skládání barevných fotografií ze třech různě filtrovaných expozic do digitální doby – a s poněkud odlišným výsledkem ・ Pokud zvažujete focení na film, zajímavá služba Film Dating vám navrhne vhodný materiál podle fotografií, které vyhovují nejlépe vašemu vkusu (poznámka: zápis do newsletteru na konci je nepovinný) ・ Pěkná sbírka fotografií točitých schodišť ・ Tři způsoby svícení s jedním odrazným deštníkem podle Jeffa Rojase – jako vždy inspirativní a jednoduché, i když Jeff používá poněkud větší deštník, než bývá běžně zvykem (nicméně dušuje se, že postupy jde uplatnit i s menšími typy :)