99. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme výsledky soutěže Wildlife Photo Contest, ženské tělo objektivem slepého fotografa, portréty (ne)obyčejných Američanů z projektu American We, architektonické fragmenty v azurových tónech a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže Wildlife Photo Contest 2016

Fotografická soutěž Wildlife Photo Contest, kterou pořádá známý fotograf přírody Will Burrard-Lucas, zná výsledky za loňský rok. Kromě celkového vítěze, kterým se stala noční fotografie ocelota fotografa Dillona Andersona, si můžete prohlédnout i další oceněné práce v kategoriích portrétů, prostředí a chování, a soudím, že své favority byste si mezi nimi mohli najít, ať už preferujete jakýkoliv přístup k focení přírody. Já osobně jsem si nejvíc užil fotografie v kategorii prostředí (anglicky Habitats & Landscapes), která přináší v některých případech opravdu podařená spojení zvířat a prostředí, v nichž žijí.

Vítězná fotografie (© Dillon Anderson)

Vítězná fotografie (© Dillon Anderson)


Ženské tělo objektivem slepého fotografa

Když Ted Tahquechi ztratil po autonehodě takřka kompletně zrak, skončila i jeho kariéra softwarového vývojáře. Překvapivě se ale chopil fotoaparátu a začal s pomocí manželky Carrie realizovat své vize v podobě fine art fotografií ženského těla. Právě práce se světlem a stínem, které si dokáže vizualizovat v hlavě, společně s využitím detailů vytváří citlivě pojaté a zajímavě komponované fotografie. Vůle poprat se s nepříznivým osudem je nyní korunována úspěchem, neboť Tedovým fotografiím se dostalo zasloužené pozornosti a čeká jej série výstav.

© Ted Tahquechi

© Ted Tahquechi


American We – portréty (ne)obyčejných Američanů

Fotograf Hans Rosemond píše, že projekt American We se zrodil z frustrace. Z frustrace, že lidé rozdělují politici i předsudky, že se vše ukrývá za „průměrného Američana“, jehož zažitý a skutečný dnešní obraz už nejspíš vypadají úplně jinak. Svým projektem nechce ukazovat onoho průměrného Američana, ale skutečné lidi a jejich příběhy, což je myšlenka dozajista smysluplná a zajímavá. I z fotografického hlediska se jedná rozhodně o velmi povedenou práci – některé fotografie mi hodně uvízly v mysli. Technicky orientované uživatele pak možná zaujme, že Hans zvolil pro svou práci filmový velkoformátový fotoaparát 4×5 palců – o výzvách, které to přineslo, si můžete přečíst i v jeho článku

Z projektu American We: Silas (© Hans Rosemond)

Z projektu American We: Silas (© Hans Rosemond)


Øystein Aspelund – Architektonické fragmenty v azurové

Fotograf Øystein Aspelund pracuje ve své sérii s o něco méně obvyklými pohledy na architekturu. Vybírá si jen fragmenty, které společně s atypickou barevnou stylizací vytvářejí místy až abstraktní kompozice, u kterých si nemůžete být jisti, na co se vlastně díváte. Přestože mezi fotografiemi najdete i trochu konkrétnější záběry, myslím, že právě ty neurčité fungují nejlépe. Rozhodně zajímavý projekt, který stojí za shlédnutí i tehdy, pokud holdujete spíše jiným žánrům a nebo decentnější postprodukci. Ostatně, podobně pojatým fotografiím by bezpochyby slušelo třeba i černobílé ztvárnění.

© Øystein Aspelund

© Øystein Aspelund

Krátce

Proč by fotografové měli používat flashmetr ・ 20 nejvyýznamnějších street fotografů podle čtenářů magazínu StreetHunters.net ・ 10 tipů pro natáčení zpomalených videí  ・ Zapojte vodu do vašeho dalšího portrétního focení ・ Seriál Laws of Light Jaye P. Morgana pokračuje částí o kvalitě světla ・ Opět jedno téma z ranku videa, ale tak trochu pro fotografy, kteří s natáčením začínají – rozdíly mezi fotografickými a filmařskými objektivy. Zajímavé čtení. ・ A pokud jako fotograf uvažujete o videu, mrkněte i na tyhle filmařské tipy pro fotografy ・ Další projekt, v němž se hledají místa, kde se natáčely filmy nebo TV seriály ・ 7 tipů pro fotografování mořského pobřeží ・ Zajímavé příslušenství od Olympusu (ale použitelné prakticky s libovolným fotoaparátem) – optický hledáček s laserovým zaměřováním ・ Předběžná verze českého prostředí pro Lightroom 6.8/CC 2015.8 ・ Pohled na stav fotografického průmyslu dle posledních údajů o prodejích – a není to moc pěkné čtení ・ Neobvyklý nápad: převtělení staré techniky skládání barevných fotografií ze třech různě filtrovaných expozic do digitální doby – a s poněkud odlišným výsledkem ・ Pokud zvažujete focení na film, zajímavá služba Film Dating vám navrhne vhodný materiál podle fotografií, které vyhovují nejlépe vašemu vkusu (poznámka: zápis do newsletteru na konci je nepovinný) ・ Pěkná sbírka fotografií točitých schodišť ・ Tři způsoby svícení s jedním odrazným deštníkem podle Jeffa Rojase – jako vždy inspirativní a jednoduché, i když Jeff používá poněkud větší deštník, než bývá běžně zvykem (nicméně dušuje se, že postupy jde uplatnit i s menšími typy :)

Ukázka z videa Jeffa Rojase

Ukázka z videa Jeffa Rojase

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.