83. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme hned dva odlišné pohledy pod vodní hladinu s lidskými modely – jednou konkrétnější a zábavné portréty hlavou dolů, podruhé abstraktnější pojetí s takřka barokní atmosférou. Technicky orientovanější články zastupuje obhajoba používání blesku a fotograf Pedro Jarque Krebs nám předvede své stylizované pojetí zvířecí fotografie. Jako obvykle nechybí ani várka krátkých novinek.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Používáte k úpravám fotografií aplikaci Capture One nebo o ní uvažujete? Pak by se Vám mohla hodit má e-kniha Capture One efektivně!

Články a zajímavosti

Pod vodou a vzhůru nohama (podvodní fotografie, portrét)

Zábavný, dotažený a inspirativní projekt The Underside bere lidi pod hladinu a staví je doslova na hlavu. Fotograf Eric Raeber v něm zachycuje běžné každodenní činnosti, jako je žehlení, luxování, balet nebo jízda na skateboardu – vše se ovšem odehrává pod vodou a nohama vzhůru, takže místo země je tu vodní hladina. Výborně přitom modelky pozicuje a vtipně si pohrává s bublinkami a rekvizitami. A rozhodně mě pobavila drobnost ohledně technického řešení umístění blesku – jako levné podvodní pouzdro posloužila sklenice od ořechů.


Podvodní baroko (podvodní fotografie)

A ještě jednou se dnes podíváme pod vodu. Fotografka Christy Lee Rogers rovněž bere své modely a modelky pod hladinu, ale tentokrát jde o podstatně výrazněji stylizovanou podvodní fotografii, která – jak trefně naznačuje název odkazovaného článku na COOPH – připomíná barokní malby, byť v abstraktnějším podání. Nezřídka jen vzdáleně tušíme, co se vlastně ve fotografii odehrává, ale to zvláštní promíchání lidských těl, závojů, stuh a květin znásobené odrazy má své kouzlo. Opravdu zajímavý projekt, který stojí za prohlédnutí.


5 důvodů, proč používat blesk (svícení)

Zajímavý text „na obranu“ blesků sepsal fotograf Jon Sparkman – jeho cílem bylo ukázat, že i když je ovládnutí blesku složité, může vám přinést další kreativní postupy, o které byste s přirozeným světlem byly ochuzeni. Každý z pěti bodů článku, v nichž se vás pokusí přesvědčit, je doprovázen ukázkovou fotografií „před a po“, takže si můžete udělat docela dobrou představu o tom, co vám může blesk přinést. Podotýkám, že tentokrát zdaleka (nebo skoro vůbec, dá se říct) nejde o focení portrétů, ale naopak spíše o využití blesku coby zdroje doplňkového světla v celkových scénách.


Pedro Jarque Krebs – Zvířata (zvířata, portrét)

Fotograf Pedro Jarque Krebs fotí zvířata trochu jinak – většinou volí černé pozadí a své fotografie výrazně upravuje způsobem, který nepochybně nebude každému vyhovovat. Jeho práce jakoby nespadala ani do kategorie fotografií přírody, ale spíše se blíží stylům používaným ve světě módy. Přiznám se, že jsem sám nějakou dobu váhal, jestli se mi výsledek líbí nebo ne. Jak jsem se ale k jeho snímkům vracel, zjišťoval jsem, že na nich něco je – jen se to většinou vyjeví až po rozkliknutí do větší velikosti, protože menší náhledy často až příliš akcentují použitou stylizaci. Nakonec, posuďte sami, zda je Krebsova práce vaším šálkem kávy či nikoliv:

Krátce

Fotíte přírodu a chcete se něco přiučit od mistra Paula Nicklena? Nyní máte možnost prostřednictvím jeho 200stránkové e-knihy ・ Proč některá videa mají 29,97 snímků za vteřinu místo 30? ・ Vtipný nápad – házedlo s GoPro jako levnější alternativa k dronům ・ Chris Burkard má přes 2 miliony sledujících na Instagramu a poradí vám, jak dosáhnout podobného úspěchu ・ Jak přežít v divočině s pomocí fotografické techniky ・ Dokument Run The World, který by se měl objevit v zimě, sleduje urbex fotografy v Evropě a mimo jiné i v Česku ・ Těžká práce fotografů – výběr fotografií s ukázkou toho, jak vznikaly (některé z nich budete znát a objevily se už i v Lepších fotkách) ・ Výborný text o tom, jak dostat před objektiv zajímavé lidi ・ Nový film Joeyho L. – People of the Delta ・ Focení v Chulském údolí – migrační zastávce až 500 milionů ptáků ročně ・ E-kniha o focení portrétů od Damiena Lovegrovea (v říjnu se slevou 20 % při zadání kódu ilex) ・ Využití gradient maps pro barevné úpravy fotografií