82. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme tip na dostupné textilní pozadí, květiny a barvy prolínající se v zajímavém spojení, vítěze soutěže sportovních a akčních fotografií Red Bull Illume, neobvyklý atlas ženské krásy, napodobení hollywoodského svícení dle George Hurella a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Vyrobte si sami: levné a zajímavé textilní pozadí a přenosný držák (ateliér)

Videa Joe Edelmana obsahují obvykle užitečné informace k portrétní fotografii a ani to nejnovější není výjimkou. Joe v něm představuje cenově dostupný materiál pro textilní pozadí: velur. Jeho stěžejní výhodou je cena (akční nabídky v tuzemsku občas začínají už od 50 Kč za běžný metr), široká škála barev, možnost lehkého ovlivnění textury sčesáním vlasu a nemačkavost. Velur se prodává v šíři 1,5 m, s čímž lze vystačit v některých situacích i na celou postavu. Ve videu najdete ukázky fotografií i technik, které můžete použít odlišný vzhled pozadí. A pokud vydržíte až do konce, odměnou vám bude návod, jak postavit za pár stokorun a hodinu vašeho času skládací a mobilní stojan na pozadí – v tomto případě se jedná o poměrně obvyklou konstrukci z PVC trubek a spojek.

Ukázka fotografie s pozadím z veluru

Ukázka fotografie s pozadím z veluru


Květiny a barvy (makro)

Ke květinám samozřejmě barvy patří zcela přirozeně, ale tentokrát se jedná o barvy v takřka fyzické smyslu slova – fotograf Neal Grundy spojil květy a malířské barvy s pomocí vody do jednoho výtvarného díla a musím říct, že výsledek je nejen oku lahodící, ale také inspirativní. Podobnou myšlenku jsme tu už měli, ale obě varianty krásně ukazují, že stejná či hodně podobná základní myšlenka může vést k docela jinému výsledku. Práce Nealy Grundyho je každopádně zajímavá a stojí za to mrknout se i na jeho další projekty – ať už z řady experimentů nebo z jeho komerční tvorby.

Ze série Flowers & Paint (© Neal Grundy)

Ze série Flowers & Paint (© Neal Grundy)


Vítězové fotografické soutěže Red Bull Illume Image Quest 2016 (sportovní fotografie)

Tradičním fotografickým zdrojem inspirace jsou některé fotosoutěže. Z hlediska sportovní, akční a dobrodružné fotografie patří k těm nejzajímavějším Red Bull Illume Image Quest, jejíž výsledky byly čerstvě oznámeny. Porotci vybírali 55 finalistů, 11 vítězů v jednotlivých kategoriích a samozřejmě i celkového vítěze z neuvěřitelných 34 624 snímků. Jejich práci jim nelze závidět, ale na druhou stranu, takto masivní účast nepochybně znamená, že se mezi nimi najdou opravdu skvělé věci. Vítěznou fotografii najdete o kousek níže, ale doporučuji shlédnout i ostatní finalisty na stránce, kterou tento příspěvek odkazuje.

Vítězná fotografie (© Lorenz Holder)

Vítězná fotografie (© Lorenz Holder)


Atlas krásy (portrét, projekt)

Mihaela Noroc z Rumunska se ve svých 27 letech rozhodla opustit zaměstnání a vyrazit s fotoaparátem po světě, abych zachytila přirozenou ženskou krásu v různých prostředích a kulturách – a mě nezbývá než konstatovat, že můžeme být opravdu rádi, že tak učinila. Projekt, kterému se dostalo nebývalé popularity a mediálního zájmu, probíhá už třetím rokem a autorka doufá, že v něm bude moci pokračovat ještě řadu dalších let. Ostatně, prozatím stihla navštívit „jenom“ 45 zemí, takže o nedostatek námětů se rozhodně nemusí v budoucnu obávat. Mihaelino odhodlání a úsilí, které svému projektu věnuje, je inspirací samo o sobě, ale nepochybně stojí za to projít si jej kvůli samotným fotografiím a také mikropříběhům, které se k některým z nich váží.

Atlas of the Beauty – Havana (© Mihaela Noroc)

Atlas of the Beauty – Havana (© Mihaela Noroc)


Hollywoodské svícení à la George Hurell (svícení)

George Hurell byl fotograf proslulý svými glamour fotografiemi hollywoodských hvězd. Jeho poznávacím znamením bylo poměrně tvrdé svícení a využívání stínů. Jay P. Morgan připravil video, v němž ukazuje, jak Hurellův výrazný styl napodobit s pomocí několika LED světel. Zvolil sice drahé řešení v podobě světel LitePad Vector, ale stejný postup lze nepochybně uplatnit i s jinými světly. Výsledky jsou velmi zajímavé, ale je třeba si uvědomit, že neméně důležitou roli v tomto druhu fotografie hraje i prostředí, oblečení a líčení modelky, které je ve videu rovněž zmíněno.

Ukázka výsledných fotografií z videa

Ukázka výsledných fotografií z videa

Krátce

Zajímavý postup, jak ve Photoshopu ručně spojovat expozice s pomocí dvou masek pro získání přirozeného HDR ・ A na podobné téma stojí za shlédnutí i video Zapomeňte na HDR aplikace – 5 způsobů spojování expozic ve Photoshopu. Možná vás překvapí, jak snadno lze expozice prolnout bez složité ruční práce a s výbornými výsledky ・ Zajímavý, i když trochu obtížně konfigurovatelný systém pro kontrolu přirozeného světla z okna ・ Podle Olympusu prý už nepůjde tradičními postupy zvýšit efektivitu stabilizace, protože gyroskopy od určité úrovně už plete rotace Země ・ Jak přestat ztrácet krytky objektivů? ・ Mám moc rád svatební fotografie Kevina Mullinse, takže se mi celkem pochopitelně líbí i video, kterým zahájil prezentaci na Photokině. Mimochodem, na AFOP s ním nedávno vyšel výborný rozhovor v češtině ・ Fotografie měst v kapkách vody ・ 10 zajímavých technik ve Photoshopu ・ Zajímavý příběh plánování krajinářské fotografie, kde mimo jiné přišel ke slovu i letecký simulátor ・ Krátké a inspirativní video Benjamina Von Wonga o tom, co stojí za úspěchem – nejde o techniku či způsob úprav fotografií, ale o tvrdou práci a touhu být nejlepším. ・ Tipy pro focení Mléčné dráhy v poušti určitě alespoň částečně oceníte i při podobném focení v jiných prostředích

Focení Mléčné dráhy v poušti – fotografie Explorer (© Sebastian Tontsch)

Focení Mléčné dráhy v poušti – fotografie Explorer (© Sebastian Tontsch)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.