81. vydání

Pravidelný přísun inspirace dnes výjimečně z technických důvodů vychází v sobotu, ale co se nemění je obsah plný tipů ze světa fotografie. Dnes tu máme rady pro hledání zajímavých lokalit pro focení, doporučení ranního světla místo večerního, fotky z kokpitu dopravního letadla, výbornou přednášku o fotografování v černobílé, čtyři živly v akční sportovní fotografii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tipy pro hledání lokalit pro focení (praxe)

Fotografka Emma Grigoryan popsala své zkušenosti s hledáním a výběrem lokalit pro své focení. Spoléhá přitom na mobilní telefon (neboť jej má stále u sebe), kterým si nalezená místa fotografuje nebo pomocí videa zaznamenává v celkovém 360° pohledu, a do nějž si zapisuje poznámky. V principu nejde o vyloženě převratnou techniku, nicméně článek rozhodně stojí za shlédnutí přinejmenším kvůli ukázkám, na nichž Emma demonstruje své výsledky. V každé ukázce najdete právě onu vizuální poznámku mobilem a k ní hotovou výslednou fotografii – a musím říct, že je to velmi inspirativní pohled.


Proč byste měli zkusit ranní světlo místo odpolední zlaté hodiny (světlo, portrét)

Jednou z typických rad ve fotografii „využijte nejlepší světlo během zlaté hodiny“ a pro většinu fotografů to znamená fotit v podvečer během západu slunce. Khatleen Minerve radí zkusit si přivstat a využít naopak čas okolo východu slunce – slibuje odměnu v podobě intenzivnějších barev, výrazné modři nebe (zvláště s polarizačním filtrem), delšího časového úseku vhodného pro focení a také záložního řešení v podobě večerního focení, pokud se při tom ranním něco nepovede :) Dobrý tip, jen chybí rada, kde brát energii a vůli vstát tak brzy…


O focení z kokpitu dopravního letadla (letecká fotografie)

Jednou z možností, jak nafotit něco unikátního, je dostat se do míst, kde se příliš fotografů nepohybuje. Takových míst je méně a méně, ale jsem si jist, že to, odkud fotí Martijn Kort, se jen tak fotografy hemžit nezačne – Martijn je totiž pilot a fotí z kokpitu dopravního letounu. V článku si můžete přečíst, co to obnáší, a samozřejmě si i prohlédnout jeho fotografie. Zajímavé čtení, byť pro většinu z nás půjde nejspíš o dosti těžko napodobitelné podmínky.


Eileen Rafferty – Vidět černobíle (praxe)

Teprve nedávno jsem narazil na starší přednášku Eileen Rafferty Seeing in the Black nad White, ale po jejím shlédnutí jsem ihned věděl, že se určitě objeví v Lepších fotkách. Pokud se zajímáte o černobílou fotografii, rozhodně doporučuji ji nevynechat – Eileen srozumitelnou formou a na množství příkladů vysvětluje, co obnáší zříci se barvy, čím barevnou informaci nahradit a jak dopředu poznat, zda bude fotografie fungovat i odstínech šedi. Nechybí ani základní postupy pro konverzi barevných fotografií a také přehlídka vybraných fotografů, kteří fotí černobíle nejrůznější žánry.


Čtyři živly v akční sportovní fotografii (sportovní fotografie)

V rámci spolupráce 500px a Red Bull Photography vznikla minisérie čtyř článků, které představují akční sportovní fotografie rozdělené podle čtyřech živlů – vody, země, ohně a vzduchu. V každé sadě najdete určitě přinejmenším několik inspirativních a zajímavých kousků, takže pro všechny příznivce fotografií akčních sportů se jedná určitě o zajímavý studijní materiál. Snímky jako vždy pochází z profilu Red Bull Photography na 500px, který můžete rovněž sledovat.

Krátce

Třičtvrtěhodinový dokument BBC o módním fotografovi Mariovi Testino ・ Obsáhlý a vynikající text o měření expozice za každých podmínek – autor fotí velkým formátem na film, čemuž je článek přizpůsoben, ale určitě stojí za přečtení ・ Světlocitlivým materiálem pro focení může být ledacos – dva umělci dokazují, že fotit se dá i na trávu ・ Kapesní fotoaparát s výměnnými objektivy ・ Slepý fotograf dokumentuje paralympijské hry ・ AstroCore je zajímavé příslušenství – jde vlastně o motorizované uchycení fotoaparátu, které můžete řídit pohyby chytrého telefonu ・ Oblíbeným efektem při úpravě fotografií je tzv. dynamický kontrast, který nabízejí některé pluginy – hodit se ale může i návod, jak na dynamický kontrast ve Photoshopu (případně jiných editorech) ・ Pěkné video ukazující proces vzniku surrealistické fotografie Erika Johanssona