81. vydání

Pravidelný přísun inspirace dnes výjimečně z technických důvodů vychází v sobotu, ale co se nemění je obsah plný tipů ze světa fotografie. Dnes tu máme rady pro hledání zajímavých lokalit pro focení, doporučení ranního světla místo večerního, fotky z kokpitu dopravního letadla, výbornou přednášku o fotografování v černobílé, čtyři živly v akční sportovní fotografii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tipy pro hledání lokalit pro focení (praxe)

Fotografka Emma Grigoryan popsala své zkušenosti s hledáním a výběrem lokalit pro své focení. Spoléhá přitom na mobilní telefon (neboť jej má stále u sebe), kterým si nalezená místa fotografuje nebo pomocí videa zaznamenává v celkovém 360° pohledu, a do nějž si zapisuje poznámky. V principu nejde o vyloženě převratnou techniku, nicméně článek rozhodně stojí za shlédnutí přinejmenším kvůli ukázkám, na nichž Emma demonstruje své výsledky. V každé ukázce najdete právě onu vizuální poznámku mobilem a k ní hotovou výslednou fotografii – a musím říct, že je to velmi inspirativní pohled.

Nalezená lokalita (nahoře) a výsledná fotografie (dole) – © Emma Grigoryan

Nalezená lokalita (nahoře) a výsledná fotografie (dole) – © Emma Grigoryan


Proč byste měli zkusit ranní světlo místo odpolední zlaté hodiny (světlo, portrét)

Jednou z typických rad ve fotografii „využijte nejlepší světlo během zlaté hodiny“ a pro většinu fotografů to znamená fotit v podvečer během západu slunce. Khatleen Minerve radí zkusit si přivstat a využít naopak čas okolo východu slunce – slibuje odměnu v podobě intenzivnějších barev, výrazné modři nebe (zvláště s polarizačním filtrem), delšího časového úseku vhodného pro focení a také záložního řešení v podobě večerního focení, pokud se při tom ranním něco nepovede :) Dobrý tip, jen chybí rada, kde brát energii a vůli vstát tak brzy…

Ukázka focení v ranním světle (© Khatleen Minerve)

Ukázka focení v ranním světle (© Khatleen Minerve)


O focení z kokpitu dopravního letadla (letecká fotografie)

Jednou z možností, jak nafotit něco unikátního, je dostat se do míst, kde se příliš fotografů nepohybuje. Takových míst je méně a méně, ale jsem si jist, že to, odkud fotí Martijn Kort, se jen tak fotografy hemžit nezačne – Martijn je totiž pilot a fotí z kokpitu dopravního letounu. V článku si můžete přečíst, co to obnáší, a samozřejmě si i prohlédnout jeho fotografie. Zajímavé čtení, byť pro většinu z nás půjde nejspíš o dosti těžko napodobitelné podmínky.

Ukázka fotografie z kokpitu letadla – další najdete v odkazovaném článku (© Martijn Kort)

Ukázka fotografie z kokpitu letadla – další najdete v odkazovaném článku (© Martijn Kort)


Eileen Rafferty – Vidět černobíle (praxe)

Teprve nedávno jsem narazil na starší přednášku Eileen Rafferty Seeing in the Black nad White, ale po jejím shlédnutí jsem ihned věděl, že se určitě objeví v Lepších fotkách. Pokud se zajímáte o černobílou fotografii, rozhodně doporučuji ji nevynechat – Eileen srozumitelnou formou a na množství příkladů vysvětluje, co obnáší zříci se barvy, čím barevnou informaci nahradit a jak dopředu poznat, zda bude fotografie fungovat i odstínech šedi. Nechybí ani základní postupy pro konverzi barevných fotografií a také přehlídka vybraných fotografů, kteří fotí černobíle nejrůznější žánry.

Z přednášky Eileen Rafferty

Z přednášky Eileen Rafferty


Čtyři živly v akční sportovní fotografii (sportovní fotografie)

V rámci spolupráce 500px a Red Bull Photography vznikla minisérie čtyř článků, které představují akční sportovní fotografie rozdělené podle čtyřech živlů – vody, země, ohně a vzduchu. V každé sadě najdete určitě přinejmenším několik inspirativních a zajímavých kousků, takže pro všechny příznivce fotografií akčních sportů se jedná určitě o zajímavý studijní materiál. Snímky jako vždy pochází z profilu Red Bull Photography na 500px, který můžete rovněž sledovat.

© Amory Ross

© Amory Ross

Krátce

Třičtvrtěhodinový dokument BBC o módním fotografovi Mariovi Testino ・ Obsáhlý a vynikající text o měření expozice za každých podmínek – autor fotí velkým formátem na film, čemuž je článek přizpůsoben, ale určitě stojí za přečtení ・ Světlocitlivým materiálem pro focení může být ledacos – dva umělci dokazují, že fotit se dá i na trávu ・ Kapesní fotoaparát s výměnnými objektivy ・ Slepý fotograf dokumentuje paralympijské hry ・ AstroCore je zajímavé příslušenství – jde vlastně o motorizované uchycení fotoaparátu, které můžete řídit pohyby chytrého telefonu ・ Oblíbeným efektem při úpravě fotografií je tzv. dynamický kontrast, který nabízejí některé pluginy – hodit se ale může i návod, jak na dynamický kontrast ve Photoshopu (případně jiných editorech) ・ Pěkné video ukazující proces vzniku surrealistické fotografie Erika Johanssona

Surrealistická fotografie Erika Johanssona ©

Surrealistická fotografie Erika Johanssona ©

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.