106. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme chytrou a lehkou náhradu panoramatické hlavy pro tahání do hor, způsoby fotografického průzkumu pro krajináře, stoleté Čechy, profesionální produktovou fotografii s levnými blesky, zrcadlení v solném jezeře a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Víte, že pro server Paladix píšu seriál o dostupném a velmi povedeném fotografickém editoru Affinity Photo? Vyšlo již deset dílů, což by vám na nějakou dobu čtení mělo vystačit :) A pokud byste nechtěli čekat na další, mohu vám připravit kurz práce v této aplikaci na míru.

Články a zajímavosti

Náhrada panoramatické hlavy do hor

Pro jednou tu máme zase článek z tuzemska. Na serveru Fotorádce.cz vyšel zajímavý text o náhradě speciální panoramatické hlavy zejména pro tahání do hor a pro další podobné situace, kdy je třeba šetřit hmotnost, a přitom si pokud možno nesnižovat použitelnost. Řešení navržené v článku má základ v dlouhé posuvné stativové destičce Benro MPB20, s pomocí které lze zajistit, aby se sestava otáčela okolo nodálního bodu objektivu, a která vášemu batohu přitíží o pouhých 300 gramů. Další varianty pak přidávají za cenu určitého navýšení hmotnosti a také počáteční investice nivelační základnu dovolující rychlé srovnání hlavy do vodorovné polohy a rotátor s indexací, který umožňuje otáčení fotoaparátu o patřičné úhly bez nutnosti vizuální kontroly v hledáčku nebo na displeji. Zajímavý nápad, který určitě příznivcům panoramat stojí za zvážení.


Fotografický průzkum pro krajináře

Minulý týden jsem se po delším čase radoval nad článkem z žánru krajinářské fotografii a teď jsem jimi naopak takřka zavalen. Fotograf Hank Christensen sepsal velmi obsáhlý článek o průzkumu a hledání lokalit pro krajináře. Najdete v něm řadu užitečných rad, počínaje jednoduchým uvažováním o tom, jestli právě fotografované místo nebude využitelné i v jinou denní dobu nebo v jiném ročním období, přes postupy, jak záběr vyhledat přímo v lokalitě, až po dnes moderní virtuální průzkum, který může pomoci s dlouhodobějším plánováním. Užitečný článek a navíc doprovázený povedenými fotografiemi.


Století Češi Jana Langera

Projekt Století Češi českého fotografa Jana Langera mám rád od okamžiku, kdy jsem některé fotografie z něj viděl na výstavě „25 let Institutu tvůrčí fotografie“. Jedná se vždy o dvojici portrétů, které tvoří stará fotografie z rodinných alb a v současnosti pořízený snímek s podobnou stylizací. Fotografických srovnání „tehdy a teď“ jsme už samozřejmě viděli více, ale tenhle mě zaujal právě svým zaměřením na lidi, kteří se dožili velmi vysokého věku, a propojením fotografií s informacemi o jejich životě (k těm se dostanete, pokud pod fotografií kliknete na ikonku s písmenem „i“ v kroužku).


Jak na profesionální produktovou fotografii s levnými blesky

Profesionálně vyhlížející produktové fotografie nemusí nutně vyžadovat drahou výbavu. Úvodem je dobré si říct, že lepší technika vám může pomoci vyřešit některé problémy a usnadnit tak práci, ale zároveň je dobré vidět, že i s omezenými možnostmi jde dosáhnout výborných výsledků. A o tom nás právě přesvědčuje video fotografa Dustina Dolbyho, který předvádí kompletní workflow pro fotografování produktu s pomocí levných systémových blesků. Během něj demonstruje jak vlastní svícení a focení, tak následnou postprodukci, při níž dolaďuje výsledek k perfektnímu vyznění. Užitečné jsou také jeho rady a komentáře k vyladění vzhledu produktu.


Saltscapes – solné jezero a země se zrcadlem

Solné plantáže, pláně a jezera přitahují zjevně pozornost fotografů na celém světě. Australan Murray Fredericks si vybral za svůj námět bezodtokové slané Eyreovo jezero, ale podobně jako v dřívějších případech, o kterých jsem zde už psal, ani on nepracuje pouze s dostupnou krajinou, ale něco si do ní přidává. To něco je velké zrcadlo, s jehož pomocí zachycuje zvláštní krajinářské kompozice s odrazy mraků, horizontu či hvězd. Výsledkem jsou velmi neobvyklé grafické a barevně poutavé fotografie. Někdy konkrétnější, jindy velmi abstraktní a nutící k zamyšlení, na co že se to vlastně díváme – to zvláště v případě, kdy se v obraze kombinují odrazy nejen v zrcadle, ale také ve vodní hladině samotného jezera. Výborný nápad i zpracování, a v tomto případě nemohu opominout ani nadšení, které musí být nutné k tomu, abyste dotáhli těžké zrcadlo kamsi doprostřed pouště.

Krátce

Povedené timelapse video rozkvétání japonských třešní pořízené pomocí dronu ・ Zajímavá třístupňová technika doostřování fotografií ・ Takřka kapesní blesky Godox AD200 poskytují navzdory kompaktnímu provedení téměř trojnásobný výkon oproti systémovým – pokud vás podobné řešení zajímá, nevynechejte recenzi na Fstoppers (a případně ještě druhý článek tamtéž) ・ Vodotěsný dron, který nejen létá, ale i plave ・ Cenově přijatelná cesta ke střednímu formátu, aneb představení filmového fotoaparátu Mamiya RB67 ・ Užitečný tip pro vyvážení bílé ve složitých situacích – dočasným navýšením sytosti se odhalí dominantní barva, kterou pak můžete poměrně snadno korigovat ・ Napadlo vás někdy, jaké by to bylo vyrobit si vlastní objektiv? Nejspíš asi ne, ale přesto je docela zajímavé podívat se, jak to někdo opravdu dělá :) ・ Několik základní rad jak na marketing pro fotografy a filmaře ・ Harper’s Bazaar promítal fotky na Empire State Building ・ Wacom nabízí dvě zajímavé e–knihy o problematice barev zdarma (po registraci) ・ A další nabídka zdarma: DxO poskytuje starší verzi svého RAW konvertoru DxO Optics Pro 9 ・ Motorizovaný slider z Lega Technics ・ Zdá se, že Sony poněkud znemožnilo focení hvězd pomocí a7RII a a7SII – aktuální firmware totiž odstraňuje šum tak, že mizí také hvězdy. Postižen je i RAW a funkci není možné vypnout. ・ Povedené hyperlapse video z Říma s několika zajímavými nápady ・ Perfektní vysvětlení, jak nasvítit 3 základní typy povrchů: odrazivé, průhledné i „obyčejné“