11. vydání

Fotografujte z očí do očí

Ať už fotografujeme lidi zvířata, téměř vždycky fotografiím prospěje, pokud fotoaparát umístíme zhruba do výše očí fotografovaného. Výsledkem bude přirozenější vyznění bez deformace postavy perspektivním zkreslením, umožní nám to lépe budovat pocit komunikace mezi divákem a osobou na snímku, často díky tomu najdeme méně rušivé pozadí fotografie, které se nepřetahuje o pozornost s hlavním námětem, a v neposlední řadě budeme také fotit trochu jinak, než drtivá většina fotografů, pro které je zatěžko si k fotografii vlastních potomků kleknout :)

Určitě není zakázáno pracovat i s jiným úhlem pohledem – ostatně pravidla jsou tu od toho, aby se občas porušila. Zatímco vhodně zvolený nadhled může vyjádřit určitou křehkost, podhled většinou naopak vnese do fotografie pocit síly a dominance. Nebojte se experimentovat, ale pokud váháte, fotografujte z očí do očí.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Anne Geier

Rakouská fotografka Anne Geier fotí psy. To je poměrně úzké téma, ale Anne tak činí se zdánlivou lehkostí a stylem, který stojí za vidění. Až na výjimky fotografuje v přírodě a přirozeně bez pochybných rekvizit. I když se její fotografie vzhledem k tématu pohybují v oblasti určité líbivosti, není pochyb, že je profesionálkou a že takto nakonec chceme nejlepšího přítele (v obecném i konkrétním pohledu) vidět – hravého, nadšeného a v krásném prostředí.

Články a zajímavosti

Superhrdinové v oblecích z mléka (akt, studio)

500px.com

Polský fotograf Jaroslav Wieczorkiewicz působící v Anglii se už poněkolikáté vrhl do speciálního projektu, kdy modelky „obléká“ do mléka – a to konkrétně šplíchanců, které jsou velmi krátkým expozičním časem zmražené na tělech modelek do podoby obleků. V nejnovější sérii Splash Heroes si Wieczorkiewicz pohrál s představou komiksových superhrdinek, jejichž kostýmy vytvořil z mléka obarveného a výsledek je ohromující. Pokud vás použitá technika zaujala, můžete se také podívat na výborné video ze zákulisí (německy, anglické titulky, 14 minut)


Stormtroopers (studio, aranžovaná fotografie)

500px.com

Musím se přiznat, že jsem si nikdy neoblíbil sérii Hvězdné války, ale fotografie Felixe Hernandeze Rodrigueze mi sedly na první shlédnutí. Ten se totiž před časem rozhodl, že vytvoří realistické aranžované scény ze Star Wars s využitím hraček – figurek stormtropperů – a výsledek je opravdu skvělý. Nutno podotknout, že Felix si dal s projektem pořádnou práci, počínaje tvorbou scén včetně simulace povětrnostních podmínek přes samotné focení, kdy kvůli dostatečné hloubce ostrosti tvořil desítky fotografií, které pak následně skládal v počítači (focus stacking) až po postprodukci a digitální kompozice, které samozřejmě také přišly ke slovu. Pokud by vás proces vzniku takové fotografie zajímal, můžete se podívat na video (5 minut).


Využití linií v portrétní fotografii (portrét)

youtube.com

Video z YouTube kanálu Weekly Imogen se věnuje využití linií v portrétní fotografii, coby prvku, který přirozeně přivede zrak diváka k hlavnímu motivu. V ukázkách najdete příklady s liniemi tvořenými architekturou, nábytkem, ale také vlastním tělem modelky – jejími rukami, linií zad a podobně. Užitečný návod, který určitě stojí za shlédnutí, pokud se portrétní fotografii věnujete. (anglicky, 8 minut)


Elena Shumilova: 4 tipy pro fotografování dětí (portrét)

youtube.com

Projekt SmugMug Films představuje zajímavé fotografy, kteří službu využívají. Tentokrát došlo na ruskou fotografku Elenu Shumilovou (video v angličtině, 4 minuty), které se před časem dostalo velké mediální pozornosti za její mimořádně povedené fotografie vlastních dětí. Kromě portrétu tentokrát vzniklo i druhé video (anglicky, 3 minuty), ve kterém Elena radí, jak děti fotografovat lépe. Pokud nejste kovaní v angličtině, tady jsou její 4 základní rady: fotografujte je často, volte nerušivé oblečení, foťte tehdy, když to vyhovuje dětem a ne vám, a berte to jako odpočinek a zábavu.


Lightroom efektivně 31: tisk – dokončení (praxe, nástroje)

paladix.cz

V aktuálním dílu seriálu Lightroom efektivně jsem dokončil problematiku tisku včetně možnosti exportu sestav pro odeslání například do labu nebo ke kamarádovi a připojil jsem také několik užitečných tipů pro jejich přípravu.