12. vydání

Věnujte se před focením průzkumu terénu

Zejména při cestování do nám neznámých míst se velmi vyplatí udělat ještě v pohodlí domova průzkum terénu. Nemyslím tím samozřejmě přímo charakter krajiny, ale spíš celkovou situaci – co je na místě zajímavého, kdy a jak se tam vyplatí cestovat a v jakém světle či z jakého úhlu fotografovat. Dříve byla taková rešerše celkem pracnou záležitostí, protože zdrojů bylo málo nebo se hůře sháněly, ale dnes se dá provést do značné míry od počítače.

Nechystáte-li se zrovna na jižní pól nebo k pramenům Amazonky, je skoro jisté že informace najdete relativně snadno. Pokud je místo hojně navštěvované, budete mít dokonce spíš problém s nadbytečným množstvím informací a dělením zrna od plev. Navíc, ne každý cestovatel dobře fotí a poskytne vám tedy informace užitečné právě pro vašeho koníčka. Přesto mějte na paměti, že je lepší investovat čas doma před cestou než jej ztrácet hledáním na místě.

Pro úplný začátek bych doporučil nepřehlížet fotografické služby jako je Flickr nebo 500px, kde lze hledat snímky podle klíčových slov, hodnocení nebo času pořízení. A mimochodem, můžete tím také získat kontakt na fotografy a zkusit se jich vyptat na detaily. Někteří vám poradí, jiní možná ne, ale nakonec, za zeptání přece nic nedáte.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Joe McNally

Fotograf Joe McNally patří k veteránům, jejichž úspěšná kariéra trvá už řadu let a mají za sebou stovky úspěšných projektů. McNally stihl za posledních 30 let být kmenovým fotografem časopisu LIFE, pracovat pro Time, Sports Illustrated, Fortune nebo National Geographic, fotografovat komerční zakázky pro největší firmy, posbírat řadu cen včetně předních umístění ve World Press Photo, napsat tři vynikající knihy (jednu z nich jsem recenzoval na Paladixu) a k tomu ještě pořádat workshopy a točit výuková videa. Joe McNally je očividně něco jako superman, ale pro nás je podstatné, že velmi dobře a zajímavě fotí. Jeho mediálně nejznámějším projektem je série obřích polaroidů Faces of Ground Zero nafocená v krátké době po útoku na World Trade Center, ale za shlédnutí dle mého názoru stojí víceméně cokoliv z jeho portfolia. Užitečný je také jeho YouTube kanál – jak jsem už napsal, Joe McNally toho stíhá zkrátka docela hodně.

Články a zajímavosti

Makrofotografie s obráceným objektivem (makro, technika)

petapixel.com

Pokud hledáte levnou cestu do světa makrofotografie s velkým zvětšením, jednou z cest může být použití obráceného objektivu. Ten se na tělo nasazuje pomocí speciálního adaptéru, který z jedné strany pasuje do bajonetu vašeho fotoaparátu a z druhé strany umožňuje uchycení objektivu pomocí závitu filtru. Na petapixel.com vyšel článek, který se věnuje právě této možnosti – od potřebného vybavení až k technice fotografování, která si od fotografa žádá určitý trénink a zručnost. (Anglicky, doba čtení 7 minut)


Softbox z nákupní tašky (portrét, svícení)

goodlightmag.com

S dalším relativně nízkorozpočtovým řešením přišel německý magazín Good Light Magazine. V článku (anglicky, doba čtení 1 minuta) a především demonstračním videu (anglicky, 5 minut) najdete postup, jak využít velkou bílou nákupní tašku jako levnou alternativu softboxu. Za velký klad tohoto návodu lze považovat, že (na rozdíl od řady jiných) obsahuje opravdu pěkné fotografie, které vás dokáží přesvědčit, že je to cesta hodná vyzkoušení. Budete k tomu ovšem potřebovat systémový blesk s možností dálkového odpalování. Valná část zrcadlovek značky Nikon a některé novější modely Canon mají tuto funkci zabudovanou přímo. Pokud to není váš případ, neobejdete se bez externího bezdrátového odpalovače – což sice poněkud narušuje myšlenku levného řešení, ale je to investice, které se prakticky nevyhnete, myslíte-li to s fotografováním s bleskem alespoň trochu vážně.


Nejvlivnější street fotografové podle čtenářů StreetHunters (street fotografie)

streethunters.net

Web StreetHunters specializující se na street fotografii požádal své čtenáře, aby v anketě hlasovali pro nejvlivnější současné fotografy tohoto žánru. Na základě více než 21 tisíc hlasů pak vybrali dvacítku těch nejlepších. Článek (anglicky, doba čtení 9 minut) každého z nich krátce představuje a nechybí samozřejmě ani odkaz na jeho stránku či profil na sociálních sítích. (Nejen) pokud se věnujete tomuto žánru, doporučuji si jejich fotografie prohlédnout. Je velmi pravděpodobné, že práce některých z nich vás dokáží zaujmout či inspirovat – ostatně, najdete mezi nimi mimo jiné i Mariuse Vietha, který byl fotografem týdne prvního vydání newsletteru Lepší fotky :)


5 tipů pro fotografování měst (krajina, město, praxe)

lightstalking.com

Starší, ale velmi užitečný článek na serveru Light Stalking radí, jak zajímavě fotografovat městskou krajinu a jak pak fotografie upravovat. Autor zmiňuje například fotografování přes sklo (což se hodí například při focení z výškových budov), přidání čar od projíždějících aut nebo ozvláštnění snímků focených během zlaté hodiny světly v oknech z pozdější noci.


Lightroom efektivně 32: vodoznaky (praxe, nástroje)

paladix.cz

V 32. dílu seriálu Lightroom efektivně jsem se rozepsal o přípravě a vkládání vodoznaků do fotografií během exportu, tisku, promítání i generování webových galerií. Jako vždy jsem kromě popisu základních možností přidal i pár tipů ze své praxe. Snad vám budou také k užitku.