13. vydání

Poznejte svou fototechniku

Jedním ze základních předpokladů pořízení dobré fotografie je zvládnutí vaší fototechniky. Bez toho je úspěch spíše dílem náhody a nikoliv opakovatelným postupem. Zdaleka to neznamená, že musíte ovládnout všechna zákoutí fotoaparátu, naučit se zpaměti, co dělá které tlačítko, a o půlnoci umět vyjmenovat položky menu ve správném pořadí. Vlastně vám může docela dobře stačit automatický režim, korekce expozice a dvě tři další funkce.

To podstatné je, abyste věděli, jak se váš fotoaparát chová v různých situacích, kde jsou jeho meze, přes které většinou nemá smysl jít, a jak se ovládají funkce, které potřebujete používat. Musíte umět rychle ovládat expozici (a musíte se naučit poznat, kdy je to potřeba), nemělo by se vám stávat, že zatočíte nastavovacím kolečkem nebo zoomovacím či ostřícím prstencem na opačnou stranu než chcete nebo že budete minutu hledat v menu, jak se mění vyvážení bílé či citlivost ISO.

Když se na tohle všechno nebudete muset soustředit, protože se to stane součástí vaší běžné rutiny, uvolníte si kapacity pro přemýšlení nad fotkou.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Tyler Stableford

Tyler Stableford je fotograf a filmař, kterého jsem poprvé zaznamenal prostřednictvím videa k projektu The Farmers, zachycujího život amerických farmářů a rančerů. Od té doby sleduji jeho práci a byť se často jedná o komerční zakázky, na většinu fotografií i videoklipů, které ve Stableford Studios vznikají, je radost pohledět, ať už se jedná o sportovní, průmyslovou nebo dokonce vojenskou tématiku.

Články a zajímavosti

Základní tip pro svícení aktu (akt, svícení)

goodlightmag.com

Hezký tip pro fotografování a hlavně nasvícení ženského aktu zveřejnil server Good Light Magazine (video v angličtině, 5 minut). Hlavním sdělením podpořeným ukázkami dobrých a špatných příkladů je, že vyznění fotografie obvykle výrazně pomůže, pokud tvář směřuje ke světlu a tělo spíše od něj. V tomto nastavení se potlačí nechtěné stíny v obličeji a naopak se podtrhnou křivky těla. Jako každé pravidlo lze i toto určitě porušit, pokud víte, čeho chcete dosáhnout, ale jinak je to dobré vodítko.


Základy použití tonálních masek (praxe, postprodukce, HDR)

500px.com

Jimmy McIntyre se v článku na blogu 500px zabývá postprodukční technikou, které se říká tonální masky nebo též luminosity masks (článek v angličtině, doba čtení 5 minut). Jedná se o způsob, jakým spojit několik expozic dohromady s cílem zachytit větší rozsah jasů, než zvládá čip fotoaparátu. Oproti klasickému HDR zpracování nedochází při této technice k tzv. mapování tonality, což je postup, jak převést HDR informaci na „normální“ (LDR) snímek pro zobrazení na monitoru nebo tisk, takže výsledky obvykle působí přirozeněji a netrpí některými typickými artefakty. Na druhou stranu nás to bude stát více práce. Druhou nevýhodou je, že tonální masky podporuje nejlépe Photoshop. Pokud jej nemáte, můžete zkusit GIMP (anglicky, doba čtení 8 minut)


5 tipů pro svícení na svatbách (svatební fotografie, svícení)

youtube.com

Fotograf Ryan Brenizer představuje ve videu (anglicky, 10 minut) své tipy pro svícení na svatbách. Převážná část se samozřejmě točí okolo systémových blesků, které jsou pro většinu fotografů v terénu hlavním pracovním nástrojem. Kromě nejzákladnější techniky, kterou je odražené světlo (bounce flash) se Ryan věnuje také použití blesků pro vytvoření protisvětla, technice s kreativním názvem „světelný granát“ a dalším postupům. Video stojí za vidění také kvůli ukázkovým fotografiím, které jej doprovázejí.


Produktová fotografie s několika listy papíru a světlem z okna (produktová fotografie)

petapixel.com

Indický fotograf Kunal Daswani předvádí v krátkém videu (anglicky, 3 minuty), jak lze nafotit velmi solidní snímky produktů na bílém pozadí jen s vybavením, které najdete skoro určitě doma – stačí k tomu tři listy kancelářského papíru, něco, o co jeden z papírů opřete, a světlo z velkého okna. V ukázce Kunal dokonce fotografuje chytrým telefonem a výsledek je přesto více než použitelný. Ačkoliv tímto postupem nejspíš nevytvoříte převratné fotografie, nad kterými ostatním takzvaně spadne brada, například pro e-shopy je to moc pěkné řešení.


10 rad pro úspěch ve fotobankách (byznys)

500px.com

Cristian Negroni je úspěšný microstock fotograf – jeho živobytím je prodej fotografií prostřednictvím fotobank. Pro server 500px, jehož projekt Prime je také svého druhu fotobanka, sepsal 10 tipů (anglicky, doba čtení 2 minuty), které považuje za nejdůležitější na cestě k úspěchu v tomto byznysu. Nečekejte návod, který vám zajistí bezpracné živobytí – on je to poměrně tvrdý chlebíček – ale přesto si jeho rady přečtěte, pokud vás fotobanky zajímají, protože Cristian ví, o čem mluví.


Lightroom efektivně 33: video (praxe, nástroje)

paladix.cz

Lightroom je především nástroj pro fotografy, ale s ohledem na to, že prakticky každý fotoaparát nyní podporuje i záznam videa, poradí si do jisté míry i s ním – kromě zařazení do katalogu je možné video zkrátit a dokonce i upravovat po stránce obrazové, byť to před námi Adobe trochu tají a sem tam nám hodí pod nohy i nějaký ten klacek. Aktuální díl seriálu Lightroom efektivně vám ukáže, jak na to. (Česky, doba čtení 5 minut)